Oświetlenie profesjonalne | wnętrza handlowe  (2015-11-10)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie w handlu cz. 4 – Oświetlenie w najważniejszych miejscach sklepu

 
Oświetlenie stanowisk promocyjnych – idealny sposób na zaprezentowanie i promocję produktów
Światło jest jednym z najsilniejszych sygnałów przyciągający uwagę klientów. Dlatego można je z powodzeniem stosować do zasygnalizowania ofert specjalnych i produktów w promocjach. Jasne punktowe oświetlenie ściągnie wzrok klientów i doprowadzi ich do specjalnych stanowisk promocyjnych usytuowanych na początku lun końcu alejek sklepowych.

 


Oświetlenie lad sklepowych – rzuca się w oczy z daleka
Nastrojowe światło nad ladą sklepową, które jednak nie może oślepiać ani klientów, ani personelu sklepowego, spowoduje że stanie się ona ważnym punktem sklepu ściągającym uwagę klientów. Wyeksponuje i podkreśli także informacje specjalne przeznaczone dla kupujących.

 


Oświetlenie regałów - zapewnia doskonałą przejrzystość
Oświetlenie regałów musi być zrealizowane w taki sposób, aby intensywność światła była równomierna na ich całej powierzchni pionowej. W ten sposób zapewniona zostanie dobra orientacja w oferowanych produktach. Równocześnie należy zadbać, aby oprawy oświetleniowe nie były źródłem nieprzyjemnego zjawiska olśnienia, czyli mówiąc językiem popularnym nie oślepiały wzroku osób sięgających po towary rozłożone na regałach.

 


Oświetlenie w urządzeniach chłodniczych – obniżenie kosztów zużywanej energii
Oświetlanie produktów przechowywanych w urządzeniach chłodnicze stwarza specjalne wymagania. Ciepło wydzielane przez sprzęt oświetleniowy może ogrzewać wnętrze chłodziarek. Do tego szczególnego zadania nadają się doskonale źródła światła LED, które mogąpracować z powodzeniem nawet w bardzo obniżonych temperaturach otoczenia. Równocześnie oprawy oświetleniowe LED  zużywające mało energii , wydzielają też niewiele ciepła. Pracując w zamrażarkach i chłodziarkach nie ogrzewają ich. Dzięki temu sprzęt chłodnicy zużywa mniej energii na chłodzenie produktów. Zamrażarki i chłodziarki pochłaniają około 40% całej energii zużywanej w supermarketach. Zastosowanie oświetlenia LED może zredukować zużycie energii  na chłodzenie produktów aż o 70%.

 
Fot. Philips


Oświetlenie stref kas - optymalna ilość światła w miejscu pracy
Głównym zadaniem oświetlenia w strefie kas sklepowych jest zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy wzrokowej, tak by przebiegała ona sprawnie, efektywnie i bez pomyłek. Ze względu na długotrwały charakter pracy kasjerów i ich trudną pracę wzrokową oświetlenie powinno być równomierne, pozbawione cieni oraz chronić wzrok pracownika przed zjawiskiem olśnienia. Światło przy kasach musi też umożliwiać klientom kontrolę otrzymanych rachunków.

 


Oświetlenie magazynowe - wydajne i funkcjonalne
Oświetlenie pomieszczeń magazynowych powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a ze względu na brak okien w tego rodzaju pomieszczeniach i związany z tym długi czas dziennej eksploatacji, także energooszczędne. Ogromną rolą oświetlenia magazynów jest także zapewnienie bezpiecznej pracy. Każdy zmagazynowany produkt musi być sprawnie i szybko odnaleziony, a oświetlenie musi umożliwiać jego bezpieczne pobranie i przemieszczenie do sali sprzedaży.

 
 
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW