Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

1. Bezpieczeństwo fotobiologiczne – co to jest?

Czy dbasz o swoje oczy?


Większość z nas aż 90% czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych – w biurach, domach, salach konferencyjnych, szkołach, uczelniach, etc.. Wszędzie tam – w trosce o optymalne warunki dla człowieka – pojawia się sztuczne oświetlenie. Warto więc zadbać, żeby światło spełniało wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

 


Bezpieczeństwo fotobiologiczne – coraz częściej słyszymy to pojęcie, a specjaliści radzą, żeby wybierać żarówki tylko renomowanych producentów, którzy spełniają normy. Czego dotyczy ta konkretna norma i jakie zagrożenia płyną z korzystania z produktów, które jej nie spełniają?
 
W największym skrócie bezpieczeństwo fotobiologiczne to jedno z kryteriów oceny, czy mamy do czynienia z dobrej jakości światłem, czy raczej produktem, które ma jedynie służyć do „kompensacji ciemności”.
 
Jeśli mamy pecha i przebywamy w pomieszczeniu, gdzie zainstalowane są źródła lub oprawy LED-owe, które nie spełniają normy bezpieczeństwa fotobiologicznego (często pomimo umieszczenia na opakowaniu deklaracji zgodności), grożą nam skutki uboczne. Co może się wydarzyć?
 
Norma bezpieczeństwa fotobiologicznego (PN-EN 62471) wymienia następujące zagrożenia dla oka i skóry:
  • Zagrożenie oka i skóry promieniowaniem aktynicznym UV
  • Zagrożenie oka promieniowaniem UV-A
  • Zagrożenie oka światłem niebieskim
  • Zagrożenie oka podczerwienią (IR)
  • Zagrożenie termiczne skóry
  • Zagrożenie termiczne siatkówki
 

W wersji dla zaawansowanych

Norma bezpieczeństwa fotobiologicznego opisuje m.in. sposób pomiaru skuteczności widmowej: zagrożeń skóry i oka (200 nm – 400 nm), zagrożeń skóry i oka światłem niebieskim w zakresie od 300 nm – 700 nm, zagrożeń termicznych siatkówki oka (380 nm – 1400 nm). W normie fotobiologicznej opisano także warunki ograniczenia ekspozycji przy zagrożeniu oka bliskim nadfioletem (UV-A), przy zagrożeniu oka promieniowaniem podczerwonym (780 nm – 3000 nm) jak także przy zagrożeniu termicznym skóry w zakresie widmowym (380 nm – 3000 nm).
 
Patrząc na powyższe zagrożenia, mamy już kilka powodów, aby zatroszczyć się o to, czy przebywamy w pomieszczeniu, gdzie wykorzystywane są źródła i oprawy pochodzące od wiarygodnego dostawcy.


Czytaj więcej:

Treści powiązane:



Komentarze: