Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
oświetlenie w łazience na poddaszu użytkowym
Autor Wiadomość
ekmir
[Usunięty]

Wysłany: 02-06-2014, 20:13   oświetlenie w łazience na poddaszu użytkowym

Ile punktów świetlnych i jakie powinny być w łazience ?
* łazienka znajduje się na poddaszu użytkowym, u podstawy (podłoga) ma 250x340 [cm], z czego prosty sufit to 250x125 [cm]

Rozważam zastosowanie 4 lub 6 opraw np. http://www.spotline.pl/of.../doru-downlight

Co o tym sądzicie ?
 
 
Marcin górski
[Usunięty]

Wysłany: 02-06-2014, 22:30   

Mam takie pytania codziennie. Przede wszystkim to musisz określić kolorystykę łazienki (zakładam że jasna, ale zdarzają się np czarne, a to wszystko zmienia). Po drugie wysokość pomieszczenia. Po trzecie - jeśli nie masz światła bezpośrednio nad kabiną to niepotrzebne ci oprawy z wysokim IP. Po trzecie, istotne jest oświetlenie przy lustrze bo to przy nim zazwyczaj się w łazience "pracuje". Jednym słowem: za mało informacji.
 
 
ekmir
[Usunięty]

Wysłany: 02-06-2014, 22:41   

Łazienka jest beżowo-szarych kolorach, wysokość: 260 cm , jest też skos.
W załączeniu wizualizacja
 
 
schab

Pomógł: 7 razy
Wiek: 65
Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 03-06-2014, 07:35   

Moim zdaniem pytanie nie powinno brzmieć - "ile" , ale : "czy w ogóle"...
Chodzi o to , że na poddaszu użytkowym , a w szczególności na skosach - po wykonaniu otworu pod oprawę wbudowaną w sufit - pojawia ci się izolacja : folia paroizolacyjna i izolacja termiczna ( najczęściej wełna mineralna ) . Jeżeli w taki otwór włożysz jakiekolwiek źródło światła - to z powodu braku cyrkulacji powietrza - spali się ono w szybkim czasie ! Ledy- też ...
Poza tym - kontakt folii paroizolacyjnej z ciepłem wytwarzanym przez świecące źródło - spowoduje przedwczesne starzenie się folii ( przy halogenie szybciej , przy ledach wolniej , ale jednak ) . Jako , że otwór w karton-gipsie już zrobisz montując oprawkę - stworzy to mostek cieplny !
Problem nr 2 - to oprawka Spotline . Nie dość , że przy żarówce halogenowej masz ograniczenie mocy tylko do 20W , żarówka jest dość głęboko , otwór jest dużo mniejszy od średnicy żarówki , to w połączeniu z matową szybką da stratę chyba połowy strumienia światła emitowanego przez każdą żarówkę !
Moja rada jest taka : przemyśleć jeszcze raz koncepcję oświetlenia , usuwając oprawki ze skosów . Na pozostałej płaskiej części sufitu można ewentualnie zamontować oprawki wpuszczone w sufit , o ile jest tam w ogóle sufit podwieszany i nie ma nad nim izolacji.
Można zrezygnować z oprawek szczelnych ( nawet w okolicy wanny ) , ale instalowane oprawki BEZWZGLĘDNIE MUSZĄ BYĆ na 12V !!! Jeśli zaś chodzi o materiał , z jakiego powinny być wykonane oprawki - od razu odpuść sobie wszystkie wykonane z blachy stalowej ( nawet powlekane galwanicznie i lakierowane ) . Powinny być albo aluminiowe , albo odlewane ze ZnAl .
 
 
ekmir
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2014, 08:35   

Witam.
Dziękuję za cenne informacje.
Ja ten temat już troszkę zgłąbiałem. Zarówno skosy jak i sufit (prosty) mają wykonaną bezpośrednio nad płytami paroizolację. Wełny nie będzie tylko celuloza.
Pod oprawy wpuszczane będę stosował osłony np. doniczki ceramiczne, umożliwiające z jednej strony cyrkulację powietrza, a z drugiej brak możliwości zasypania tych miejsc celulozą (aby po wyjęciu oprawy celuloza nie sypała się do wnętrza pomieszczenia).
Oczywiście w tych miejscach będzie osłabienie termoizolacji ale nie ma wyjścia :(

Ta oprawka DORU jest aluminiowa, może ewentualnie taka: Spot Line oprawa łazienkowa FGL
 
 
schab

Pomógł: 7 razy
Wiek: 65
Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 03-06-2014, 09:23   

Te doniczki tak naprawdę odsuwają izolację od oprawki , ale problem z temperaturą zostaje. Cyrkulacja - jak mówi definicja - to krążenie powietrza , a tu nie krąży bo nie ma dokąd . Doniczka też nie odda ciepła - bo tkwi w izolacji... Czy wełna , czy celuloza - to nie ma znaczenia.
 
 
ekmir
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2014, 09:50   

No jest to problem :(

W sumie jednak to i w suficie opuszczonym na parterze gdzie do stropu mamy ok. 20 cm też nie ma krążenia powietrza bo jest ono zamknięte tylko powierzchnia jest większa.

Może w doniczkach zrobić kanał/rurkę i wystawić ją powyżej izolacji ...
 
 
eranet
[Usunięty]

Wysłany: 03-06-2014, 21:19   

Godzinami tam światło sie świecić nie będzie, więc wielkiej temp. też raczej nie będzie, pewnie lepiej ledy jak halogeny w tej sytuacji
 
 
Marcin górski
[Usunięty]

Wysłany: 04-06-2014, 01:45   

Dokładnie. Skoro tyle problemów jest z izolacja i odprowadzaniem temperatury lepiej zastosować LEDy, jeżeli jednak zdecydujesz się na halogeny wybierz te niedichroiczne. Z oczek na skosach i oprawek Spotline bym zrezygnował, dokładnie tak jak radzi Schab.
 
 
o`rly?
[Usunięty]

Wysłany: 04-06-2014, 06:50   

możesz kupić jakieś gotowe oprawy led albo możesz sobie kupić dowolne oczko do halogenów Mr11 lub Mr16 (gu10) i założyć taki moduł zamiennik z EA :
Zdjęcia
albo jeżeli możesz zrobić otwory 160mm lub 225mm możesz założyć plafony slimy
Zdjęcia

jedne i drugie już sprawdzałem na inwestycjach : pierwsze grzeją się po godzinie czasu do około 40° a slimy trochę jeszcze mniej bo w środku nie ma power ledów a SMD chyba 2835 albo 3014, nie pamiętam. W każdym razie mniej się grzeje niż halogen. Te slimy widziałem także przyzwoitej jakości i chyba niższej cenie w elgo i greenluxie
 
 
Ledy_eu
[Usunięty]

Wysłany: 04-06-2014, 11:32   

Nie wiem czy jest sens robienia otworów i zakładania plafonów,moim zdaniem do takiej aranżacji oraz układu przestrzeni jaki podajesz,warto zakupic już gotowe oprawy LED.
 
 
lenkaa28
[Usunięty]

Wysłany: 02-01-2015, 13:53   

Też bym chyba kupiła już gotowe...a właśnie u siebie macie wannę czy raczej lepsza mimo wszystko jest np. taka www.kabiny-wanny.pl/kabin...-z-hydromasazem?nie wiem czy to potem można łatwo wyczyścić?
 
 
ekmir
[Usunięty]

Wysłany: 07-03-2015, 08:53   

Jednak nie skorzystałem z doniczek.
Pobawiłem sie i wykonałem obudowy z płyt GK :)
 
 
lazik1010
[Usunięty]

Wysłany: 13-03-2015, 00:43   

tak generalnie ok. 15 metrow taśmy
 
 
Milla2
[Usunięty]

Wysłany: 07-01-2020, 23:05   

Punktów świetlnych może być 3 ale i 10. Łazienka lubi światło i to zimne. Sprawdzą się jakieś spoty niewielkie lub kinkiety na wysięgniku. Generalnie musisz dać coś do lustra, jakieś oświetlenie główne no i dekoracyjne jak chcesz. Pytanie czy łazienka nowoczesna czy klasyczna. Jak klasyczna to będzie ciężej coś konkretnego znaleźć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group