Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 7 – Technika LED w oświetleniu przemysłowym

Dobre oświetlenie przemysłowe może być z powodzeniem realizowane przy zastosowaniu opraw oświetleniowych z tradycyjnymi źródłami światła, n.p. świetlówkami liniowymi lub wysokoprężnymi lampami wyładowczymi – metalohalogenkowymi. Jednak najwyższe standardy techniczne najlepiej zapewnia najnowsza generacja sprzętu oświetleniowego wykorzystującego technikę półprzewodnikowych źródeł światła – diod świecących LED.
 

Dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej i wysokiej skuteczności świetlnej, diody LED pozwalają na obniżenie kosztów energii elektrycznej na cele oświetleniowe. Obniża to szczególnie koszty operacyjne w zakładach przemysłowych działających w pełnym cyklu 24 godzinnym. Z kolei długa żywotność diod LED znacznie ogranicza potrzebę konserwacji oświetlenia, a więc związany z tym czas i koszty. Technika oświetlenia LED charakteryzuje się również wieloma cechami funkcjonalnymi korzystnymi w zastosowaniach przemysłowych. Oprawy oświetleniowe LED są odporne na niskie temperatury, a więc doskonale nadają się do niezawodnej pracy w chłodniach i na terenach zewnętrznych w porze zimowej. Ich natychmiastowy start z pełnym strumieniem świetlnym jest cechą bardzo korzystną w przypadku zaników napięcia zasilającego. Jako półprzewodnikowe źródła światła, diody LED mogą być w łatwy sposób sterowane. Istnieje więc możliwość dogodnej regulacji natężenia ich strumienia świetlnego w pełnym zakresie. Diody LED nadają się też idealnie do współpracy z czujnikami poziomu światła naturalnego lub obecności osób w pomieszczeniu. Możliwości te mogą być wykorzystana do uzyskiwania dalszych, nawet bardzo dużych oszczędności, przez włączenie systemów oświetleniowych LED w systemy sterowania budynkami przemysłowymi.
 
Oprawy przemysłowe z liniowymi źródłami światła LED
Technika LED wykorzystywana jest obecnie na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie w istniejących oprawach świetlówkowych liniowych źródeł światła (lamp) LED, często niewłaściwie nazywanych świetlówkami LED. Do wytwarzania promieniowania świetlnego wykorzystano w nich wiele elementarnych diod LED umieszczonych w obudowie o formie, kształcie i wymiarach tradycyjnej świetlówki. Są tu stosowane diody LED typu SMD, przystosowane do technologii montażu powierzchniowego. Zamiana świetlówek na liniowe lampy LED w istniejących oprawach, przy konieczności wykonania zmian w układzie elektrycznym oprawy, jest działaniem budzącą kontrowersje. Wymiana świetlówek na liniowe lampy LED i związane z tym modyfikacje w układzie elektrycznym oprawy są tak istotną zmianą w sposobie jej wykorzystania, że zdejmują z producenta oprawy odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej eksploatacji. W wielu przypadkach przy takiej modernizacji obniżenie zużywanej mocy jest niestety okupione zmniejszeniem strumienia świetlnego, a co za tym idzie, obniżeniem natężenia oświetlenia i pogorszeniem warunków widzenia. Pod względem bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie liniowych źródeł światła LED w wersji konstrukcyjnie przystosowanej do zamiany świetlówek bez konieczności wykonywania jakichkolwiek zmian w istniejących oprawach świetlówkowych. Jednak przy projektowaniu takiej modernizacji pod uwagę musi być brana możliwość występowania zjawiska olśnienia związana z wysoką luminancją liniowych źródeł światła LED, szczególnie w wersjach z kloszami przezroczystymi. Najlepszą alternatywą wydaje się modernizacja przez zastosowanie całkowicie nowych opraw o funkcji identycznej do świetlówkowych, jednak zaprojektowanych specjalnie, w których zastosowano diody LED zamontowane na panelach zintegrowanych na stałe z oprawą i przykrytych kloszami rozpraszającymi.

 


Oprawy przemysłowe high-bay LED
Na rynku dostępna jest także coraz liczniejsza grupa opraw high-bay do oświetlania wysokich hal przemysłowych, zaprojektowanych specjalnie z wykorzystaniem techniki LED. Źródło światła stanowi w nich wiele diod tzw. typu Power LED zintegrowanych na stałe z oprawą. Na ogół diody wyposażone są w zewnętrzne, soczewkowe układy optyczne kształtujące rozsył światła. W zależności od rodzaju użytych soczewek oprawa zapewnia różny rozsył wiązki świetlnej – symetryczny o szerokim lub wąskim kącie, albo niesymetryczny. Użycie różnych soczewek w jednej oprawie daje szerokie możliwości, nawet indywidualnego, kształtowania rozsyłu światła.
 
Istnieje też wiele prostszych konstrukcji opraw high-bay, w których jako źródło światła wykorzystano wielodiodowy moduł LED, a do ukształtowania rozsyłu światła zastosowano klosz – odbłyśnik analogiczny jak w oprawach do lamp metalohalogenkowych.

 


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW