Oświetlenie profesjonalne | wnętrza użytkowe inne  (2017-01-26)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Światło rozpoznawalnym znakiem hotelowej marki

Ludzie podróżujący po świecie w celach turystycznych lub biznesowych zatrzymują się w hotelach, od których oczekują atmosfery przytulnego domu lub luksusowego miejsca pracy. Hotele stosują różnorodne środki, aby przyciągnąć gości do siebie. Niepowtarzalną szansę wykreowania atmosfery potwierdzającej oferowany luksus może stać się światło. Oświetlenie może stanowić rozpoznawalny znak hotelowej marki.

 


W hotelu jak w domu
 
Hotel powinien stanowić dla gości namiastkę domu i miejsca pracy, a czasem jedno i drugie równocześnie. Turysta oczekuje wygód, luksusu i dobrej atmosfery, biznesmen stymulującego otoczenia podczas konferencji lub spotkań z klientami oraz relaksu po dniu wytężonej pracy. Aby sprostać tym zadaniom hotele muszą wykorzystywać różnorodne środki. Niezwykle skutecznym czynnikiem budowy zadowolenia gości hotelowych jest oświetlenie. Niezależnie od tego czy jest to mały hotelik rodzinny czy wielki hotel z setkami pokoi, światło może sprawić, że goście poczują się w nim dobrze.
 
 
Potrzebne elastyczne możliwości
 
W nowoczesnym hotelu przebywają nie tylko goście, ale i pracownicy. Goście potrzebują oświetlenia o dużych możliwościach elastycznego dostosowania do potrzeb. Dla osób przyjeżdżających w interesach światło powinno być intensywne w sytuacji pracy. Ci sami goście biznesowi po skończeniu pracy i spotkań oraz turyści lub urlopowicze, przy czynnościach relaksacyjnych będą potrzebowali oświetlenia stonowanego, często miejscowego lub dekoracyjnego. Pracownikom oświetlenie musi zapewnić przede wszystkim możliwość wydajnej pracy wzrokowej. Wtedy będą mogli efektywnie obsługiwać gości. Dlatego wnętrza hotelowe wymagają umiejętnego połączenia różnych rodzajów oświetlenia o wysokiej jakości: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego.
 
 
Decydujące pierwsze wrażenie
 
Już pierwsze wrażenie jakie odnosi gość przybywający do hotelu ma ważne znaczenie dla jego odczuć. Zadecyduje o nim zewnętrzna iluminacja fasady, oświetlenie parkingu, wejścia i sali recepcyjnej. Zaparkowanie samochodu na jasno i równomiernie oświetlonym parkingu da pierwsze poczucie bezpieczeństwa. Wyeksponowana światłem bryła budynku, umiejętnie iluminowane detale architektoniczne i zachęcająco oświetlone wejście, wyróżnią hotel z otoczenia i dadzą gościom mocne poczucie, że trafili we właściwe miejsce.

 
 
 
Światło zaprasza i wita
 
W recepcji i holu światło zbuduje atmosferę gościnności i zapowiedź profesjonalnej obsługi. Jest to obszar dynamiczny, pełen ruchu, gdzie ludzie spotykają się i rozmawiają przez niemal cały dzień. Oświetlenie, dostęp do informacji oraz możliwości rozrywki powinny ten fakt odzwierciedlać. Światło pomoże szybko i sprawnie załatwić pierwsze formalności i ugruntuje dobre wrażenie wstępnie wywołane przez oświetlenie zewnętrzne. Odpowiedni system sterowania pozwoli przy tym dostosować oświetlenie do pory dnia i liczby gości w tym najbardziej dynamicznym obszarze hotelu. Bardziej kameralne miejscowe oświetlenie pozwoli gościom przysiąść spokojnie w strefie oczekiwania.
 
 
Za światłem prosto do celu
 
Z recepcji światło poprowadzi gościa korytarzami do strefy spokoju i ciszy – wprost do hotelowego pokoju, a w razie niebezpieczeństwa do wyjść i schodów awaryjnych. Oświetlenie będzie tu przyjaznym przewodnikiem, który nie pozwoli zabłądzić w hotelowym labiryncie, a nawet sprawi, że korytarze wydadzą się nie tak długie i wąskie jak w rzeczywistości. Zwykle ruch gości w korytarzach nie odbywa się w sposób ciągły. Dlatego można tu wykorzystać słabsze oświetlenie stałe i czujniki ruchu, które załączą pełne oświetlenie tylko wtedy, gdy pojawią się ludzie.

 


Pokój hotelowy jak komfortowy azyl
 
Hotelowy pokój powinien być dla gościa miejscem azylu, w którym poczuje się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie, nawet wtedy gdy pozostanie w nim tylko przez jedną noc. Jeśli jedynym źródłem światła w hotelowym pokoju będzie tradycyjna plafoniera sufitowa o słabym
lub rażącym świetle, odczucia gości będą wprost odwrotne. Elastyczny, wielopunktowy system oświetlenia, który będzie można łatwo dostosować do pracy i odpoczynku, pomoże skutecznie osiągnąć efekt zadowolenia użytkowników. Oświetlenie powinno być zatem różnorodne – ogólne, miejscowe i dekoracyjne, a system sterowania powinien ułatwiać stworzenie indywidualnej kombinacji światła zgodnej z potrzebami.

 

 
Restauracja, bar, kawiarnia
 
Wnętrze restauracji hotelowych to dwa światy rozdzielone wyraźną granicą. Z jednej strony przytulne sale gdzie spotykają się goście, z drugiej zaplecze - pomieszczenia kuchenne, techniczne i magazyny. W obu tych światach światło odgrywa ogromną role, choć całkowicie różną. Po stronie gości tworzy nastrój, po stronie obsługi umożliwia i pomaga w pracy.
 
Goście restauracji, kawiarni i hotelowego klubu oczekują nastroju odpowiedniego do sytuacji. Nastrojowa kolacja będzie wymagała romantycznego oświetlenia np. małej lampy stojącej na stoliku lub przyciemnionego światła na parkiecie. Oficjalne spotkanie biznesowe to już światło o wiele jaśniejsze, równomierne, umożliwiające dobre widzenie. Podczas hucznej karnawałowej lub weselnej zabawy światło powinno się skrzyć i mienić kolorami. Generalnie będzie więc potrzebna duża różnorodność i skalowalność systemu oświetleniowego.
 
Zaplecze to sprawna maszyna pracująca na rzecz gości. Tu nie ma miejsca na sentymenty i błędy. Decyzje muszą być szybki i trafne. Dlatego potrzeba światła jasnego, takiego, które pozwoli na precyzyjną pracę bez zmęczenia oczu. Względy estetyczne odgrywają tu rolę drugorzędną. Kuchnia hotelowa jest strefą potencjalnie niebezpieczną. Gorące płyny, urządzenia mechaniczne i elektryczne, gładka posadzka – przy niedostatecznym oświetleniu mogą być źródłem wypadków. Ważny jest zatem zarówno wysoki poziom natężenie oświetlenia ogólnego jak i dobre doświetlenie miejscowe na najważniejszych polach roboczych. Przy długotrwałej, intensywnej pracy w dużym napięciu bardzo ważne jest zabezpieczenie przed olśnieniem powodującym szybkie zmęczenie. Kuchnia wymaga też światła o dobrym oddawaniu barw, koniecznym do oceny świeżości półfabrykatów, wyglądu gotowych potraw i oceny artystycznych walorów kompozycji kulinarnych.
 
 
Strefa odnowy biologicznej
 
Miejsca związane ze zdrowiem i urodą to coś wręcz niezbędnego w hotelu. Fitness, sauna, basen i salon masażu, podobnie jak salon piękności, salon fryzjerski czy nawet solarium, stają się hotelowym standardem. Zapewnienie odpowiedniego nastroju i właściwego poziomu bezpieczeństwa, również wymaga odpowiedniego oświetlenia – nastrojowego w strefach wyciszenia, a jasnego w strefach aktywności i wysiłku fizycznego.
 
 
Zaplecze techniczne
 
Hotel to także wiele pomieszczeń o czysto technicznym charakterze. Pralnie, maszynownie wind, pomieszczenia systemu klimatyzacji, kotłownie i hydrofornie, wreszcie pomieszczenia socjalne dla pracowników. Wszystkie wymagają po prostu rzetelnego, dobrego oświetlenia dostosowanego do funkcji wnętrza. Najlepiej, jeśli zostanie ono zrealizowane za pomocą dobrej jakości opraw oświetleniowych wyposażonych w energooszczędne, niezawodne źródła światła.

 

 
Dobre oświetlenie nie musi być drogie
 
W każdym hotelu istnieje możliwość zaoszczędzenia energii i redukcji kosztów. Weźmy dla przykładu oświetlenie – odpowiada ono za około 40 proc. zużycia energii elektrycznej w hotelu. Mimo tego, ponad połowa rozwiązań oświetleniowych stosowanych w hotelach to rozwiązania energochłonne, które można zastąpić lepszymi zamiennikami. W wielu przypadkach początkowa inwestycja zwraca się w przeciągu trzech miesięcy!
 
Zastosowanie energooszczędnych źródeł światła, zwłaszcza lamp LED, przyczynia się nie tylko do obniżenia zużycia energii elektrycznej, ale również w znacznym stopniu redukuje szkodliwą dla środowiska emisję CO2 do atmosfery.

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)
 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW