Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2016-11-23)   GTV

DALI – biuro jeszcze bardziej SMART

W inteligentnym biurze nie oświetla się wszystkich pomieszczeń dla kliku osób pracujących po godzinach, ani całego piętra by umożliwić pracę ekipie sprzątającej. W upalne dni nie pozostawia się w pełni otwartych rolet, by klimatyzacja w budynku pracowała z większą mocą, zwiększając zużycie energii elektrycznej. W wielkich biurowcach system nadrzędny łączy i synchronizuje działanie wszystkich systemów: ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, rolet zewnętrznych, bezpieczeństwa i monitoringu. Także w małych biurach można z powodzeniem zastosować inteligentne oświetlenie – często wystarczy jeden sterownik DALI, by „inteligentny” system zmniejszył koszty eksploatacji.

 


DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, który niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala sterować oprawami oświetleniowymi za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera. W ogromnych „inteligentnych” biurowcach podstawą systemu jest połączenie i skorelowanie współpracy automatyki budynku: systemów oświetlenia, chłodzenia, wentylacji czy zewnętrznych rolet.
 
 
DALI dla większej efektywności
 
DALI odpowiedzialny jest za efektywne sterowanie oświetleniem i optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Choć system ma swoje ograniczenia – obsługuje do 64 punktów oświetleniowych – obwody można powielać, podłączając je do nadrzędnego systemu sterowania. Często układ oświetleniowy połączony jest z czujnikami, które mierzą poziom natężenia światła w pomieszczeniu i odpowiednio sterują oprawami oświetleniowymi  tak, aby pozostawały one  ściemnione, jeśli w pomieszczeniu jest odpowiednia ilość światła lub rozjaśniały się, gdy zapadnie zmrok lub niebo jest zachmurzone. W bardziej zaawansowanych strukturach instaluje się dodatkowe czujniki obecności lub ruchu. Dzięki temu oświetlenie automatycznie dostosowuje się do potrzeb pracowników i aktualnych warunków zewnętrznych. Dobrze działający inteligentny system oświetleniowy sprawia, że światło „podąża za pracownikiem”.
 
W jeszcze bardziej „inteligentnych” biurowcach działanie układu oświetleniowego skorelowane jest z zainstalowanymi na zewnątrz roletami i systemem klimatyzacji lub ogrzewania. W ten sposób nie traci się energii na schłodzenie lub ogrzanie pomieszczeń. Dodatkowe czujniki monitorują wilgotność powietrza i temperaturę pomieszczeń. Sterują one pracą systemu wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania, zapewniając warunki do jak najbardziej efektywnej pracy i zamieniając biurowiec w „inteligentne” biuro.

 
 
 
DALI dla efektywnej pracy
 
Ideą coraz powszechniejszego trendu inteligentnego biura jest stworzenie warunków do jak najbardziej efektywnego wykonywania zadań i optymalnego klimatu miejsca pracy, uwzględniającego nie tylko wymagane normy, ale i indywidualne potrzeby pracowników. Z powodzeniem można to osiągnąć także w mniejszych biurach. Tu również system DALI sprawdzi się doskonale. Skorzystanie ze scenariuszy, czyli wcześniej zdefiniowanych programów pracy, pozwala zaoszczędzić czas na dostosowanie pracy każdej z opraw z osobna. Wszystko można odpowiednio zaprogramować i uruchomić za pomocą czujki, mechanizmu czasowego lub naciskając jeden guzik na urządzeniu peryferyjnym.
 
Każda z opraw może zostać przypisana do 16 zdefiniowanych wcześniej grup, a w pamięci każdego urządzenia można przechowywać 16 wcześniej przypisanych programów pracy. Umożliwia to programowanie czasowe i uruchamianie określonych funkcji systemu oświetlenia w zależności od pory dnia czy kalendarza, np. iluminacja korytarzy i klatek schodowych może załączać się o określonej godzinie, kiedy pracownicy na ogół przychodzą do pracy. Inny scenariusz oświetleniowy będzie użyteczny w godzinach pracy biura, a inny na potrzeby serwisu sprzątającego. W dni wolne od pracy system DALI może utrzymywać minimalny poziom oświetlenia.
 
W trosce o komfort i bezpieczeństwo pracowników, a jednocześnie zwiększając energooszczędność, system DALI pozwala stworzyć również prostą aplikację oświetlenia ciągów komunikacyjnych, w której oprawy pracują w 3 stanach: załączona (100%), wyłączona (0%) i ściemniona (np. 10%). W trybie czuwania oprawy świecą z 10% mocy, minimalne rozświetlając przestrzeń. Kiedy wykryją ruch rozjaśniają się do 100% mocy i to w sposób łagodny, by nie wywołać gwałtownego olśnienia użytkownika. To rozwiązanie bardziej komfortowe niż to, kiedy oświetlenie w korytarzu uruchamia czujnik ruchu, ponieważ użytkownik nie musi wchodzić w ciemną przestrzeń zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Trzeci stan pracy – wyłączenie 0% – jest używany wówczas, gdy przez dowolnie programowany czas np. 1 godzinę, system mnie wykrył żadnego ruchu.
 
 
DALI dla przyszłości
 
System DALI wyróżnia prostota konstrukcji i instalacji. Stateczniki opraw oświetleniowych są włączane równolegle do magistrali sterującej i nie wymagają zachowania odpowiedniej polaryzacji, a wszystkie sygnały wysyłane są za pomocą tylko i wyłącznie dwóch przewodów. DALI to również dwukierunkowa komunikacja, Oprawy nie tylko odbierają sygnały, ale również wysyłają je, informując o ewentualnych usterkach, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie awarii.
 
System DALI to przyszłość zwłaszcza przy inwestycjach, w których od nowoczesnej instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale i „inteligentnej” współpracy z innymi systemami w budynku. Inteligentne biuro to wyraz troski o środowisko naturalne i oszczędność energii, ale również wygoda, bezpieczeństwo i dbałość o potrzeby pracowników. W budynku biurowym The Edge – centrali firmy Deloitte w Amsterdamie, uznawanej za najbardziej inteligentne biuro na świecie – odnotowano oszczędności sięgające nawet 1,5 Euro/m² w skali roku.
 
Źródło: GTV

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW