Oświetlenie profesjonalne | obiekty architektoniczne  (2019-05-10)   TRILUX

Gmach St. Jakobshalle – świetlista wizytówka Bazylei

Po trwającej 4 lata rozbudowie i modernizacji w 2018 ponownie otworzono multifunkcjonalny gmach St. Jakobshalle w Bazylei. Odnowiony połączonymi siłami biur Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler obiekt stał się jednym z największych tego typu w Europie. Wyróżnia go także unikalny projekt holu.

  „St. Jakobshalle w Bazylei – multifunkcjonalny gmach Szwajcarii” – tak obiekt charakteryzują autorzy promującej go strony internetowej. Trudno o bardziej trafną definicję. Powstały w 1975 roku według projektu Giovanniego Panozzo kompleks na przestrzeni lat był świadkiem najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych w kraju słynącym z neutralności, eleganckich zegarków oraz scyzoryków z ostrzem na każdą okazję. Od początku swojej historii obiekt gości ATP Swiss Indoors. Już dziewięciokrotnie rodacy Rogera Federera mogli przy tej okazji oglądać, jak ich tenisista zwycięża w finale turnieju. Według biografii Boba Dylana, po koncercie, który odbył się właśnie w St. Jakobshalle w 1987, muzyk zdecydował się ruszyć w swoją „trasę bez końca” (Never-Ending Tour). Po trzydziestu latach jej trwania muzyk zagrał niemal 3 tysiące koncertów. W 2017 roku St. Jakobshalle stała się natomiast centralnym miejscem Europejskiego Spotkania Młodych, w którym udział wzięło około dwudziestu tysięcy osób z 45 krajów. Odbywały się tu więc – i stale odbywają – najróżniejsze targi, konferencje i widowiska. Na krótko przed 40 rocznicą powstania obiektu władze Bazylei rozpisały konkurs na jego rozbudowę i modernizację. Wygrała wspólna propozycja szwajcarskich biur architektonicznych Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler, której wyróżnikiem stał się przestrzenny i funkcjonalny hol z przyciągającym wzrok unikalnym rozwiązaniem oświetleniowym.
 
 
Odnowiony gmach St. Jakobshalle
 
Prócz modernizacji powłok budynku, pozwalającej poprawić jego efektywność energetyczną, podczas renowacji wprowadzono szereg usprawnień funkcjonalnych oraz estetycznych. Modyfikacje głównej sali pozwoliły na zwiększenie jej maksymalnej pojemności o 3 tys. miejsc – tak, by z miejscem na 12 400 osób stała się jedną z największych multifunkcjonalnych scen w Europie. Ulepszono przy tym dostęp do głównej areny – z dbałością o przepisy przeciwpożarowe i z uwzględnieniem planów ewakuacji. Skonstruowano także dodatkową halę, rozbudowano garderoby, zaplecze gastronomiczne oraz powiększono i zmodernizowano foyer – tak, by lepiej pełniło swoją reprezentacyjną funkcję oraz mogło stać się miejscem różnego rodzaju wystaw. Dzięki aranżacji sufitu z wykorzystaniem charakterystycznych opraw oświetleniowych zaprojektowanych od podstaw na potrzeby tego projektu hol stał się widocznym z daleka, zaciekawiającym i zapraszającym do wnętrza wyróżnikiem całego gmachu.
 
 
Świetlna geometria holu
 
Foyer o łącznej powierzchni 5 tys. mkw. stanowi jednocześnie reprezentacyjną strefę wejściową oraz – ze względu na duże przeszklenia, wszechstronną widoczność i zastosowane rozwiązanie oświetleniowe – optymalną przestrzeń wystawienniczą. Okrągłe, miękko ukształtowane oprawy oświetleniowe rozmieszczono na stropie holu St. Jakobshalle tak, by tworzyły idealnie regularny, geometryczny wzór i równomiernie rozświetlały całą powierzchnię foyer. Ich forma w interesujący sposób przełamuje ostre bryły obiektu i surowy charakter betonu architektonicznego, stanowiącego dominantę strefy wejściowej. Dzięki zastosowanym układom optycznym, specjalnym kloszom i sposobowi rozmieszczenia, oprawy emitują równomierne, rozproszone i nierzucające cienia światło. To idealne warunki do celów wystawienniczych. Rozwiązanie oświetleniowe zostało stworzone specjalnie na potrzeby St. Jakobshalle. Całej modernizacji dokonano w trzech etapach bez konieczności wyłączania hali z użytkowania. Koszty inwestycji wyniosły 105 mln franków szwajcarskich – według szacunkowych obliczeń stworzenie nowego obiektu, pełniącego porównywalne funkcje wymagałoby dwukrotnie wyższych nakładów. Co więcej, dzięki wszechstronności kompleksu i rzutkości właścicieli wydatki najpewniej szybko się zwrócą. W tym roku odbędą się w nim między innymi: Mistrzostwa Świata w Badmintonie i Para-Badmintonie, Mistrzostwa Świata kolarstwa halowego UCI czy koncert zespołu Mumford&Sons.
 
Źródło: Trilux Polska
 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW