Oświetlenie profesjonalne | wnętrza handlowe  (2015-11-10)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie w handlu cz. 3 – Specjalne światło dla szczególnych artykułów spożywczych

 
Owoce i warzywa
Dział ze świeżymi owocami i warzywami jest zwykle centralnym punktem marketu spożywczego. Właściwie wyeksponowane soczyste, kolorowe warzywa i błyszczące owoce są w stanie wywołać w podświadomości kupujących pozytywne emocje. Świetnie świadczą o wadze jaką sklep przywiązuje do jakości i świeżości oferowanych produktów. Dlatego oświetlenie działu owocowo warzywnego może mieć ogromny wpływ na sukces całego sklepu.
Oprócz oświetlenia ogólnego w stoisku warzywnym potrzebne jest jasne, białe oświetlenie miejscowe o bardzo dobrym, zbliżonym do ideału, oddawaniu barw. Przy tym światło powinno być pozbawione cieplnego promieniowania podczerwonego i nadfioletowego, aby nie przyczyniało się do przyspieszonej utraty świeżości produktów. Takie cechy światła mogą zaoferować oprawy oświetleniowe z wysokoprężnymi lampami metalohalogenkowymi lub najnowocześniejsza technika oświetlenia LED. Zwłaszcza wysokiej jakości oprawy oświetleniowe LED o zoptymalizowanym widmie promieniowania i specjalnie dobranych układach optycznych sprawią, że stoisko z owocami i warzywami stanie się prawdziwą wyspą świeżości.

 
 
 

 
Sery, pieczywo i ciastka
Sery są również rodzajem żywności, który może być doskonale wyeksponowany za pomocą właściwego oświetlenia. Jednak skoncentrowana wiązka świetlna o dużej zawartości cieplnego promieniowania podczerwonego może powodować uszkodzenie  delikatnych serów lub nawet zmianę ich smaku. Dlatego do oświetlania produktów serowarskich zaleca się obecnie stosowanie oświetlenia LED, które nie stwarza niebezpieczeństwa miejscowego przegrzewania. Sery, zarówno żółte jak i białe, najlepiej prezentują się w świetle białym o delikatnym odcieniu żółtym, czyli tzw. oświetleniu białym-ciepłym.

 


Podobnego światła wymagają produkty w dziale piekarskim. W lekko żółtawym świetle skórka pieczywa będzie wyglądała na świeżą i chrupiącą, a widok ciastek wywoła wzmożony apetyt. Takie światło w ladzie z serami i na stoisku z pieczywem z pewnością  przyciągnie uwagę klientów. Tu również oprawy oświetleniowe LED z właściwie dobranym odcieniem światła białego i dopasowanymi układami optycznymi pozwolą atrakcyjnie oświetlić towar.

 


Mięso i wędliny
W przypadku mięsa i wędlin, bardziej niż przy innych produktach,  świeży wygląd decyduje o ocenie jakości towaru i jest podstawowym kryterium decydującym o zakupie. Praktyka pokazuje, że świeżość wyrobów mięsnych i wędliniarskich najlepiej eksponuje ciepłe białe światło o niewielkiej zawartości promieniowania czerwonego. Tradycyjnie do oświetlania stoisk mięsno-wędliniarskich używane są specjalne rodzaje świetlówek liniowych. Nowa technika diod świecących LED o specjalnie skorygowanym widmie promieniowania stwarza tu dogodne możliwości eksponowania świeżej barwy produktów, a nawet spowolnienia procesu powstawania powierzchniowych przebarwień, które obniżają atrakcyjność wyglądu nadal świeżych produktów i niepotrzebnie zniechęcają do ich kupna.

 


Ryby
Ryby z biało-srebrnymi łuskami wyłożone na lodowym podłożu i obsypane dodatkowo lodowymi kryształkami wyglądają zachęcająco w białym świetle o odcieniu chłodnym. Skrzące się odblaski od łusek i lodu sprawiają, że wyglądają świeżo. Ryby z łuskami w barwach czerwieni będą wyglądały lepiej w świetle białym o odcieniu cieplejszym, które podkreśli ich naturalną barwę.
Do oświetlenia można zastosować dedykowane specjalnie do tego celu lampy metalohalogenkowe. Jeszcze większe oszczędności energii elektrycznej przyniesie użycie specjalnych rodzajów oświetlenia LED.

 


Wina
Oświetlenie w dziale winiarskim powinno powodować skojarzenia z przebywaniem w pięknej winnicy, rozświetlonej naturalnym słonecznym. Do stworzenia właściwej atmosfery może przyczynić się gra świateł i cieni. Refleksy świetlne pochodzące od butelek z czerwonym lub białym trunkiem z pewnością zachęcą klientów do kupna.

 

 

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW