Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2016-06-23)   PHILIPS

Nagrodzona iluminacja meczetu Kırıkkale Nur w Turcji

Iluminacja meczetu Kirikkale Nur w Turcji, wykonana przy użyciu opraw LED firmy Philips Lighting, zdobyła nagrodę „Award of Merit” w 33. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Oświetlenia zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Oświetlenia (IALD) w San Diego.

  Meczet, inspirowany późną architekturą osmańską, ma główną kopułę o wysokości 32 m, wewnętrzną powierzchnię 26 000 m²,  cztery wieże modlitewne i może pomieścić łącznie do 10 000 osób. Czynnikiem, który przekonał jury konkursowe było unikalne podejście do projektu oświetleniowego wykorzystującego technologię Philips Color Kinetics, który podkreśla duchową tożsamość meczetu i tworzy kultowy wygląd miasta Kirikkale.
 
Meczet, położony w środku miasta, prezentuje się jak jego symbol. Oświetlenie miało wspierać duchową atmosferę meczetu, a jednocześnie podkreślać jego spektakularną sylwetkę także w nocy. Potrzebowaliśmy więc szerokiej gamy sprzętu oświetleniowego różnych typów i mocy. Dlatego skorzystaliśmy z szerokiego portfolio oferowanego przez Philips Lighting – powiedział Projektant oświetlenia meczetu, Ayrım Yaser Talu z firmy Zeve Engineering and Lighting.
 
 
Mistyczny symbol miasta
 
Projekt oświetlenia wzmocnił duchowy charakter meczetu I jednocześnie zapewnił głębię jego strukturze architektonicznej. Do oświetlenia głównej kopuły zastosowano miękkie białe światło LED natomiast otaczające ją okna i gigantyczne słupy oświetlono ciepłym białym światłem LED. Mistyczny wygląd meczetu osiągnięto tworząc kontrasty uzyskane dzięki zastosowaniu kombinacji blisko tysiąca reflektorów i opraw naściennych. Aby zachować właściwy wygląd meczetu za dnia, sprzęt oświetleniowy został pomalowany na taki sam kolor jak powierzchnie montażowe i dodatkowo umieszczony w niszach i za detalami architektonicznymi. Dla stworzenia harmonii między oświetlanymi powierzchniami użyto opraw LED o różnych układach optycznych i mocach. Przewiduje się, że efektywność energetyczna zastosowanego systemu oświetleniowego LED firmy Philips będzie do 75% wyższa niż tradycyjnych technologii oświetleniowych. W okresie wieczornym światło zmienia się według scenariuszy oświetleniowych, które oszczędzają energię i kreują piękną nocną atmosferę.
 
Cieszymy się, że udało nam się dostarczyć system oświetlenia, który dodał miastu charakteru i zdobył międzynarodowe uznanie. To wielkie osiągnięcie, że meczet Kirikkale Nur zdobył prestiżową nagrodę „Award of merit” przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Oświetlenia. Naszym celem w przyszłości jest zwiększenie liczby naszych nagrodzonych projektów i pomoc Turcji w osiągnięciu międzynarodowego uznania w tym zakresie – powiedział Özge Süzen, Kierownik marketingu Philips Lighting.

Źródło: Philips Lighting

Komentarze:


Katalogi

Katalog firm PL Katalog importerów  Katalog stron WWW

Archiwum informacji

Archiwum newsów

Forum dyskusyjne

Forum dyskusyjne wortalu LIGHTING.PL

Giełda pracy

Giełda pracy

Targi, konferencje

Targi, konferencje

Najciekawsze artykuły - oświetlenie profesjonalne

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Oświetlenie placówek służby zdrowia

Na całym świecie liczba osób wymagających opieki zdrowotnej stale rożnie. W większości krajów europejskich zachodzą zmiany demograficzne polegające na starzeniu się społeczeństw. W najbliższych latach liczba pacjentów placówek służby zdrowia i ludzi w podeszłym wieku wymagających zorganizowanej opieki będzie rosła coraz bardziej. W ślad za tym będą też rosły potrzeby i wymagania stawiane placówkom opieki medycznej.

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Inteligentne systemy oświetlanie ulic

Ostatnie lata przynoszą dynamiczny rozwój techniki LED w zakresie systemów oświetlenia ulicznego. Instalacje oświetlenia ulicznego LED mogą być łatwo sterowane. Takie sterowanie może obejmować całe grupy lub nawet poszczególne indywidualne oprawy, które można załączać lub wyłączać o zadanej porze, przyciemniać w dowolnym stopniu w zadanych porach i kontrolować stan poszczególnych urządzeń.

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Inteligentne miasta są coraz bliżej

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

Human Centric Lighting - oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka

Human Centric Lighting - oświetlenie zgo...

Technologie sztucznego oświetlania wnętrz wciąż się rozwijają. Z jednej strony wzrasta wydajność energetyczna oświetlenia, a sposoby stosowania i kontrolowania światła na powierzchniach pracy wzrokowej są ulepszane. Z drugiej, dzięki wielu badaniom naukowym, za pomocą światła sztucznego aktywnie wpływamy na emocje, samopoczucie i produktywność pracy osób przebywających w oświetlanych wnętrzach.

Światło znakiem hotelowej marki

Światło znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i handlu

Oświetlenie a BHP w biurach, przemyśle i...

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo pracy. Choć dokładne wymogi względem jego parametrów są uzależnione od specyfiki zadań wykonywanych w zakładzie, istnieją również zalecenia ogólne, wspólne dla wielu rodzajów stanowisk pracy.

OŚWIETLANIE OBIEKTÓW