Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2016-06-23)   PHILIPS

Nagrodzona iluminacja meczetu Kırıkkale Nur w Turcji

Iluminacja meczetu Kirikkale Nur w Turcji, wykonana przy użyciu opraw LED firmy Philips Lighting, zdobyła nagrodę „Award of Merit” w 33. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Oświetlenia zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Oświetlenia (IALD) w San Diego.

  Meczet, inspirowany późną architekturą osmańską, ma główną kopułę o wysokości 32 m, wewnętrzną powierzchnię 26 000 m²,  cztery wieże modlitewne i może pomieścić łącznie do 10 000 osób. Czynnikiem, który przekonał jury konkursowe było unikalne podejście do projektu oświetleniowego wykorzystującego technologię Philips Color Kinetics, który podkreśla duchową tożsamość meczetu i tworzy kultowy wygląd miasta Kirikkale.
 
Meczet, położony w środku miasta, prezentuje się jak jego symbol. Oświetlenie miało wspierać duchową atmosferę meczetu, a jednocześnie podkreślać jego spektakularną sylwetkę także w nocy. Potrzebowaliśmy więc szerokiej gamy sprzętu oświetleniowego różnych typów i mocy. Dlatego skorzystaliśmy z szerokiego portfolio oferowanego przez Philips Lighting – powiedział Projektant oświetlenia meczetu, Ayrım Yaser Talu z firmy Zeve Engineering and Lighting.
 
 
Mistyczny symbol miasta
 
Projekt oświetlenia wzmocnił duchowy charakter meczetu I jednocześnie zapewnił głębię jego strukturze architektonicznej. Do oświetlenia głównej kopuły zastosowano miękkie białe światło LED natomiast otaczające ją okna i gigantyczne słupy oświetlono ciepłym białym światłem LED. Mistyczny wygląd meczetu osiągnięto tworząc kontrasty uzyskane dzięki zastosowaniu kombinacji blisko tysiąca reflektorów i opraw naściennych. Aby zachować właściwy wygląd meczetu za dnia, sprzęt oświetleniowy został pomalowany na taki sam kolor jak powierzchnie montażowe i dodatkowo umieszczony w niszach i za detalami architektonicznymi. Dla stworzenia harmonii między oświetlanymi powierzchniami użyto opraw LED o różnych układach optycznych i mocach. Przewiduje się, że efektywność energetyczna zastosowanego systemu oświetleniowego LED firmy Philips będzie do 75% wyższa niż tradycyjnych technologii oświetleniowych. W okresie wieczornym światło zmienia się według scenariuszy oświetleniowych, które oszczędzają energię i kreują piękną nocną atmosferę.
 
Cieszymy się, że udało nam się dostarczyć system oświetlenia, który dodał miastu charakteru i zdobył międzynarodowe uznanie. To wielkie osiągnięcie, że meczet Kirikkale Nur zdobył prestiżową nagrodę „Award of merit” przyznaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Oświetlenia. Naszym celem w przyszłości jest zwiększenie liczby naszych nagrodzonych projektów i pomoc Turcji w osiągnięciu międzynarodowego uznania w tym zakresie – powiedział Özge Süzen, Kierownik marketingu Philips Lighting.

Źródło: Philips Lighting

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW