To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

Źródła światła - świetlówki liniowe, kołowe i kompaktowe - świetlówki energooszczędne

Anonymous - 06-06-2006, 15:57
Temat postu: świetlówki energooszczędne
Witam

Na polskim rynku jest duży wybór świetlówek energooszczędnych różnych firm.
Jeszcze kilka lat temu świetlówki energooszczędne były nowością i ich wysoka cena utrudniała ich zakup, jednak wtedy świetlówki energooszczędne były produkcji dwóch firm: Osram i Philips, zaś ich jakość była bardzo wysoka.

Oto lista świetlówek energooszczędnych.

1.Radium
2.Osram
3.General Electric
4.Narva
5.Philips
6.Brilux
7.Neolux
8.Kanlux
9.Pila
10.Ikea
11.Eco-Nomi
12.Apollo Lighting

i wiele innych


Mam takie pytanie:

Które świetlówki energooszczędne warto stosować, a które należy unikać stosowania i czy warto stosować świetlówki energooszczędne pierwszych 5 firm.

Anonymous - 08-06-2006, 09:21

na pierwsze 5 firm znam Philips i Osram. ja jestem zdania, żeby wyłożyc trochę więcej pieniążków i miec lampę Philips Master o b. dobrej jakości i żywotności 15000 godzin, bądź o podobnych parametrach Osram. Natomiast serce boli jak patrzę na świetlówki typu Piła czy Neolux czy inne o żywotności 3000godzin,świecące słabo i na różowawy kolor:/
Anonymous - 08-06-2006, 13:53

Ja mam świetlówki firmy Osram, które świecą już 13 lat :) :mrgreen:
Anonymous - 08-06-2006, 19:48

fan_sody napisał/a:
na pierwsze 5 firm znam Philips i Osram. ja jestem zdania, żeby wyłożyc trochę więcej pieniążków i miec lampę Philips Master o b. dobrej jakości i żywotności 15000 godzin, bądź o podobnych parametrach Osram. Natomiast serce boli jak patrzę na świetlówki typu Piła czy Neolux czy inne o żywotności 3000godzin,świecące słabo i na różowawy kolor:/


Te co świecą na taki różowawy kolor to dają dwa razy mniej światła niż te z pięciu pierwszych firm.

Niektóre świetlówki energooszczędne świecą na kolor świetlówki o barwie dziennej, poza tym często ulegają różnym awariom.

I jeszcze jedno:

te świetlówki z hipermarketu za 3 lub 5zł nie powinny się nazywać świetlówkami energooszczędnymi.

Anonymous - 08-06-2006, 22:03

Osram i Philips najlepiej... Jak jest dostęp to ewentualnie GE.
Apollo mają o połowę gorszą skuteczność świetlną. Podają równoważniki ilości światła w mocach żarówek tak samo jak wszyscy, ale w ich przypadku to kłamstwo. Wystarczy porównać strumienie świetlne ich świetlówek z świetlówkami Philipsa lub Osram. Mocna lektura.
Piła należy do Philipsa i w tej samej fabryce obydwie marki są robione zazwyczaj.

Anonymous - 08-06-2006, 23:36

A jeśli chodzi o świetlówki o barwie dziennej, to niektóre (a może wszystkie) firmy robią po prostu świetlówki kompaktowe w dwóch wersjach: ciepłobiała 827 (ta, co jest najczęściej spotykana) oraz dzienna 860 lub 865 (jak świetlówka dzienna taka, jaka często jest stosowana w szkołach).

Co powiecie o firmie Polux, która nie została wymieniona przez Żarówkę Rtęciową? Jest to jedyna znana mi firma, które robi świetlówki z trzonkiem E27 o większych mocach niż 23W, np robi 30W, a nawet 55W (taka świetlówka kosztuje ok. 40zł). Świetlówki o najczęściej spotykanych mocach tej firmy kosztują po kilkanaście zł, więc chyba warto wziąć tą firmę pod uwagę. Barwa światła jest raczej prawidłowa (dość podobna do żarowej, a nie jakaś tam różowista lub inna). Świetlówki Polux są sprzedawane w Castoranie w Poznaniu.

Anonymous - 09-06-2006, 09:23

andrzejlisek napisał/a:
A jeśli chodzi o świetlówki o barwie dziennej, to niektóre (a może wszystkie) firmy robią po prostu świetlówki kompaktowe w dwóch wersjach: ciepłobiała 827 (ta, co jest najczęściej spotykana) oraz dzienna 860 lub 865 (jak świetlówka dzienna, np. często stosowana w szkołach).


Niestety, w Polsce trudno kupić markowe świetlówki kompaktowe o barwie innej niż 827, trzeba jechać do Niemiec.

Anonymous - 12-06-2006, 00:04

andrzejlisek napisał/a:


Co powiecie o firmie Polux, która nie została wymieniona przez Żarówkę Rtęciową? Jest to jedyna znana mi firma, które robi świetlówki z trzonkiem E27 o większych mocach niż 23W, np robi 30W, a nawet 55W (taka świetlówka kosztuje ok. 40zł). Świetlówki o najczęściej spotykanych mocach tej firmy kosztują po kilkanaście zł, więc chyba warto wziąć tą firmę pod uwagę. Barwa światła jest raczej prawidłowa (dość podobna do żarowej, a nie jakaś tam różowista lub inna). Świetlówki Polux są sprzedawane w Castoranie w Poznaniu.


Pozytywnie oceniamy a przynajmniej ja :mrgreen: Robia dobre świetlówki spiralki. które umieściłem w swoim "żyrandolu"


Produkują także świetlówki spiralki: jedne bardziej zawinięte drugie mniej na gwint E-14. Bardzo je sobie chwalę. Jedna z nich świeci w mojej lampce nocnej

Niestety raz kupiłem świetlówke kompaktową zwyczajną o mocy 20W. Po paru dniach jak nie hukneło myślałem ze bomba. Okazało się że świetlówka strzeliła.

Andrzeju nie tylko w CVastoramie, ale także i w OBI i PRAKTIKERZE i LEROY MERLINIE można kupić świetlówki tej firmy.

Cóż żarówka rtęciowa nie wymienił tej firmy chyba ze względu na to że w jego okolicy nie można kupić świetlówek Poluxa

Anonymous - 01-02-2007, 16:40

Ja też kupiłem świetlówke kompaktową firmy Osram Duluxstar 24 W w kształcie spiralki ma ona 1550 lm a takiej samej mocy ale w kształcie 3U 1500 lm. Myśle, że te 50 lm więcej w przypadku spirali spowodowane jest tym, że patrząc równolegle do trzonka ma większą powierzchnię niż patrząc prostopadle do trzonka. A świetłówka w kształcie 3U daje bardziej na boki niż prosto.
Wracając do spiralki, po roku czasu świecenia zauważyłem, że strumień świetlny spadł na moje oko do 1200 lm. Według mnie to chyba dlatego, że ta świetlówka nie była produkowana w rodzimej firmie Osram bo jest na niej napisane "Made in P.R.C."
Co o tym myślicie?

Anonymous - 01-02-2007, 20:50

Oryginalne świetlówki kompaktowe Osram w porównaniu do innych świetlówek kompaktowych posiadają kwadratowe zakończenie rurek wyładowczych.

I jeszcze jedno:

Świetlówki kompaktowe Osram z napisem "Made by Osram, Germany" są prawdopodobnie produkowane przez Radium.

Anonymous - 01-02-2007, 22:59

Ja sobie chwalę Philips'y.
Anonymous - 03-02-2007, 15:17

żarówka rtęciowa napisał/a:
Świetlówki kompaktowe Osram z napisem "Made by Osram, Germany" są prawdopodobnie produkowane przez Radium.

Nie wydaje mi się, żeby produkty Osram były produkowane przez Radium. W Encyklopedii Wikipedi napisano, że firma Siemens jest częścią koncernu Osram w Monachium i to jest firma matka. Natomiast firma osram produkuje w kilkudziesięciu krajach i możliwe, że ta moja świetlówka może być produkowana w Chinach (P.R.C.) skrót coś chyba od Republic China.
Dodam, że jest wykonana w gorszej jakości niż wcześniejsza którą miałem Osram 21W (oryginalna czyli Made in Germany). Jak się dobrze przysłuchać w totalnej ciszy to trochę brzęczy i start ma dłuższy.


Jeśli chodzi o Philipsy to mają krótką żywotność

Anonymous - 03-02-2007, 18:07

Osram produkuje także w chinach. Mam kilka rtęciówek Osram made by P.R.C - Peoples Republic of China - jesli nie zrobiłem jakiejś literówki.
Anonymous - 03-02-2007, 20:14

Firma Radium produkowała dla Osram wysokoprężne lampy metalohalogenkowe dużej mocy.
Anonymous - 08-02-2007, 21:04

Moim zdaniem - OSRAM i Philips to jedne z najlepszych energooszczędnych. Świetlówki typu "3U" według mnie nadają najlepiej do niedużych "reflektorowych" kinkiecików, stosowanych czasem jako lampki nocne.

Ostatnio "poleciałem" na NEOLUXY. Nawet niezłe(jak za taką kase)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group