Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 4 – Znaczenie światła dziennego

Światło ma zasadniczy i bezpośredni wpływ na jakość widzenia na stanowiskach pracy, na to w jaki sposób rozpoznawane są kształty, szczegóły, barwy i właściwości powierzchni przedmiotów.

 


Optymalizacja pracy wzrokowej wymaga, aby oświetlenie zapewniało wygodę widzenia, która ma miejsce w przypadku osiągnięcia co najmniej trzech warunków:
  • pełnej zdolności rozróżniania szczegółów,
  • sprawnego spostrzegania pozbawionego ryzyka dla pracownika,
  • spostrzegania pozbawionego odczucia przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie zapewniającego pewną przyjemność.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem oświetlenia stanowisk pracy, w tym stanowisk w obiektach przemysłowych, byłoby zapewnienie światła naturalnego.  Ze względu na położenie geograficzne Polski oraz różne pory pracy w ciągu doby związane z jej zmianowością, na stanowiskach pracy niezbędne jest zapewnienie oświetlenia sztucznego. Jednak w ciągu dnia, gdy na zewnątrz dostępne jest światło naturalne, również na stanowiskach pracy we wnętrzach, główną składową oświetlenia powinno być światło dzienne, a oświetlenie sztuczne powinno stanowić jedynie jego uzupełnienie.

Norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, po raz pierwszy oficjalnie zwraca uwagę na korzyści, jakie przynosi wykorzystanie światła dziennego w projektowaniu stanowisk pracy , nie tylko ze względu na niewątpliwe oszczędności energetyczne, ale także na oddawanie barw i korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Świetliki dachowe i okna w obiektach przemysłowych są źródłem światła dziennego i dodatkowo zapewniają pracownikom kontakt wzrokowy ze środowiskiem zewnętrznym. Nie powinny jednak powodować dyskomfortu termicznego ani utraty prywatności. Dodatkowo światło dzienne wprowadzone do wnętrz roboczych z biegiem czasu zmienia swoje natężenie, kierunek i temperaturę barwową zapewniając zmieniający się w sposób naturalny wygląd pola pracy wzrokowej postrzegany jako korzystny dla pracujących tam osób.
 
Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem zakładów przemysłowych korzystają z danych pochodzących z zamontowanych we wnętrzach czujników natężenia światła dziennego i w zależności od jego poziomu załączają uzupełniające oświetlenie sztuczne o natężeniu wymaganym do zapewnienia właściwych warunków widzenia. Jest to możliwe np. w przypadku sterowania fluorescencyjnymi źródłami światła – świetlówkami liniowymi w oprawach ze statecznikami elektronicznymi z funkcją DALI, ale największe możliwości pełnej automatyzacji sterowania zapewniają nowoczesne instalacje oświetleniowe wykorzystujące techniki półprzewodnikowych diod świecących LED.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW