Spełnienie współczesnych, wyśrubowanych wymagań stawianych oświetleniu drogowemu jest możliwe tylko przy użyciu sprzętu o najwyższym stopniu zaawansowania konstrukcyjnego i technologicznego oraz wysokiej estetyce.
Najwyższe wymagania dla sprzętu oświetlenia drogowego spełnia rodzina profesjonalnych opraw drogowych ACRON produkowanych w fabryce ELGO Lighting Industries S.A. w Gostyninie. Dotychczas w ramach tej rodziny dostępne były serie opraw ACRON 50, ACRON 100 oraz ACRON 200, charakteryzujące się tzw. konstrukcją jednokomorową.
Najnowszym produktem w rodzinie opraw drogowych ACRON są dwukomorowe oprawy ACRON 220.

ACRON 220 - nowe dwukomorowe oprawy drogowe
Dwukomorowe oprawy oświetlenia drogowego ACRON 220 wyglądem zewnętrznym są zbliżone do największych z całej grupy oprawy ACRON 200, jednak we wnętrzu modelu 220 kryją się istotne różnice.
Warunki środowiskowe we współczesnych, wielkich aglomeracjach miejskich niosą ze sobą ekstremalne wymagania dotyczące odporności opraw drogowych na zanieczyszczenia. Elementami najczulszymi na zabrudzenia są powierzchnie odbijające odbłyśników i wewnętrzna strona kloszy. W tych najcięższych warunkach potrzebne są zatem oprawy z dodatkowym zabezpieczeniem.

Dwie komory – perfekcyjne uszczelnienie
Dlatego w podstawowej, szczelnej komorze oprawy ACRON 220 wyznaczanej ogólną bryłą składającą się z klosza oraz dolnej i górnej części obudowy, wydzielono dodatkowo szczelną komorę tworzoną przez klosz, zespolony z nim odbłyśnik i uszczelnioną w odbłyśniku oprawkę źródła światła. Tworzy się w ten sposób dwie oddzielne, szczelne komory. Jedna z nich to komora mieszcząca źródło światła. Dzięki wysokiej szczelności zabezpiecza ona przed zanieczyszczeniem czynną optycznie powierzchnię odbłyśnika. Druga to komora osprzętu elektrycznego.
Wewnętrzną budowę oprawy ACRON 220 przedstawia rysunek 1.

Rys. 1. Wewnętrzna budowa oprawy ACRON 220
Płynna regulacja położenia lampy
W otworze odbłyśnika umieszczana jest oprawka lampy zamocowana w specjalnym mechanizmie, dzięki któremu można płynnie regulować pozycję źródła światła zarówno w poziomie, jak i w pionie, bez konieczności wyjmowania lampy i rozszczelniania komory. Pokazuje to rysunek 2. Obie regulacje mają czterostopniowy zakres. Położenie oprawki lampy można regulować poprzez odpowiednie przykręcenie lub odkręcenie śrub mechanizmu regulującego (regulacja pozioma) i ustawieniu pozycjonera (zaczepu ustalającego pozycję, zaczepu nastawy) na płytce regulacyjnej (regulacja pionowa). Całość uszczelniona jest za pomocą silikonowej uszczelki, która umieszczona jest pod płytką regulacyjną, dzięki czemu zachowany jest deklarowany wysoki stopień ochrony IP66.

Rys. 2. Układ regulujący położenie źródła światła
Wiele różnorodnych wersji w ofercie
Oprawy ACRON 220 oferowane są w wersjach przeznaczonych do użytkowania z metalohalogenkowymi i sodowymi lampami wysokoprężnymi o mocy 150 W i 250 W.
Dostępne są oprawy w I i II klasie ochronności przed porażeniem elektrycznym, ze statecznikiem elektronicznym dla opraw o mocy 150 W, w I klasie ochronności lub magnetycznym we wszystkich wersjach.
Wszystkie oprawy ACRON 220 do lamp sodowych oferowane są także w wersjach z regulatorem mocy.
Źródło: materiały firmowe
Źródło: materiały firmowe