Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 1 – Oświetlenie obiektów przemysłowych

Oświetlenie przemysłowe to pojęcie tak rozległe jak wielka może być różnorodność obiektów przemysłowych. To oświetlenie wnętrz, ale także obiektów otwartych i terenów przemysłowych. Wśród wnętrz przemysłowych znajdziemy m.in. wysokie hale produkcyjne w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym, bardzo wysokie obiekty o dużym zapyleniu, np. w przemyśle hutniczym, pomieszczenia magazynowe w fabrykach i centrach logistycznych, ale także znacznie niższe i czyste obiekty w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym.

 


Ze względu na wysokość oraz infrastrukturę w postaci maszyn lub regałów magazynowych, w wielu pomieszczeniach przemysłowych dostęp do instalacji oświetleniowej jest poważnie utrudniony. Oświetlenie przemysłowe wymaga zatem sprzętu o różnorodnych parametrach fotometrycznych, charakteryzującego się jednak wspólnymi cechami –energooszczędnością i wysoką trwałością.

Światło najwyższej jakości przy optymalnej efektywności energetycznej
Obniżanie kosztów produkcji wymaga optymalizacji efektywności energetycznej oświetlenia przemysłowego polegającej na obniżaniu jego kosztów eksploatacyjnych. Powinno się to jednak odbywać bez pogarszania jakości światła ponieważ dobre oświetlenie obiektów przemysłowych, zwłaszcza produkcyjnych, może stymulować wzrost produktywności pracy. Wysoka wartość natężenia oświetlenia, jego równomierność oraz ograniczenie zjawiska olśnienia we wnętrzach przemysłowych, szczególnie tych w których praca wykonywana jest w sposób ciągły, wpływa bezpośrednio na wydajność i liczbę pomyłek popełnianych przez pracowników, a więc także na wysokość produkcji, jej jakość i liczbę braków. Właściwe oświetlenie wpływa także na bezpieczeństwo personelu i samej firmy, obniża liczbę wypadków, a także podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach roboczych.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW