Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2014-02-26)  

Ledowa modernizacja oświetlenia w Piwnicznej

Współczesne firmy energetyczne nie są już tylko sprzedawcami energii elektrycznej. Doskonałym przykładem nowoczesnego sposobu działania w branży energetycznej jest Grupa Tauron, największy dystrybutor energii elektrycznej i jednocześnie jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Podstawowe dziedziny działalności Grupy to wydobycie węgla, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz ich dystrybucja i sprzedaż.
 
Sieci dystrybucyjne spółek należących do grupy obejmują 18,3% powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze ponad 57 tys. km2, za pośrednictwem 223,7 tys. km linii energetycznych. Grupa TAURON kontroluje 20% polskich zasobów węgla kamiennego i osiąga 5% wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego. Jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Moc elektrowni skupionych w Grupie w 2012 r. to około 5,5 GW. Spółki skupione w Grupie TAURON sprzedają około 44,7 TWh energii elektrycznej (w 2012 r.) do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych.
Działania nowoczesnej firmy energetycznej jaką jest Tauron, to jednak nie tylko produkcja i sprzedaż energii. To także proekologiczne działania na rzecz racjonalnego wykorzystywania i gospodarowania tą energią i jej oszczędności, np. przez wdrażanie nowoczesnych technologii oświetlenia miejskiego. Właśnie takie cale były motywem działania firmy Tauron Dystrybucja S.A., która pod koniec 2013 r. zainicjowała modernizację oświetlenia ulicznego w mieście Piwniczna – Zdrój, znanej miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej w Beskidzie Sądeckim.


Philips partnerem Tauron
Tauron przystąpił do realizacji projektu pod koniec września 2013 r. z zamiarem zakończenia go w bardzo krótkim terminie, do końca 2013 roku. Szukając dostawcy nowoczesnego oświetlenia miejskiego i niezawodnego partnera do przeprowadzenia tej modernizacji Tauron Dystrybucja powierzył to zadanie firmie Philips Lighting.


Podstawowe założenia projektu
Podstawowym założeniem projektu było obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji oświetlenia miejskiego przy równoczesnej jego poprawie. Osiągnięcie takich wyników jest obecnie możliwe dzięki zamianie starego oświetlenia wykorzystującego nieefektywnych rtęciowe i sodowe źródła światła na nowoczesne oświetlenie LED – znacznie trwalsze i zużywające dużo mniej energii elektrycznej.


Technika LED daje nowe możliwości
W ostatnich dekadach ubiegłego stulecia, w polskich miastach możliwość uzyskania jasnego, ale równocześnie ekonomicznego na ówczesne czasy oświetlenia ulicznego wiązała się z koniecznością stosowania wysokoprężnych lamp sodowych dających charakterystyczne żółto-pomarańczowe światło. Dalsze oszczędności były nierzadko osiągane drastycznymi metodami przez redukcję w drodze czasowego, częściowego lub nawet całkowitego wyłączania oświetlenia miejskiego.

Najnowsza technika przynosi dużo efektywniejsze sposoby wytwarzania światła sztucznego, które umożliwiają lepsze oświetlenie przy niższych kosztach. Nowe, efektywne rozwiązania techniczne pozwalają na odejście od żółtego światła lamp sodowych na rzecz oświetlania światłem białym. Jego źródłem stała się w ostatnich latach technika diod świecących LED (ang.: ligh emitting diod ) – elementów półprzewodnikowych generujących promieniowanie widzialne. Podstawowe cechy oświetlenia LED to niskie zużycie energii elektrycznej, wysoka trwałość, doskonała jakość światła białego i łatwość sterowania.

Badania naukowe wykazują, że przy niskich poziomach natężenia oświetlenia występujących w nocnym oświetleniu drogowym, światło białe zapewnia znacznie lepsze widzenie niż oświetlenie żółte, i to już przy niższym natężeniu światła, a więc przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Także dzięki lepszemu odwzorowaniu barw w świetle białym, otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze, bardziej przejrzyste i naturalne. Łatwiejsze rozpoznawanie ludzkich twarzy i szczegółów otoczenia zwiększa poczucie bezpieczeństwa i w realny sposób przyczynia się do zmniejszania przestępczości w obszarach miejskich. Dlatego białe światło LED jest stosowane nie tylko do oświetlania ulic, ale i całych miast. Jego właściwości pozwalają samorządom płacącym za oświetlenie miejskie uzyskiwać oszczędności finansowe bez konieczności drastycznego i szkodliwego wyłączania instalacji oświetleniowych.


Zakres modernizacji
Modernizacja oświetlenie w Piwnicznej objęła centrum uzdrowiska – Rynek i otaczające go główne ulice Daszyńskiego, Krakowską, Ogrodową, Rzeszutka i Sobieskiego. Łącznie, na nowoczesne oprawy oświetleniowe LED, wymieniono 61 punktów świetlnych. W rejonie Rynku zainstalowano 28 opraw parkowych typu Micenas LED natomiast na ulicach 33 najnowocześniejsze oprawy drogowe Selenium LED. Wszystkie nowe oprawy zostały wyprodukowane w fabrykach Philips Lighting, przy czym oprawy drogowe w polskiej fabryce Philips Kętrzyn. W ramach projektu, na rynku wymieniono także 14 istniejących nieestetycznych słupów betonowych do opraw parkowych na nowe stylowe słupy metalowe produkcji polskiej firmy Art Metal. Na zlecenie Philips prace montażowe wykonała firma ELTAST z Radomia.
 
 
Oprawy LED zostały fabrycznie wyposażone w specjalne układy systemu Starsense RF umożliwiające indywidualne bezprzewodowe sterowanie każdą z nich w celu dostosowania intensywności oświetlenia do aktualnych potrzeb, aby zmaksymalizować oszczędności energii. System pozwala na sterowanie i monitorowanie infrastruktury oświetleniowej – przyciemnianie i sygnalizowanie awarii. Centralny punkt sterowania tego systemu został zainstalowany na balkonie Urzędu Miasta Piwniczna – Zdrój.

Dodatkowo na czterech słupach oświetleniowych wokół centralnego skweru pośrodku rynku zamontowano czujniki ruchu i obecności typu LumiMotion. W sytuacji gdy w obszarze działania czujników nie przebywają żadne osoby oprawy świecą z intensywnością 30%. Gdy czujniki rejestrują obecność ludzi na skwerze oświetlenie jest rozjaśniane.

Wszystkie zmodernizowane punkty świetlne w Piwnicznej mają także internetowe połączenie z inteligentną platformą zarzadzania oświetleniem miejskim City Touch. Pozwala to na pełną kontrolę infrastruktury oświetlenia, korzystanie ze światła tylko w czasie i miejscu, gdzie jest to niezbędne, dostosowanie jego natężenia do aktualnych potrzeb i w ten sposób maksymalizację efektywności i obniżenie kosztów. Uprawnione osoby odpowiedzialne za oświetlenie miasta mogą nim sterować z dowolnego komputera z dostępem do Internetu.

Dzięki technice oświetlenia LED i tak zaawansowanym systemom zarzadzania możliwe jest osiągnięcie oszczędności kosztów miejskiego oświetlenia w wysokości nawet do 70%.


Realne oszczędności
Modernizacja oświetlenia w Piwnicznej przyniosła realne oszczędności energii elektrycznej. Przed jej wykonaniem w modernizowanym obszarze świeciło 37 opraw z rtęciowymi źródłami światła o mocy 275 W, 20 opraw z lampami sodowymi o mocy 171 W i 4 o mocy 117 W. Zużywały one łączną moc 14 063 W.

Dzięki modernizacji w centrum Piwnicznej świeci teraz 28 opraw o mocy 78 W, 21 o mocy 89 W i 12 o mocy 56 W. Łącznie zużywają tylko 4 725 W. Zmniejszenie mocy zainstalowanej wyniosło więc ponad 66 proc.


Ekspresowe tempo pracy
Harmonogram realizacji projektu narzucał naprawdę szybkie tempo prac. Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się 25 września, a oficjalne zapytanie ofertowe Philips otrzymał 1 listopada. Po opracowaniu koncepcji modernizacji, złożeniu i przyjęciu oferty, wynegocjowaniu i podpisaniu umowy, nastąpiło wykonanie ostatecznego projektu i zamówienie niezbędnych materiałów. Prace montażowe rozpoczęto 2 grudnia, a już 18 grudnia nowe oświetlenie zaczęło działać i 27 grudnia nastąpił jego oficjalny odbiór i przekazanie dokumentacji powykonawczej.


Źródło: Philips

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW