To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

Hyde Park - Które wtyczki lepsze

Anonymous - 31-12-2006, 11:37
Temat postu: Które wtyczki lepsze
Witam.

Obecnie można spotkać w sklepach i hurtowniach elektrotechnicznych duży wybór wtyczek sieciowych na napięcie 230V. Wtyczki te dzielą się na wtyczki proste, oraz wtyczki kątowe. Chciałbym się dowiedzieć, które wtyczki są lepsze oraz jakie są wady i zalety jednych i drugich.

Anonymous - 31-12-2006, 12:25

Kątowe są dobre np. za szafę ;) i w miejscach narażonych na "zahaczenie", tzn. z wtyczki kątowej kabel jest przeważnie kierowany od razu równolegle do płaszczyzny (np. ściany), (chociaż ten argument jest lepszy w przypadku wtyczek np. Jack (audio), gdzie prostego Jacka :wink: łatwo wyłamać z gniazdka, dlatego częściej używam kątowych.)
Z kolei wtyczki kątowe gorzej sprawdzają się w przedłużaczach-rozgałęźnikach, chyba że gniazda ustawione są np. tak:


Ja w swoich sprzętach hobbystycznych (oprawach) stosuję wtyczki proste i to konkretnie takie : :)



Najczęściej spotykane (przeze mnie) były koloru czarnego i rzadko białego. Udało mi się niedawno kupić także koloru brązowego i bordowego :) . Takie wtyczki były chyba produkowane przez wiele firm, bo mają różne oznaczenia i "wzorki" ;) . Wydaje mi się, że pordukowano je w latch 60.-70. Wie ktoś coś więcej na temat takich wtyczek :?: Może widzieliście też inne kolory :?:

Tak przy okazji - takie wtyczki podobały mi się od zawsze :mrgreen: i jestem ich fanem ;)

Anonymous - 31-12-2006, 16:03

OURW2250 napisał/a:
akie wtyczki podobały mi się od zawsze

Mnie też :wink: Ja też mam kilka, ale wszystkie lub większość były przerabiane aby pasowały do gniazda z uziemieniem.



Mam też białą, tylko trochę zabrudzoną. Ma charakterystyczny znaczek z literami KWE w trójkącie. Taki sam jest na starych LRF'ach, np. na mojej siedemsetce.


Anonymous - 31-12-2006, 16:36
Temat postu: Przerabianie wtyczek
Wtyczki te na szroką sklalę przerabiano w latach 90 tych, kiedy były instalowane gniazda z uziemieniem w pokojach mieszkalnych w nowym budownictwie. Znaczek "KWE" był stosowany do lat osiemdziesiątych i oznacza to samo, jak dzisiejszy znak z literą "B".

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Anonymous - 31-12-2006, 21:28

Racja. Niektóre mają KWE, niektóre 1 w trójkącie, a na innych jest ten sam znaczek co na tabliczkach znamionowych moich ORZ2,3 i UOSF

I jeszcze coś :mrgreen:



Trochę brudne, ale za to nieuszkodzone (nieprzerobione) :wink:

pzdr.

Anonymous - 01-01-2007, 00:09

Osobiście wolę wtyczi kątowe.Mam w domu dużo miejsc w których stosowanie wtyczek prostych jest niepraktyczne.
Pierwszy post w 2007 8)

Anonymous - 01-01-2007, 11:04

OURW2250

Skąd wzięło się tyle wtyczek.

Anonymous - 01-01-2007, 15:09

:) To połowa, bo pozostałe są użyte w przedłużaczach i kablach do opraw. A skąd je mam? Większość kupiłem na placu (raczej Żul-Platzu przy Świebodzkim), a część jest pościągana z kabli. W ich miejsce pozakładałem jakieś inne, które też wpadły mi w ręce.

pzdr.

Anonymous - 01-01-2007, 15:57

Ja również preferuję wtyczki kątowe. W moim domu stosuję praktycznie wszystkie takie, ponieważ nie mam dużo miejsca i są one wygodnie np. za biurko. Proste mam dwie wtyczki przy starych lampkach "choinkowych", więc używam ich raz na rok. :wink:
Anonymous - 04-04-2007, 16:46

Ja także preferuję kątowe. Proste mam tylko w kablach "wybebeszonych" ze starego sprzętu

OURW2250 napisał/a:
To połowa, bo pozostałe są użyte w przedłużaczach i kablach do opraw. A skąd je mam? Większość kupiłem na placu (raczej Żul-Platzu przy Świebodzkim), a część jest pościągana z kabli. W ich miejsce pozakładałem jakieś inne, które też wpadły mi w ręce.


Przepraszam, ale co to jest ten "Żul-Platz" :?: bo mi się ta nazwa nienajlepiejkojarzy

P.S najbardziej mi się podoba taka wtyczka, jak na foto. Takie są i były produkowane do dziś, głównie w dwóch wersjach (10A i 16A) oraz dwóch kolorach (białe i czarne). Te białe po kilku latach zmieniają kolor na żółty :wink:

Anonymous - 04-04-2007, 16:48

Ja mam tylko kątowe.
Anonymous - 04-04-2007, 18:52

Najlepsze są proste, bo zawsze pasują, nie tak jak kątowe, które w niektórych miejscach powodują duże załamanie przewodu
Anonymous - 04-04-2007, 22:02

:arrow: Bartek

Tak napisałem o targowisku przy Dworcu Świebodzkim, bo w części którą ja penetrowałem handlowały straszne menele ;) . Oczywiście handlują tam też ludzie mniej związani z alkoholem ;) , ale obraz ogólny placu jest jak najbardziej menelski :)

Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam.

Anonymous - 05-04-2007, 15:47

OURW2250 napisał/a:
Bartek

Tak napisałem o targowisku przy Dworcu Świebodzkim, bo w części którą ja penetrowałem handlowały straszne menele . Oczywiście handlują tam też ludzie mniej związani z alkoholem , ale obraz ogólny placu jest jak najbardziej menelski

Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam.



Mnie nie uraziłeś. Chciałem tylko wiedzieć, czy na pewno chodziło ci o targ na którym handlują menele, czy coś ciekawszego :wink:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group