Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2015-09-16)  

Doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego dla noblisty prof. Shūji Nakamury

17 września 2015 r., w ramach inauguracji tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Shūji Nakamurze – amerykańskiemu fizykowi japońskiego pochodzenia, który za wynalezienie diody elektroluminscencyjnej (LED) emitującej niebieskie światło otrzymał w 2014 r. Nagrodę Nobla. 
 
 
Profesor Shuji Nakamura
 
Urodził się w 1954 r. na japońskiej wyspie Shikoku. Jest twórcą niebieskiej optoelektroniki i energooszczędnych diod świecących (LED).
 
W 1979 r. ukończył studia na wydziale „Electronic Engineering” na Uniwersytecie w Tokushimie. W tym samym roku rozpoczął pracę w Nichia Chemical Industries Ltd., mało znanej wówczas firmie. Rok 1988 spędził na Uniwersytecie stanowym Florydy, jako wizytujący naukowiec.
 
Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Nakamura prowadził badania nad związkami azotku galu (GaN). Jako pierwszy, w latach 1991–1993, wyhodował InGaN o wysokiej jakości, który stanowi składową aktywną we wszystkich obecnych niebiesko-zielonych diodach LED. Bazując na tym osiągnięciu oraz na wynalazku przewodnictwa dziurowego w GaN na skalę przemysłową, w 1994 r. zaprezentował pierwsze niebieskie diody LED. W tym samym roku obronił pracę doktorską na uniwersytecie w Tokushimie. Dwa lata później wytworzył pierwszą diodę laserową w obszarze niebiesko-fioletowym. Osiągnięcia Nakamury nie zostały jednak docenione przez Nichia Corporation, postanowił więc opuścić Japonię (1999) i został profesorem na Uniwersytecie Kalifornskim w Santa Barbara (UCSB) w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje do dziś.
 
Prof. Shuji Nakamura bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych współczesnych wynalazców. Jest współautorem ponad 550 publikacji naukowych oraz ponad 420 patentów. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, wśród nich Benjamin Franklin Medal in Physics (2002), Millennium Technology Prize (2006). W 2014 r. wspólnie z prof. Isamu Akasaki oraz prof. Hiroshi Amano otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
 
 
Źródło: Uniwersytet Wrocławski
 

Treści powiązane:



Komentarze: