Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Które wtyczki lepsze

Jakie wtyczki lepsze
proste
50%
 50%  [ 5 ]
kątowe
50%
 50%  [ 5 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
żarówka rtęciowa
[Usunięty]

Wysłany: 31-12-2006, 11:37   Które wtyczki lepsze

Witam.

Obecnie można spotkać w sklepach i hurtowniach elektrotechnicznych duży wybór wtyczek sieciowych na napięcie 230V. Wtyczki te dzielą się na wtyczki proste, oraz wtyczki kątowe. Chciałbym się dowiedzieć, które wtyczki są lepsze oraz jakie są wady i zalety jednych i drugich.
 
 
OURW2250
[Usunięty]

Wysłany: 31-12-2006, 12:25   

Kątowe są dobre np. za szafę ;) i w miejscach narażonych na "zahaczenie", tzn. z wtyczki kątowej kabel jest przeważnie kierowany od razu równolegle do płaszczyzny (np. ściany), (chociaż ten argument jest lepszy w przypadku wtyczek np. Jack (audio), gdzie prostego Jacka :wink: łatwo wyłamać z gniazdka, dlatego częściej używam kątowych.)
Z kolei wtyczki kątowe gorzej sprawdzają się w przedłużaczach-rozgałęźnikach, chyba że gniazda ustawione są np. tak:


Ja w swoich sprzętach hobbystycznych (oprawach) stosuję wtyczki proste i to konkretnie takie : :)



Najczęściej spotykane (przeze mnie) były koloru czarnego i rzadko białego. Udało mi się niedawno kupić także koloru brązowego i bordowego :) . Takie wtyczki były chyba produkowane przez wiele firm, bo mają różne oznaczenia i "wzorki" ;) . Wydaje mi się, że pordukowano je w latch 60.-70. Wie ktoś coś więcej na temat takich wtyczek :?: Może widzieliście też inne kolory :?:

Tak przy okazji - takie wtyczki podobały mi się od zawsze :mrgreen: i jestem ich fanem ;)
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 31-12-2006, 16:03   

OURW2250 napisał/a:
akie wtyczki podobały mi się od zawsze

Mnie też :wink: Ja też mam kilka, ale wszystkie lub większość były przerabiane aby pasowały do gniazda z uziemieniem.



Mam też białą, tylko trochę zabrudzoną. Ma charakterystyczny znaczek z literami KWE w trójkącie. Taki sam jest na starych LRF'ach, np. na mojej siedemsetce.

 
 
żarówka rtęciowa
[Usunięty]

Wysłany: 31-12-2006, 16:36   Przerabianie wtyczek

Wtyczki te na szroką sklalę przerabiano w latach 90 tych, kiedy były instalowane gniazda z uziemieniem w pokojach mieszkalnych w nowym budownictwie. Znaczek "KWE" był stosowany do lat osiemdziesiątych i oznacza to samo, jak dzisiejszy znak z literą "B".

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
 
 
OURW2250
[Usunięty]

Wysłany: 31-12-2006, 21:28   

Racja. Niektóre mają KWE, niektóre 1 w trójkącie, a na innych jest ten sam znaczek co na tabliczkach znamionowych moich ORZ2,3 i UOSF

I jeszcze coś :mrgreen:



Trochę brudne, ale za to nieuszkodzone (nieprzerobione) :wink:

pzdr.
 
 
adaś
[Usunięty]

Wysłany: 01-01-2007, 00:09   

Osobiście wolę wtyczi kątowe.Mam w domu dużo miejsc w których stosowanie wtyczek prostych jest niepraktyczne.
Pierwszy post w 2007 8)
 
 
żarówka rtęciowa
[Usunięty]

Wysłany: 01-01-2007, 11:04   

OURW2250

Skąd wzięło się tyle wtyczek.
 
 
OURW2250
[Usunięty]

Wysłany: 01-01-2007, 15:09   

:) To połowa, bo pozostałe są użyte w przedłużaczach i kablach do opraw. A skąd je mam? Większość kupiłem na placu (raczej Żul-Platzu przy Świebodzkim), a część jest pościągana z kabli. W ich miejsce pozakładałem jakieś inne, które też wpadły mi w ręce.

pzdr.
 
 
-Wizard-
[Usunięty]

Wysłany: 01-01-2007, 15:57   

Ja również preferuję wtyczki kątowe. W moim domu stosuję praktycznie wszystkie takie, ponieważ nie mam dużo miejsca i są one wygodnie np. za biurko. Proste mam dwie wtyczki przy starych lampkach "choinkowych", więc używam ich raz na rok. :wink:
 
 
Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2007, 15:46   

Ja także preferuję kątowe. Proste mam tylko w kablach "wybebeszonych" ze starego sprzętu

OURW2250 napisał/a:
To połowa, bo pozostałe są użyte w przedłużaczach i kablach do opraw. A skąd je mam? Większość kupiłem na placu (raczej Żul-Platzu przy Świebodzkim), a część jest pościągana z kabli. W ich miejsce pozakładałem jakieś inne, które też wpadły mi w ręce.


Przepraszam, ale co to jest ten "Żul-Platz" :?: bo mi się ta nazwa nienajlepiejkojarzy

P.S najbardziej mi się podoba taka wtyczka, jak na foto. Takie są i były produkowane do dziś, głównie w dwóch wersjach (10A i 16A) oraz dwóch kolorach (białe i czarne). Te białe po kilku latach zmieniają kolor na żółty :wink:
  
 
 
94lukasz
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2007, 15:48   

Ja mam tylko kątowe.
 
 
Doc Brown
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2007, 17:52   

Najlepsze są proste, bo zawsze pasują, nie tak jak kątowe, które w niektórych miejscach powodują duże załamanie przewodu
 
 
OURW2250
[Usunięty]

Wysłany: 04-04-2007, 21:02   

:arrow: Bartek

Tak napisałem o targowisku przy Dworcu Świebodzkim, bo w części którą ja penetrowałem handlowały straszne menele ;) . Oczywiście handlują tam też ludzie mniej związani z alkoholem ;) , ale obraz ogólny placu jest jak najbardziej menelski :)

Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam.
 
 
Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 05-04-2007, 14:47   

OURW2250 napisał/a:
Bartek

Tak napisałem o targowisku przy Dworcu Świebodzkim, bo w części którą ja penetrowałem handlowały straszne menele . Oczywiście handlują tam też ludzie mniej związani z alkoholem , ale obraz ogólny placu jest jak najbardziej menelski

Jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam.



Mnie nie uraziłeś. Chciałem tylko wiedzieć, czy na pewno chodziło ci o targ na którym handlują menele, czy coś ciekawszego :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group