Nowe technologie  (2020-04-22)   SIGNIFY

Pierwsze w Polsce oświetlenie LED w szklarni pomidora malinowego

Po raz pierwszy w Polsce, oprawy oświetleniowe LED zostały zastosowane do doświetlania uprawy szklarniowej pomidora malinowego Tomimaru Muchoo w Gospodarstwie Ogrodniczym Łukasz Budyta. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 ha.
 
  Nowoczesne oświetlenie szklarni
 
Dzięki zastosowaniu sztucznego oświetlenia w szklarni, ogrodnicy mają możliwość całorocznej uprawy warzyw i owoców. Do tego celu gospodarstwa najczęściej wykorzystują wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne, a ich technologia bardzo odbiega od współczesnych standardów. Obecnie producentom szklarniowym proponuje się przejście na oświetlenie LED, które pozwoli im na zwiększenie wydajności upraw i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED otwiera nowe możliwości, które pozwolą zwiększyć jakość i wydajność upraw w systemie produkcji całorocznej.
 
Oświetlenie LED w porównaniu ze światłem HPS o mocy 1000W produkuje taką samą ilość światła zużywając o 40% mniej energii i wytwarzając przy tym niewiele ciepła radiacyjnego. Pozwala to ogrodnikom niezależnie od siebie sterować temperaturą i doświetlaniem, a tym samym – efektywniej kontrolować klimat panujący w szklarni. Wykorzystanie opraw LED może skrócić cykle wzrostu, zwiększyć plony i umożliwia lepsze wykorzystanie uprawowej przestrzeni. Nowoczesne oświetlenie zapewnia ekonomiczną i jednocześnie eko-przyjazną uprawę szklarniową.
 
 
Pomidory malinowe przez cały rok
 
Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w roku 2003 koncentruje się na uprawie pomidora malinowego. Jako pierwsze w Polsce gospodarstwo wykorzystuje oświetlenie LED w szklarni w Piotrowicach koło Karczewa. Nowoczesne oprawy zostały zainstalowane na plantacji pomidorów malinowych o powierzchni 2 ha.
 
Plantacja w całości została oświetlona w systemie LED. Zaproponowane rozwiązanie zapewnia pakiet światła na poziomie 140 μmol/s/m2 z modułów oświetlenia górnego (toplighting) oraz 60 μmol/s/m2 z modułów międzyrzędowych (interlighting) co pozwala na intensywną a jednocześnie energoefektywną – a więc ekologicznie przyjazną – uprawę w okresie zimowym.

 
W projektowaniu oświetlenia naszej szklarni chcieliśmy maksymalnie ograniczyć zainstalowaną moc przyłącza przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu światła niezbędnego dla roślin. Oświetlenie LEDowe jest rozwiązaniem najmniej energochłonnym i jednocześnie – co dla nas równie istotne – najbardziej przyjaznym ekologicznie – mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta.
 
Współpraca jest efektem testów przeprowadzonych w latach 2015-2017 w mikroszklarniach uczelni SGGW w Warszawie. Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta chciało powtórzyć rezultaty uprawy uzyskane na instalacji testowej na swojej własnej pełnowymiarowej szklarni produkcyjnej.
 
 
Wsparcie ekspertów
 
Połączenie wiedzy ogrodnika na temat uprawy warzyw i owoców z know-how w zakresie oświetlenia zwiększa szansę na obfite plony i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Producenci szklarniowi mogą skorzystać z posprzedażowego wsparcia specjalisty ds. doświetlania roślin, co stanowi wartość dodaną oferty producenta sprzętu oświetleniowego. Dzięki doświadczeniu w segmencie Horti oraz wiedzy w zakresie uprawy z LEDami eksperci prowadzą doradztwo, regularnie odwiedzając szklarnie oraz udzielając porad online.
 
Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta położone jest w pobliżu Warszawy, co zapewnia łatwy bezpośredni dostęp do rynku zbytu. Pierwsze pomidory malinowe uprawiane pod oprawami LED-owymi trafiły do warszawskich sklepów już w tym sezonie zimowym.
 
Źródło: Signify

Treści powiązane:



Komentarze: