Nowe technologie  (2017-06-12)  

Na temat OZE dyskutowano podczas konferencji „Dobra Energia” w Krakowie

Wyzwania i korzyści z inwestycji w OZE, sposoby ich finansowania oraz szanse, jakie energooszczędne technologie dają samorządom i firmom. W Muzeum Lotnictwa w Krakowie ponad dwieście osób dyskutowało o przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce podczas konferencji „Dobra Energia”.

  - Celem Dobrej Energii jest promowanie efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii sprzyjających energooszczędności. Organizujemy to spotkanie, bo zależy nam na tym, byśmy w Polsce wreszcie wykorzystali możliwości drzemiące w „zielonej energii” – mówi Bartosz Sendrowicz z firmy Konferencje Agora – organizatora debaty.
 
Przedstawiciele samorządów, biznesu i nauki rozmawiali w Krakowie o ogromnych szansach, jakie energia przyszłości daje polskim firmom, organizacjom i samorządom. Omawiano kondycję rynku OZE w Polsce. Wielu panelistów podkreślało równocześnie, że w przyszłości bardzo ważne będzie połączenie konwencjonalnej i odnawialnej energetyki.
 
- Ostatnie lata wskazują na zmiany w podejściu do definicji OZE, ale także korelacji z energetyką zawodową. Dzisiaj widzimy nowy trend w rozwiniętych krajach - następuje synergia i synchronizacja miedzy energetyką konwencjonalną a OZE. Oczywiście przed nami długa droga, ale dla Polski bardzo ważne jest, żeby te branże ze sobą współpracowały – mówił Mariusz Potocki z firmy Hanplast.
 
- Żeby branża OZE mogła się rozwijać najważniejsze są zmiany w dwóch kwestiach: ceny i technologii. Urządzenia muszą być coraz bardziej  wydajne i użyteczne, a cena coraz bardziej zbliżona do rynkowej – tłumaczył Bogdan Szymański ze Stowarzyszenia Polska PV.
 
Paneliści dyskutowali również o tym, jak ważne dla rozwoju OZE są zrównoważony biznes i edukacja. Katarzyna Dulko-Gaszyna z IKEA Polska podkreślała, że dla polskiego rynku budowanie świadomości mieszkańców jest kluczowe.  - Należy tłumaczyć, objaśniać i pokazywać jak działają OZE i jak pomagają w rozwoju – podkreślała.
 
Nikt nie ma wątpliwości, że OZE są wyzwaniem dla władz. - Tam, gdzie ich rozwój był w ostatnich latach najszybszy, zawsze obecny był na rynku regulator, który ustalał ramy, w których biznes OZE mógł się rozwijać – podkreślał Bartłomiej Zysiński z Polskiej Izby Magazynowania Energii. - OZE nie jest celem samym w sobie, musi być traktowane jako narzędzie prowadzące do szerszych celów: kreowania gospodarki niskoemisyjnej, ochrony klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców – zaznaczał natomiast Zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK Andrzej Łazęcki.
 
Oprócz produkcji energii dzięki konkretnym źródłom bardzo ważne jest również jej późniejsze zarządzanie. - Potrzebna jest spójna wizja budowania systemu zarządzania energią oparta na systemie komunikacji pomiędzy budynkami, które przesyłają sobie gotową energię. To jest przyszłość w miastach, które są już ukształtowane – podkreślał dr Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej.
 
Przykładem takiego zarządzania może być miasto, w którym powstawały pierwsze firmy fotowoltaiczne w Polsce – Tarnów. - Przeprowadziliśmy modernizacje miejskich systemów, zainwestowaliśmy w wiedzę, zmieniamy sieci, budynki publiczne, ale inwestujemy także w świadomość – mówił podczas konferencji prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Ogromne oszczędności w budżecie, czystsze powietrze i lepsza jakość życia w mieście -podsumowywał efekty szeregu zmian wprowadzonych w mieście w kwestii pozyskiwania i zarządzania energią.
 
Podczas konferencji wielokrotnie goście  przyznawali, że zmiany w polskiej energetyce są konieczne. - Potrzebna nam jest zmiana myślenia i decentralizacja źródeł energii. Bardzo ważne, aby podjąć strategiczną decyzję, że era węgla się kończy. Powinniśmy wykorzystywać potencjał konwencjonalnych źródeł energii równocześnie budując nowy, rozwojowy potencjał oparty w dużej mierze na OZE – podsumowywała prezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej Beata Wiszniewska.
 
Należy mądrze i intensywnie rozwijać świadomość ekologiczną Polaków tak, aby grono ludzi, którzy potrafią wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w branży OZE było coraz większe. Dlatego rozmawiać o potencjale, jaki niesie ze sobą branża OZE będziemy również na kolejnych konferencjach Dobra Energia w Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Katowicach.
 

Treści powiązane:



Komentarze: