Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Co lepsze ?? Rtęciówka, czy sodówka ??

Co lepsze ??
Rtęciówka
57%
 57%  [ 15 ]
Sodówka
42%
 42%  [ 11 ]
Głosowań: 26
Wszystkich Głosów: 26

Autor Wiadomość
andrzejlisek
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 17:24   

Ja wolę rtęciówkę, szczególnie takie jak Osram De Luxe z kilku powodów:
- na początku rozgrzewania świeci na czerwono (koledzy, którzy widzieli moją rtęciówkę mówią, że to światło kojarzy się z domem publicznym)
- wystarczy tylko odpowiedni dławik i lampa jest gotowa do odpalenia
- kształtem bardziej przypomina żarówkę niż sodówka



Już 3 osoby zagłosowały na sodówkę.
  
 
 
mariano
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 17:59   

Do Doc Browna
Dlaczego tak się upierasz przy tych rtęciówkach. Ja jestem za sodówkami i jeden głos jest mój. Oto powód zgadzam się z ty, że masz brzydką barwę światła ale tylko w tym jednym przypadku a po za tym sodówka oczywistym jest że jest żródłem światła enerooszczędnym dlatego coraz więcej ich sie stosuje. Nie zgodze się z przedmówcami że rtęciówka lepiej sobie radzi we mgle. U mnie na wsi są rtęciówki i sodówki jak jest gęsta mgła to rtęciówki już nie widać a sodówka jeszcze sobie nieźle radzi obserwuje to na dwóch słupach w tych samych odległościach. Pisze też o tym prasa fachowa i w książkach elektrycznych. Dlaczego kiedyś stosowano w samochodach żółte światła selektywne? Ano dlatego że lepiej sobie radzą w mgle, śnieżycy, deszczu itd. Tak już jest, że ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe na żółto zielone światło a sodówka ma najbardziej zbliżoną barwę do tego światła.
 
 
Doc Brown
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 18:09   

No niestety nie zgodze się z Tobą, sodówki + mgła = wyjątkowo upiorny klimat, a pozatym sodówka znacznie słabiej daje rade we mgle, jak jadę z Obornik do Kiszewa i jest mgła, to po drodze są zarówno sodówki, jak i rtęciówki i rtęciówki znacznie lepiej widać i znacznie lepiej rozświetlają mgłę
 
 
Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 18:20   

swietlik napisał/a:
Wogóle to powinni mieszać lampy. Oszczędność i wzależności od miejsca dobrane świato.
Jestem za tym, żeby w oprawach instalowano rtęciówki a sodówki to tylko na krzyżówkach ...jak za komuny


Pomysł genialny. Zawsze mówiłem, że do mojej dzielnicy najlepiej pasują rtęciówki
  
 
 
battery
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 21:01   

post usunięto
  
 
 
swietlik
[Usunięty]

Wysłany: 08-03-2007, 21:50   

Cytat:
No niestety nie zgodze się z Tobą, sodówki + mgła = wyjątkowo upiorny klimat

Może upiorny klimat, ale lepiej droga jest oświetlona.
Cytat:
a pozatym sodówka znacznie słabiej daje rade we mgle, jak jadę z Obornik do Kiszewa i jest mgła, to po drodze są zarówno sodówki, jak i rtęciówki i rtęciówki znacznie lepiej widać i znacznie lepiej rozświetlają mgłę

A lampy miały ta samą moc?? Może były LRF-y 250W a sodówki 100W??
A skoro mowa o mgle to najlepszą lampą na mgłe jest niskoprężna lampa sodowa. Z prostej przyczyny, daje monochromatyczne światło. Poza tym oko ludzkie jest wyczulone najbardziej na kolor czerwony dlatego niskopręzne sodówki mają rekordową skuteczność świetlną :D
 
 
KaszeL
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 03:42   

swietlik napisał/a:
Poza tym oko ludzkie jest wyczulone najbardziej na kolor czerwony dlatego niskopręzne sodówki mają rekordową skuteczność świetlną


Mylisz się. Oko ludzkie jest najbardziej wyczulone na kolor zielony, zdaje się ze jest to fala do długości 550nm. Akurat skuteczność świetlna niskoprężnych sodówek nie ma z tym nic wspólnego.
 
 
Doc Brown
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 07:35   

No właśnie, a LRF dają światło niebieskobiałe, albo zielonkawobiałe i dlatego lepiej radzą sobie we mgle :D
 
 
Krzysiek2007
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 11:29   

swietlik napisał/a:
Poza tym oko ludzkie jest wyczulone najbardziej na kolor czerwony dlatego niskopręzne sodówki mają rekordową skuteczność świetlną


Skuteczność świetlna nie wiąże się z postrzeganiem światła przez oko ludzkie.
Inna rzecz że miejsca oświetlone lampami sodowymi sprawiają wrażenie nieco jaśniejszych właśnie przez barwę światła. Wielu ludzi uważa że światło sodówek jest "bardziej przytulne" i że stważają "ciepły klimat". We mgle sodówka jest lepiej widoczna. Ale to wrażenia dość subiektywne i nie one decydują o popularności takich lamp.
Po pierwsze aspekty ekonomiczne i to nie tylko chodzi o lepszą skuteczność świetlną sodówek ale o ich trwałość praktycznie dwa razy rzadziej trzeba do nich jeździć co oczywiście oznacza mniejszek koszty. Po drugie sodówka nie traci prawie strumienia z biegiem czasu. Po 32000h strata wynosi ok 10% tymczasem rtęciówka w połowie krótszym czasie traci aż 30%. Po trzecie sodówki nie zawieraja toksycznej rtęci lub zawierają jaj niewiele więc są tańsze w utylizacji.
 
 
OURW2250
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 11:43   

Cytat:
Skuteczność świetlna nie wiąże się z postrzeganiem światła przez oko ludzkie.


Z tego co mi wiadomo właśnie skuteczność świetlna wiąże się czułością oka ludzkiego i dla fali o długości λ=555nm względna skuteczność widmowa jest równa 1.
Wydaje mi się, że np. gdyby ktoś widział tylko w podczerwieni, to pewnie dla niego największą skuteczność miałoby źródło światła emitujące promieniowanie o długości np. 1µm
 
 
mariano
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 17:59   

Doc Brown napisał/a:
No niestety nie zgodze się z Tobą, sodówki + mgła = wyjątkowo upiorny klimat, a pozatym sodówka znacznie słabiej daje rade we mgle, jak jadę z Obornik do Kiszewa i jest mgła, to po drodze są zarówno sodówki, jak i rtęciówki i rtęciówki znacznie lepiej widać i znacznie lepiej rozświetlają mgłę


To pewnie musiały być nie jednakowej mocy te na trasie Oborniki - Kiszewo zapewniam Cię, o tej samej mocy np. 250W to sodówka napewno daje 2 razy więcej światła we mgle niż rtęciówka 250 W. Rtęciówka 250W ma strumień świetlny 13000 lm a sodówka 28000 lm. Przy czym rtęciówki po około 1000 godzinach tracą nawet połowę strumienia świetlnego a po kilku latach to już ledwo widać, że świecą. Ajeśli chodzi o to, że mają upiorny wygląd to Twoja sprawa. Najważniejsze chyba jest bezpieczeństwo na ulicy we mgle i energooszczędność niż estetyczne wrażenie wizualne. To już moim zdaniem o niebo lepsze są metalohalogeny niż rtęciówki
 
 
Doc Brown
[Usunięty]

Wysłany: 09-03-2007, 19:00   

Wydaje mi się, że każdy z nas inaczej postrzega światło i jednemu bardziej upiornie świecą sodówki innemy rtęciówki, ja jednak nadal uważam, że sodówki we mgle naprawde upiorny klimat dają i gorzej sie sprawdzają niż rtęciówki
 
 
lampa wls
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2007, 13:08   

mi się podoba światło rtęciówek bo jest zielono-seledynowe :!: :!: :!:
  
 
 
Doc Brown
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2007, 15:46   

No właśnie w tym zielonoseledynowym świetle tkwi cały urok tych lamp :)
 
 
swietlik
[Usunięty]

Wysłany: 10-03-2007, 16:16   

Cytat:
mi się nie podoba światło rtęciówek bo jest zielono-seledynowe

Cytat:
No właśnie w tym zielonoseledynowym świetle tkwi cały urok tych lamp

Przecież lampa rtęciowa świeci na niebiesko.
Może troche zalatuje zielonym ale tylko wtedy gdy jest mocno wyeksploatowana, i ma wówczas mniejszy strumień świetlny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group