Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2016-11-23)   GTV

DALI – biuro jeszcze bardziej SMART

W inteligentnym biurze nie oświetla się wszystkich pomieszczeń dla kliku osób pracujących po godzinach, ani całego piętra by umożliwić pracę ekipie sprzątającej. W upalne dni nie pozostawia się w pełni otwartych rolet, by klimatyzacja w budynku pracowała z większą mocą, zwiększając zużycie energii elektrycznej. W wielkich biurowcach system nadrzędny łączy i synchronizuje działanie wszystkich systemów: ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, rolet zewnętrznych, bezpieczeństwa i monitoringu. Także w małych biurach można z powodzeniem zastosować inteligentne oświetlenie – często wystarczy jeden sterownik DALI, by „inteligentny” system zmniejszył koszty eksploatacji.

 


DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, który niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala sterować oprawami oświetleniowymi za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera. W ogromnych „inteligentnych” biurowcach podstawą systemu jest połączenie i skorelowanie współpracy automatyki budynku: systemów oświetlenia, chłodzenia, wentylacji czy zewnętrznych rolet.
 
 
DALI dla większej efektywności
 
DALI odpowiedzialny jest za efektywne sterowanie oświetleniem i optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Choć system ma swoje ograniczenia – obsługuje do 64 punktów oświetleniowych – obwody można powielać, podłączając je do nadrzędnego systemu sterowania. Często układ oświetleniowy połączony jest z czujnikami, które mierzą poziom natężenia światła w pomieszczeniu i odpowiednio sterują oprawami oświetleniowymi  tak, aby pozostawały one  ściemnione, jeśli w pomieszczeniu jest odpowiednia ilość światła lub rozjaśniały się, gdy zapadnie zmrok lub niebo jest zachmurzone. W bardziej zaawansowanych strukturach instaluje się dodatkowe czujniki obecności lub ruchu. Dzięki temu oświetlenie automatycznie dostosowuje się do potrzeb pracowników i aktualnych warunków zewnętrznych. Dobrze działający inteligentny system oświetleniowy sprawia, że światło „podąża za pracownikiem”.
 
W jeszcze bardziej „inteligentnych” biurowcach działanie układu oświetleniowego skorelowane jest z zainstalowanymi na zewnątrz roletami i systemem klimatyzacji lub ogrzewania. W ten sposób nie traci się energii na schłodzenie lub ogrzanie pomieszczeń. Dodatkowe czujniki monitorują wilgotność powietrza i temperaturę pomieszczeń. Sterują one pracą systemu wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania, zapewniając warunki do jak najbardziej efektywnej pracy i zamieniając biurowiec w „inteligentne” biuro.

 
 
 
DALI dla efektywnej pracy
 
Ideą coraz powszechniejszego trendu inteligentnego biura jest stworzenie warunków do jak najbardziej efektywnego wykonywania zadań i optymalnego klimatu miejsca pracy, uwzględniającego nie tylko wymagane normy, ale i indywidualne potrzeby pracowników. Z powodzeniem można to osiągnąć także w mniejszych biurach. Tu również system DALI sprawdzi się doskonale. Skorzystanie ze scenariuszy, czyli wcześniej zdefiniowanych programów pracy, pozwala zaoszczędzić czas na dostosowanie pracy każdej z opraw z osobna. Wszystko można odpowiednio zaprogramować i uruchomić za pomocą czujki, mechanizmu czasowego lub naciskając jeden guzik na urządzeniu peryferyjnym.
 
Każda z opraw może zostać przypisana do 16 zdefiniowanych wcześniej grup, a w pamięci każdego urządzenia można przechowywać 16 wcześniej przypisanych programów pracy. Umożliwia to programowanie czasowe i uruchamianie określonych funkcji systemu oświetlenia w zależności od pory dnia czy kalendarza, np. iluminacja korytarzy i klatek schodowych może załączać się o określonej godzinie, kiedy pracownicy na ogół przychodzą do pracy. Inny scenariusz oświetleniowy będzie użyteczny w godzinach pracy biura, a inny na potrzeby serwisu sprzątającego. W dni wolne od pracy system DALI może utrzymywać minimalny poziom oświetlenia.
 
W trosce o komfort i bezpieczeństwo pracowników, a jednocześnie zwiększając energooszczędność, system DALI pozwala stworzyć również prostą aplikację oświetlenia ciągów komunikacyjnych, w której oprawy pracują w 3 stanach: załączona (100%), wyłączona (0%) i ściemniona (np. 10%). W trybie czuwania oprawy świecą z 10% mocy, minimalne rozświetlając przestrzeń. Kiedy wykryją ruch rozjaśniają się do 100% mocy i to w sposób łagodny, by nie wywołać gwałtownego olśnienia użytkownika. To rozwiązanie bardziej komfortowe niż to, kiedy oświetlenie w korytarzu uruchamia czujnik ruchu, ponieważ użytkownik nie musi wchodzić w ciemną przestrzeń zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Trzeci stan pracy – wyłączenie 0% – jest używany wówczas, gdy przez dowolnie programowany czas np. 1 godzinę, system mnie wykrył żadnego ruchu.
 
 
DALI dla przyszłości
 
System DALI wyróżnia prostota konstrukcji i instalacji. Stateczniki opraw oświetleniowych są włączane równolegle do magistrali sterującej i nie wymagają zachowania odpowiedniej polaryzacji, a wszystkie sygnały wysyłane są za pomocą tylko i wyłącznie dwóch przewodów. DALI to również dwukierunkowa komunikacja, Oprawy nie tylko odbierają sygnały, ale również wysyłają je, informując o ewentualnych usterkach, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie awarii.
 
System DALI to przyszłość zwłaszcza przy inwestycjach, w których od nowoczesnej instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale i „inteligentnej” współpracy z innymi systemami w budynku. Inteligentne biuro to wyraz troski o środowisko naturalne i oszczędność energii, ale również wygoda, bezpieczeństwo i dbałość o potrzeby pracowników. W budynku biurowym The Edge – centrali firmy Deloitte w Amsterdamie, uznawanej za najbardziej inteligentne biuro na świecie – odnotowano oszczędności sięgające nawet 1,5 Euro/m² w skali roku.
 
Źródło: GTV

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW