Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2016-02-16)   FEILO SYLVANIA

Organic Response – system sterowania oświetleniem działa jak ławica ryb

Około 30% energii elektrycznej zużywanej przez budynki komercyjne przeznaczone jest na ich oświetlenie. Użycie energooszczędnych opraw oświetleniowych może przynieść oszczędności rzędu 60%, ale to nie wszystko co możemy zrobić. Dalsze znaczne oszczędności mogą być osiągnięte dzięki zastosowaniu inteligentnego sterowania oświetleniem.


System sterowania oświetleniem Organic Response oferowany przez firmę Feilo Sylvania zamiast sztywno zaprogramowanych schematów oświetleniowych dostosowuje się do użytkowników wnętrza i steruje oświetleniem w sposób inteligentny.

 


Inteligencja ławicy ryb

Idea działania systemu Organic Response znajduje swój pierwowzór w naturze. Opiera się na wzorcu inteligencji cechującej ławicę ryb. Każda z ryb pływających w ławicy ciągle podejmują swoje indywidualne decyzje będące reakcją na działanie jej bezpośrednich sąsiadów, zapewniając tym płynny ruch całej grupy. Taka rozproszona inteligencja stanowi podstawę koncepcji projektu sterowania oświetleniem Organic Response.


Organic Response – inteligentny system sterowania oświetleniem z oferty Feilo Sylvania

Podstawę rozproszonej inteligencji systemu Organic Response (OR) stanowi czujnik, w który wyposażona jest fabrycznie każda oprawa oświetleniowa. Zawiera on detektor ruchu, sensor natężenia oświetlenia o czułości widmowej idealnie dopasowanej do czułości ludzkiego oka, inteligentny mikroprocesor oraz nadajnik i odbiornik podczerwieni. Dzięki czujnikowi systemu OR każda oprawa oświetleniowa ma dwukierunkową komunikację z sąsiednimi oprawami. Informacja o obecności osób i średnim natężeniu oświetlenia jest przekazywana między oprawami i na tej podstawie mikroprocesor czujnika znajdującego się w każda z nich podejmuje decyzję i działanie, aby zapewnić oświetlenie w użytkowanej aktualnie przestrzeni jako skoordynowana społeczność.

 

 
Automatyczne uruchomienie

Nie ma potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności związanych ze sterowaniem oświetleniem ponieważ oprawy z zamontowanymi czujnikami OR automatycznie wykrywają stan ich otoczenia i odpowiednio dostosowują oświetlenie. Gdy tylko oprawa zostanie podłączona do zasilania, system rozpoczyna działanie i detekcję stanu otoczenia. Każda oprawa wykrywa obecność użytkowników wnętrza oraz natężenie oświetlenia  w bezpośrednim otoczeniu i odpowiednio dostosowuje własne światło do tych parametrów. Oprawy automatycznie wykrywają także siostrzane oprawy systemu OR i przesyłają do nich informację, gdy tylko wykryją obecność lub zmianę natężenia oświetlenia. Komunikat rozprzestrzenia się w całej „ławicy” co umożliwia także załączenie bardziej odległych opraw z odpowiednim natężeniem światła.

 

Maksymalny komfort użytkownika

Algorytm sterowania używany przez system OR pozwala zapewnić najwyższy możliwy komfort użytkowania oświetlenia. Oprawy z czujnikami systemu OR zaświecają się stopniowo przed wejściem użytkownika w kolejny obszar pomieszczenia, zabezpieczając przed nagłą zmianą intensywności światła, którą użytkownik mógłby odbierać jako niekomfortową. Typowe systemy sterowania oparte na czujnikach obecności typu PIR wykorzystują jeden sensor na każde 4 do 6 opraw natomiast w systemie OR każda z opraw posiada swój własny czujnik, co zapewnia znacznie większą czułość wykrywania ruchu. Oznacza to, że nawet osoba siedząca prawie bez ruchu w pustym pomieszczeniu nie znajdzie się po pewnym czasie w ciemnościach. Ponieważ każda oprawa reguluje intensywność swojego świecenia, każdy zakątek wnętrza jest oświetlony w najbardziej optymalny sposób, zgodnie z aktualnym natężeniem jego użytkowania.

 


Imponujące oszczędności energii elektrycznej

Dzięki większej liczbie czujników oprawy oświetleniowe systemu OR mogą zapewnić znacznie lepszą kontrolę obszaru wnętrza. System uruchomi jedynie te oprawy, których działanie jest aktualnie wymagane do zapewnienia właściwego oświetlenia, na przykład gdy tylko jedna osoba pracuje w biurze o powierzchni otwartej, świecić będą najbliższe oprawy wokół niej, a gdy oprawy w pobliżu okien wykryją dostateczny poziom natężenia światła naturalnego, zaświecą jedynie oprawy w głębi pomieszczenia.


Intuicyjna aplikacja do zaawansowanych ustawień sterowania

System posiada także kilka zaawansowanych funkcji, które mogą być programowane za pomocą specjalnej aplikacji. Maksymalny strumień świetlny każdej oprawy może być indywidualnie ograniczony dla zapewnienia właściwego zakresu regulacji. Mogą być ustawiane różne profile określające optymalny sposób ściemniania opraw pracujących w specyficznych częściach wnętrza, np. w biurach o powierzchni otwartej lub na korytarzach. Oprawy mogą być też łączone w grupy  o różnych ustawieniach, np. aby nie wyłączać światła na korytarzu tak długo, dopóki jedno z biur jest używane lub, aby zawsze zachować oświetlenie w pewnych strefy budynku, takie jak oświetlenie akcentowe na niektórych ścianach.


Inteligentne rozwiązanie przynoszące korzyści

Dzięki Organic Respons użytkownicy uzyskują oświetlenie tam, gdzie jest ono potrzebne. Równocześnie zarządcy nieruchomości otrzymują bardzo elastyczne, energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe, które jest bardzo proste i opłacalne w instalacji i zarządzaniu.
Technologia sterowania oświetleniem Organic Response spełnia wszystkie wymagania niezbędne do uzyskania certyfikatów dla budynków energooszczędnych, w tym uwzględnia poziom oświetlenia naturalnego docierającego do wnętrz, oświetlenie stałe i kontrolę obecności. Stanowi ona rozwiązanie o cechach systemu plug and play, które może pomóc w uzyskaniu rzeczywistego wpływu na parametry budynku. Technologia Organic Response wykorzystująca rozproszoną inteligencję opartą na bezprzewodowej łączności w zakresie podczerwieni, opiera się na podejmowaniu decyzji przez każdą indywidualną oprawę, zapewniając naprawdę elastyczne energooszczędne rozwiązanie.
Oprawy oświetleniowe z technologią Organic Response zapewniają najbardziej zaawansowane rozwiązanie sterowania oświetleniem, które pomaga osiągać maksymalne wyniki bez wad tradycyjnych systemów sterowania:
  • brak kosztów uruchomienia systemu sterowania,
  • brak problemów z kompatybilnością dzięki fabrycznemu wbudowaniu czujników w oprawy,
  • pełna elastyczność – system dostosowuje się automatycznie do zmian zagospodarowania wnętrza,
  • okablowanie nie jest potrzebne.
System sterowania oświetleniem Organic Response oferowany przez Feilo Sylvania zapewnia:
  • 30% niższe koszty inwestycyjne niż w porównaniu z system DALI,
  • 35% dodatkowych oszczędności w porównaniu ze standardem DALI,
  • 68% redukcji kosztów energii elektrycznej w porównaniu z brakiem sterowania.


Broszura produktowa (GB)
 


HAVELLS-SYLVANIA Poland Sp. z o.o.

Biuro handlowe:
53-025 Wrocław, ul. Skarbowców 23a
tel.: +48 / 728 888 277
info.pl@havells-sylvania.com
www.havells-sylvania.com

 


Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW