Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2018-02-02)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Domowe oświetlenie LED – czas zrobić kolejny krok by stało się inteligentne

Po dekadzie rynkowej obecności techniki LED w oświetleniu domowym można śmiało powiedzieć, że pierwszy etap zmiany naszych dotychczasowych nawyków mamy już za sobą. Na skutek uregulowań prawnych tradycyjne żarówki zniknęły z rynku, a bogata oferta coraz tańszych domowych źródeł światła LED wypiera świetlówki kompaktowe z polskich domów. Oszczędności energii to jednak nie wszystkie korzyści, jakie przynosi ta technika. Kolejną przygodą, która stoi przed nami, jest możliwość sterowania światłem czyli inteligentne oświetlenie domowe.

 


Jak wykazują badania opinii publicznej przeprowadzone w Polsce, społeczeństwo docenia oszczędności finansowe, których źródłem jest mniejsze zużycie energii elektrycznej w domach i mieszkaniach, gdzie zastosowano różnorodne rozwiązania energooszczędne, w tym także oświetleniowe. Zaletą lamp LED jest znacznie wyższa trwałość i zdecydowanie niższe zużycie energii elektrycznej. Jednak to nie wszystko co może nam zaoferować technika LED w oświetleniu domowym. Diody LED jako elementy elektroniczne są w pełni sterowalne, co pozwala producentom źródeł światła LED tworzyć lampy o funkcjach znacznie bardziej wyszukanych niż tylko samo wytwarzanie promieniowania świetlnego.

 


Stosujesz już domowe oświetlenie LED – czas uczynić je inteligentnym
 
Inteligentne oświetlenie domu (ang. Smart Home Lighting) to system, który oprócz oszczędzania energii dzięki zastosowaniu energooszczędnych źródeł światła LED dodatkowo zwiększa wymiar tych oszczędności przez racjonalizację czasu świecenia i intensywności światła oraz pozwala na precyzyjne dostosowanie barwy światła do aktualnych potrzeb.

 
Dzięki inteligentnemu oświetleniu domowemu można:
  • zmieniać temperaturę barwową (odcień) światła białego,
  • uzyskać dowolną barwę światła kolorowego,
  • regulować intensywność oświetlenia dla uzyskania właściwych warunków świetlnych,
  • zdalnie załączać oświetlenie w domu będą poza nim, za pośrednictwem sieci internetowej,
  • automatycznie załączać i wyłączać oświetlenie o zaprogramowanej porze,
  • automatycznie załączać i wyłączać oświetlenie w przypadku pojawienia się użytkownika w rzadko używanych pomieszczeniach,
  • używać zaprogramowanych scen świetlnych,
  • symulować obecności w domu jako ochrona przed włamaniem i kradzieżą.


Domowe źródła światła LED, w tym także te inteligentne, mają obecnie kształty, rozmiary i trzonki tradycyjnych żarówek. Nie wymagają też specjalnych warunków zasilania. Dzięki temu Inteligentny system oświetlenia domowego może być bez problemów stworzony przy wykorzystaniu większości zwykłych, istniejących domowych opraw oświetleniowych, jedynie przez zastosowanie w nich odpowiednich źródeł światła LED. Co więcej, taki system może z powodzeniem współistnieć z innymi źródłami światła starszych typów, eksploatowanymi równolegle w pozostałych oprawach.


Inteligencja dzięki możliwości automatycznego sterowania i programowania
 
Fundamentem kolejnego kroku ledowej rewolucji oświetlenia domowego stało się umieszczenie w lampach miniaturowych układów elektronicznych pozwalających na bezprzewodowe sterowanie pracą poszczególnych diod. Dzięki temu można załączać i wyłączać źródło światła oraz regulować natężenie i barwę świecenia. Łączność odbywa się na ogół przy wykorzystaniu Internetu. W zależności od konstrukcji, takie inteligentne lampy mogą łączyć się z domowym ruterem Wi-Fi bezpośrednio lub za pośrednictwem niewielkiego zewnętrznego nadajnika. Stanowi to podstawę sprzętową dla specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie, tablecie lub komputerze, dzięki której użytkownik może wysyłać polecenia zmieniające parametry pracy inteligentnych źródeł światła w całym domu. Kontrolę nad oświetleniem mamy jeśli znajdujemy się w domu, w zasięgu działania rutera Wi-Fi, ale także z dowolnego miejsca na świecie pod warunkiem, że mamy połączenie z Internetem i ma je także ruter, do którego podłączyliśmy system. Wtedy także możemy z powodzeniem monitorować stan oświetlenia w odległym domu i sterować nim.
 
 


Co potrafią inteligentne systemy oświetlenia domowego?
 
Najprostszą funkcją inteligentnego oświetlenia domowego jest zdalne załączanie i wyłączanie światła. W nowoczesnych systemach inteligentnego oświetlenia domowego załączenie lamp może nastąpić od razu z pełną mocą, ale często także stopniowo, przez płynne rozjaśnianie. Podobnie wyłączanie światła może nastąpić natychmiast lub stopniowo. Zarówno załączenie jak i wyłączenie może być przeprowadzone ręcznie lub w zaprogramowany, automatyczny sposób, o wybranej wcześniej porze. Pozwala to np. na zaprogramowanie różnych pór automatycznego załączanie oświetlenia w zależności od pory zapadania zmroku w różnych porach roku lub od zwyczajów związanych z harmonogramem przebywania domowników w poszczególnych pomieszczeniach. Systemy takie mogą też współpracować z dedykowanymi czujnikami obecności i ruchu. Załączenie oświetlenia następuje wtedy nie tylko w sposób ręczny lub zaprogramowany, ale także w każdej niestandardowej sytuacji, gdy w polu działania czujnika pojawi się użytkownik.
 
Innymi funkcjami, ważnymi z punktu widzenia właściwych warunków oświetlenia zapewniających komfort widzenia jest możliwość regulacji natężenia światła i wyboru pomiędzy światłem białym o różnych temperaturach barwowych oraz światłem barwnym.
 
Nie zawsze potrzebujemy pełnej jasności światła. Jasne oświetlenie z pełną mocą jest niezbędne w sytuacji wykonywania bardziej skomplikowanych prac domowych, ale podczas domowego relaksu wystarczy światło przyciemnione. Regulacja natężenia światła to nic innego jak nowoczesne ściemnianie, jednak nie za pomocą tradycyjnych ściemniaczy instalowanych w każdym przełączniku światła, a przez doraźny lub zaprogramowany wybór odpowiednich ustawień w oprogramowaniu.
 
Z kolei regulacja barwy światła to nowa funkcja, którą przyniosły dopiero lampy LED. Należy tu wyraźnie rozróżnić światło białe o różnych odcieniach od światła typowo kolorowego. W ofercie rynkowej inteligentnego oświetlenia domowego można znaleźć źródła światła LED emitujące światło białe o trzech różnych odcieniach określanych parametrem temperatury barwowej. Różnicują one odcienie światła białego odpowiednie dla relaksu i zasypiania, koncentracji do pracy, czytania i nauki lub pobudzenia organizmu. Zastosowanie sterowalnych diod LED świecących w trzech barwach podstawowych – R (czerwonej, G (zielonej) i B (niebieskiej, zapewnia uzyskanie światła o dowolnej barwie powstałej ze zmieszania ich promieniowania świetlnego. Dzięki sterowaniu można zatem uzyskać także światło ewidentnie barwne w praktycznie dowolnym kolorze. To ciekawa cecha użyteczna w sytuacjach spotkań towarzyskich lub czasu na relaks.
 
Inteligentne systemy oświetlenia domowego pozwalają na sterowanie pojedynczymi źródłami światła lub ich wybranymi grupami, a także równocześnie wszystkimi lampami w systemie. Dzięki temu można programować różne czasy załączania i wyłączania lamp w poszczególnych pomieszczeniach. Poszczególnym źródłom światła lub grupom można też przypisywać indywidualne parametry jasności i barwy światła. Pozwala to na przygotowanie, zapamiętanie i natychmiastowe odtworzenie indywidualnych scen świetlnych. Można też korzystać ze scen predefiniowanych przez producentów. Takie sceny świetlne mogą być załączane ręcznie lub uruchamiane automatycznie, zgodnie z zaprogramowanym wcześniej harmonogramem. Dzięki temu ciemny zimowy poranek może powitać nas stymulującym światłem załączonym automatycznie jeszcze przed przebudzeniem, które będzie się stopniowo rozjaśniać. Wieczorem w pokoju dziecięcym możemy zaprogramować delikatne relaksujące światło, które będzie się ściemniało samoczynnie, aż do automatycznego wyłączenia.
 
 
Inteligentna symulacja obecności zwiększy bezpieczeństwo domu podczas nieobecności właścicieli
 
Wcześniej zaprogramowane, automatyczne załączenie i wyłączenie światła w całym domu lub w poszczególnych pomieszczeniach może symulować obecność właścicieli nawet podczas ich nieobecności, sprzyjając zabezpieczeniu przed włamaniem i kradzieżą. Harmonogram świecenia możemy przy tym zaprogramować w sposób nieregularny i inny na każdy kolejny dzień. Jeśli zapomnimy włączyć takiego oświetlenia przed wyjazdem na urlop, z powodzeniem zrobimy to w pierwszym dniu pobytu daleko od domu, za pośrednictwem Internetu.
 
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze: