Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-11)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL

Smart home – zacznij od oświetlenia

Dom jest zawsze gniazdem do którego wraca się najchętniej. Chcemy by był on komfortowy i nowoczesny. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy domy i mieszkania są nasycone coraz bardziej inteligentną techniką, musimy także dbać o ich oszczędną eksploatację, m.in. pod względem zużycia energii elektrycznej. Podstawą oszczędności mogą stać się nowe inteligentne technologie z rodzaju smart home. Ich wprowadzanie warto rozpocząć od inteligentnego oświetlenia.
 
 


Nie tylko oświetlenie ogólne
 
W poszczególnych pomieszczeniach domu koncentrują się różne funkcje życiowe mieszkańców. Kuchnia to przede wszystkim praca przy przygotowaniu posiłków i ich spożywanie. Salon lub pokój dzienny to spotkania ze znajomymi, posiłki i odpoczynek. Centralnym punktem sypialni jest łóżko i często szafa lub garderoba, natomiast w łazience – lustro. Podstawowym błędem jest użycie w tych wszystkich pomieszczeniach jednolitego oświetlenia ogólnego o stałej intensywności. Prowadzi to do niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej. W większości praktycznych sytuacji warto zróżnicować intensywność światła w poszczególnych strefach wnętrza. W tradycyjny sposób można to zrealizować stosując indywidualne ściemniacze dla każdej lub niektórych lamp. Inteligentne rozwiązanie oświetlenia domowego pozwoli indywidualnie i precyzyjnie ustawić jasność każdej oprawy oświetleniowej, a nawet pojedynczych źródeł światła tak, by maksymalnie zracjonalizować zużycie energii.
 
 
Sceny świetlne – nastrój na zamówienie
 
Ważnym elementem inteligentnego oświetlenia domowego jest możliwość wcześniejszego zaprogramowania i odtworzenia w dowolnym czasie, tzw. scen świetlnych, czyli różnorodnych konfiguracji świecenia wszystkich lub wybranych lamp. Można przy tym zaprogramować nie tylko to, które źródła światła będą świeciły, ale także z jaką intensywnością i barwą, jeśli są to lampy kolorowe. Takie sceny mogą być włączone jedną komendą lub automatycznie o zadanej porze. W ten sposób, na żądanie, w łatwy sposób można zmieniać nastrój w pomieszczeniu z atmosfery dogodnej do pracy na relaksującą lub sprzyjającą zabawie z przyjaciółmi. Sceny świetlne mogą być nawet zintegrowane z innymi urządzeniami domu, np. ze sprzętem RTV, roletami okiennymi lub termostatami w grzejnikach.
 
 
Technika LED sercem inteligentnego oświetlenia
 
U podstaw inteligentnego oświetlenia domowego leży rozwój techniki diod świecących LED. Dzięki temu, że te nowoczesne źródła światła są w istocie urządzeniami półprzewodnikowymi, mogą one współpracować z elektronicznymi układami sterowania. Dodając do tego łączność bezprzewodową i wykorzystanie Internetu, a także czujniki ruchu i obecności, uzyskujemy bardzo szerokie możliwości programowania i regulacji.
 
 


Wyścig w kierunki inteligentnego oświetlenie domowego już trwa
 
Obecnie na rynku można już znaleźć coraz szerszą ofertę takich inteligentnych źródeł światła i opraw oświetleniowych. Są w niej źródła światła o kształtach i rozmiarach żarówek klasycznych i świecowych, zamienniki reflektorkowych żarówek halogenowych, taśmy świecące oraz coraz szersza gama kompletnych opraw oświetleniowych. Ceny nie należą jeszcze do najniższych, ale stopniowo ulegają obniżce w miarę rosnącej konkurencji. Oferowane są także źródła światła LED, które wprawdzie nie są całkowicie sterowalne w sposób bezprzewodowy, ale przez kilkakrotne szybkie załączanie i wyłączanie zwykłym przełącznikiem pozwalają zmienić odcień światła białego odpowiednio do upodobań użytkownika.
 
Warto uważnie obserwować ten proces i już dziś zacząć przygodę z inteligentnym oświetleniem w naszym domu, tak byśmy mogli powiedzieć, że to smart home.

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)
 

Komentarze: