Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-08-24)   TRILUX

Oświetlenie LED w halach firmy Knapp w austriackim mieście Hart

Choć może się wydawać, że optymalizacja procesów to tylko modne hasło, tego typu działanie jest przede wszystkim realnym sposobem na poprawę rentowności każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa. Firma Knapp AG, globalny gracz na rynku systemów usprawniających działania logistyczne, dał przykład maksymalizacji efektywności, modernizując oświetlenie w swoich własnych zakładach.

  Knapp AG to światowy potentat w zakresie automatyzacji hal oraz systemów zarządzania magazynami i przepływem towarów. Zatrudniająca 2 700 pracowników firma o rocznych dochodach przekraczających 450 milionów euro, obsługuje przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe wielu branż. Jako kluczowe elementy swojej strategii, Knapp AG wskazuje optymalizację procesów biznesowych oraz poszukiwanie idei i rozwiązań, pozwalających wyznaczać nowe standardy w działalności jej klientów.
Pozostając w zgodzie z tak sformułowanymi zasadami i założeniami polityki zrównoważonego rozwoju, firma zdecydowała o zastąpieniu świetlówek T8 liniowymi oprawami LED. Efekty uzyskane w modernizowanej hali były satysfakcjonujące i rozwiązanie to zastosowano w kolejnym, nowopowstałym budynku.
 
Stan wyjściowy i założenia            
Obiektem, którego system oświetleniowy unowocześniono, była mieszcząca się w austriackim Hart hala o powierzchni około 3 300 m2 i wysokości 4,5 m. Dotychczas funkcjonowały w niej oprawy świetlówkowe w technologii T8. Oczekiwania właściciela obejmowały wyeliminowanie cieni, uzyskanie wysokiej skuteczności świetlnej w całym budynku oraz zastąpienie źródeł światła bardziej wydajnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Nowo wybudowana hala produkcyjna stanowiła jeszcze ciekawsze wyzwanie. Obiekt charakteryzował się długim na 100 m i szerokim na 30 m skośnym dachem. Różnica wysokości między przeciwległymi ścianami wynosiła 3 m. I w tym przypadku projektanci mieli za zadanie zaproponować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać jednorodne warunki oświetleniowe, gwarantujące swobodne przemieszczanie się po obiekcie.
 
Zastosowane rozwiązanie
W obydwu obiektach zastosowano rozwiązanie oświetleniowe z tego samego rodzaju. Odpowiedzią na wymagania postawione w przypadku modernizowanej hali okazała się liniowa oprawa LED, pozwalająca zredukować występujące w budynku zaciemnione obszary, dzięki optymalizacji kierunku padania wiązki. W obiekcie z pochyłym sufitem wykorzystano zawieszany ciąg świetlny takich opraw z układami optycznymi z wąsko-szerokim rozsyłem światła. Skośnie zorientowany względem sufitu system gwarantuje jednakowe warunki oświetleniowe w całym budynku, pozwalając jednocześnie na całkowite wyeliminowanie zjawiska olśnienia. Zastosowane oprawy charakteryzuje strumień świetlny na poziomie 5500 lm i temperatura barwowa 4000 K.
 
Uzyskane efekty
Zastosowanie neutralnie białego światła spotkało się z pozytywnym przyjęciem osób zatrudnionych w zakładzie. Przebywający tam na co dzień pracownicy zauważyli, że zastosowane oprawy nie powodują olśnienia, a co za tym idzie poprawiły komfort wykonywania pracy. Użyte rozwiązanie przyniosło również zauważalne korzyści ekonomiczne. Dzięki łatwemu montażowi zastosowanych opraw i możliwości wykorzystania do ich osadzenia infrastruktury pozostałej po świetlówkach T8, koszty instalacji okazały się stosunkowo niewielkie. Skuteczność świetlna zastosowanych opraw sięga 119 lm/W. W porównaniu z rozwiązaniami starszej generacji, gwarantuje to oszczędności na poziomie 50-60 procent. W efekcie, czas zwrotu z inwestycji jest wyjątkowo krótki.


Źródło: Trilux

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement