Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie profesjonalne | tereny miejskie  (2014-05-04)  

Zintegrowany system oświetlenia miast


Podczas targów Light+Building 2014 Philips zaprezentował nową linią miejskich systemów oświetlenia zintegrowanego, które pomagają sprostać wyzwaniom związanym z szybko postępującą urbanizacją oraz dążeniem do oszczędności zasobów energetycznych.
 

Wydajna energetycznie miejska infrastruktura jest niezbędna do zrównoważonego rozwoju – już ponad 70% produkowanej na świecie energii zużywane jest przez miasta. Jednocześnie miasta muszą pozostać miejscami atrakcyjnymi i bezpiecznymi dla mieszkańców i turystów, a do tego pełnić funkcję centrów rozwoju gospodarczego.
 
Systemy oświetlenia LED-owego z inteligentnym sterowaniem pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej. Stosowane na zewnątrz białe światło emitowane przez diody LED zwiększa widoczność oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dynamiczne LED-owe systemy oświetlenia architektonicznego zwiększają atrakcyjność miejskich zabytków, tworząc w ten sposób przyjemną przestrzeń, która przyciąga turystów. Inteligentne systemy oświetleniowe Philips przynoszą miejskim władzom wiele korzyści w dziedzinie oszczędności i zrównoważonego rozwoju. Zaawansowane rozwiązania z zakresu zarządzania danymi oraz łączności pozwalają natomiast zmniejszyć koszty instalacji i obsługi systemów oświetlenia LED-owego.

 
 
 
Jaśniejsze i bezpieczniejsze ulice z wydajnym energetycznie oświetleniem LED-owym – wystarczy kliknąć myszką
 
Firma Philips zaprezentowała nowe funkcje zintegrowanych systemów zarządzania oświetleniem ulicznym, które ułatwiają miastom przejście na zintegrowane systemy oświetlenia. CityTouch light wave to nowy system zdalnego zarządzania oświetleniem, do którego elementy infrastruktury oświetleniowej podpinane są na zasadzie „plug and play” (podłącz i włącz). Miasta mogą szybko i tanio wdrożyć system CityTouch, korzystając z zewnętrznych elementów oświetlenia LED-owego, które dzięki wbudowanej funkcji łączności mobilnej sterowane są z centralnego systemu zarządzania. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia lokalnych sieci radiowych, co obniża koszty instalacji.
Po podłączeniu danego elementu do sieci na mapie CityTouch we właściwym miejscu automatycznie pojawi się punkt oświetleniowy, a główne parametry techniczne tego elementu zostaną zintegrowane z systemem. Po kilku kliknięciach system zdalnego zarządzania oświetleniem umożliwi kontrolowanie wszystkich świateł w okolicy – indywidualnie lub grupowo. Oprogramowanie przekazuje też informacje o aktualnym statusie oświetlenia, automatycznie powiadamia o usterkach i zapewnia dane dotyczące zużycia energii przez każdy element ulicznego oświetlenia.
Philips zaprezentował też system zarządzania zasobami CityTouch light point, który zapewnia miastom łatwy dostęp do informacji na tematy sieci oświetlenia ulicznego oraz w czasie rzeczywistym przekazuje aktualizacje dotyczące konieczności przeprowadzenia napraw i konserwacji elementów oświetleniowych Jedną z licznych funkcji dodatkowych jest tworzenie map z wizualizacjami miejskiej infrastruktury oświetleniowej – podpowiadają one władzom, w których częściach miasta oświetlenie wymaga poprawy, co ułatwia podział środków budżetowych.
 
 
Inteligentny LED-owy system oświetlenia parkingów podziemnych odprowadza kierowcę do samochodu, zapewniając poczucie bezpieczeństwa
 
Green parking to nowatorski system oświetlenia LED-owego Philips, który zapewnia olbrzymie oszczędności operatorom podziemnych parkingów oraz zwiększa komfort kierowców. Energia elektryczna to praktycznie jedyne medium, za które muszą płacić operatorzy parkingów, dlatego przejście na wydajne systemy oświetleniowe może przynieść znaczną poprawę rentowności. Na wielu parkingach światło pali się jednak przez cały czas lub stosowane są mało wydajne systemy kontroli, przez które koszty energii pozostają wysokie. Zdarza się też, że parkingi są po prostu bardzo słabo oświetlone, przez co ich użytkownicy nie czują się bezpiecznie podczas parkowania lub podczas chodzenia po terenie parkingu.
 
Rozwiązanie green parking firmy Philips rozwiązuje oba te problemy. System oświetlenia bezprzewodowego „śledzi” samochody oraz ludzi poruszających się po parkingu i włącza tylko lampy znajdujące się w ich pobliżu, jednocześnie wygaszając te znajdujące się dalej. Przynosi to znaczne oszczędności energii bez uszczerbku dla komfortu użytkowników. W praktyce wygląda to na przykład tak – kiedy pojazd pokonuje zakręt, zapalają się już lampy oświetlające drogę, na którą wjeżdża; a kiedy pieszy wychodzi z klatki schodowej na korytarz, cała droga przed nim jest już oświetlona.
 
System ten łatwo jest zamontować w nowo budowanych i istniejących parkingach podziemnych, ponieważ korzysta on z bezprzewodowych czujników ruchu i elementów, które nie wymagają wprowadzania kosztownych zmian w okablowaniu infrastruktury oświetleniowej.


Źródło: Philips

 

Komentarze: