Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2018-03-21)   Artykuł sponsorowany

Niech się stanie jasność

Jeszcze nie tak dawno wybór żarówki był tak prosty, jak zakup mleka. Zwykłe oświetlenie, oparte na rozwiązaniach wymyślonych przez Thomasa Edisona. Dzisiaj sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Sklepowe półki wypełniają nadal zwykłe żarówki, ale obok nich całkiem dumnie prezentują się te halogenowe czy LED.

 


Dynamiczny rozwój
Rynek oświetleniowy to niezwykle szybko i dynamicznie rozwijająca się branża. Coraz bardziej zróżnicowana, o szerokiej ofercie, otwarta na potrzeby różnych typów klientów: od tych indywidualnych po wielkie korporacje. Coraz bardziej dostępna, o przystępnych cenach, coraz bardziej niezawodna. Dzisiaj nie liczy się już tylko niezawodność, ale również ekonomia, energooszczędność i idąca w parze z nią ekonomia. Jako klienci jesteśmy dużo bardziej świadomi również w kwestiach ekologii.
 
Szereg rozwiązań
Dzięki stale poszerzającej się ofercie produktów możemy zaprojektować oświetlenie tak, aby wykorzystywać różnorodne barwy światła, balansować jego intensywnością. Inaczej oświetlać miejsca naszej pracy, a inaczej przestrzenie przeznaczone do wypoczynku.
 
Najtaniej
Podstawowym kryterium wyboru określonego produktu dla większości z nas pozostaje nadal aspekt ekonomii i mierzalnych oszczędności. Dzisiaj mamy do wyboru żarówki wstrząsoodporne (choć te nie są zalecane do gospodarstw domowych), żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe, żarówki LED. Te ostatnie, mimo że budzą sporo kontrowersji, pod względem ekonomii niezaprzeczalnie zajmują pierwsze miejsce w rankingu oświetlenia. Średnia oszczędność w przypadku wyboru tego rozwiązania to ok. 8% mniejsze zużycie energii. Poza tym rozwiązania LED są trwalsze, mają wydłużony czas działania (ok. 50 000 godzin). Co więc budzi opór? Oczywiście cena, jest to bowiem jedno z droższych rozwiązań. Do tego dochodzi również kwestia uniwersalności, która dość często powoduje zły wybór ze strony klienta. Jak to możliwe? Żarówki LED mogą być stosowane jako oświetlenie podstawowe, dodatkowe lub tylko dekoracyjne. Dlatego też trzeba bardzo uważnie czytać dane techniczne i nie sugerować się wyłącznie mocą żarówki. Tylko wtedy mamy szansę dobrać żarówki tak, aby spełniały one nasze oczekiwania.


Źródło: artykuł sponsorowany

Komentarze: