Firma Philips otrzymała prestiżową nagrodę Digital Accelerator za swój rewolucyjny, osobisty i bezprzewodowy system oświetlenia Philips Hue w kategorii najlepszy otwarty interfejs programowania aplikacji (API) dla Internetu przedmiotów. System Philips Hue zwyciężył w kategorii „Najlepszy API dla Internetu przedmiotów”, w której wyróżnia się przełomowe innowacje oraz urządzenia, które poprawiają jakość ludzkiego życia, pracy i rozrywki. Nagrody przyznano w ramach tegorocznej edycji konferencji „I love API”, która odbyła się w Fort Mason, San Francisco, w dniach 8-10 września.
Philips Hue, najbardziej innowacyjny domowy system oświetlenia na świecie, pozwala sterować oświetleniem w domu przy pomocy urządzenia działającego w systemie iOS lub Android. Dzięki Philips Hue można tworzyć kompozycje świetlne na podstawie swoich ulubionych zdjęć, dobierać oświetlenie sprzyjające relaksowi lub koncentracji, a nawet nastawiać światła Hue na konkretną godzinę, by usprawnić pobudkę. System Philips Hue oferuje zupełnie rewolucyjny sposób doświadczania światła w domu i wchodzenia z nim w interakcje, na nowo definiuje możliwości technologii LED oraz integruje oświetlenie z innymi sferami życia, aby podwyższyć jego standard.

Hue szczyci się otwartym interfejsem API, dzięki któremu powstają setki aplikacji tworzonych przez aktywne i zaangażowane środowisko użytkowników. Doskonale pojęli oni ideę i nieskończone możliwości łączenia Hue z innymi urządzeniami. Od wzmacniania magicznej atmosfery seansu i poczucia zanurzenia się w obrazie po synchronizowanie oświetlenia z rytmem słuchanej muzyki - możliwości otwartego interfejsu programowania aplikacji są w równym stopniu ekscytujące co różnorodne.

Nacho Sanchez, prezes firmy Inqbarna, która stworzyła aplikację „Splyce” dla Hue powiedział: „Otwarty interfejs API to doskonały sposób na wykorzystanie wyobraźni programistów i stworzenie świetnych aplikacji wykorzystujących maksimum możliwości Philips Hue. W oczywisty sposób korzystają na tym twórcy aplikacji oraz Philips, ale przede wszystkim konsumenci, którzy otrzymują udoskonalony produkt z jeszcze większym bogactwem opcji.” Zapytany o API w kontekście Internetu przedmiotów, Nacho dodaje: „Otwarty interfejs API w połączeniu z Internetem przedmiotów otwiera przed firmami i programistami wiele nowych możliwości – znajdujemy rozwiązania problemów, z którymi wcześniej nie umieliśmy sobie poradzić. Takie podejście będzie sprzyjało szybszemu niż kiedykolwiek wcześniej rozwojowi Internetu przedmiotów.”

Kevin Toms zarządzający współpracą z programistami w ramach Philips Hue wyjaśnia, jak dzięki Hue oświetlenie staje się samym centrum interaktywnego domu: „Analitycy przewidują, że zastosowanie Internetu przedmiotów wzrośnie z obecnego poziomu około 8 miliardów urządzeń do ponad 50 miliardów do roku 2020. Philips chce zapraszać do niesamowitej przygody ze światłem, które jest czymś więcej niż tylko źródłem oświetlenia. Dzięki otwartemu API powstało dotąd 190 aplikacji autorstwa twórców zewnętrznych, a ma ich być znacznie więcej. Każda kolejna aplikacja to nowy, interaktywny sposób doświadczania Philips Hue.”
Zestaw programisty pozwala zarówno profesjonalnym twórcom oprogramowania, jak i hobbystom, przygotowywać nowe aplikacje mobilne dla Philips Hue. Dzięki otwartemu dostępowi do API oraz przewodnikowi i bibliotekom pomagającym zrobić pierwsze kroki, tworzenie aplikacji jest naprawdę proste.

Philips Hue uhonorowano wieloma wyróżnieniami, między innymi:
- W 2014 r. magazyn Fast Company ogłosił spółkę Philips drugą na liście dziesięciu najbardziej innowacyjnych firm w kategorii Internetu przedmiotów.
- Taśmy oświetleniowe Philips Friends of Hue otrzymały nagrodę „Wybór czytelników” Endadget w kategorii najlepszy produkt użytku domowego w roku 2012.
Prezes Philips ds. oświetlenia, Eric Rondolet, został uznany w ankiecie przeprowadzonej przez Appinions, za najbardziej wpływowego człowieka w zakresie Internetu przedmiotów.
Źródło: Philips