Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 4 – Znaczenie światła dziennego

Światło ma zasadniczy i bezpośredni wpływ na jakość widzenia na stanowiskach pracy, na to w jaki sposób rozpoznawane są kształty, szczegóły, barwy i właściwości powierzchni przedmiotów.

 


Optymalizacja pracy wzrokowej wymaga, aby oświetlenie zapewniało wygodę widzenia, która ma miejsce w przypadku osiągnięcia co najmniej trzech warunków:
  • pełnej zdolności rozróżniania szczegółów,
  • sprawnego spostrzegania pozbawionego ryzyka dla pracownika,
  • spostrzegania pozbawionego odczucia przykrości, niewygody, nadmiernego zmęczenia, a przeciwnie zapewniającego pewną przyjemność.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem oświetlenia stanowisk pracy, w tym stanowisk w obiektach przemysłowych, byłoby zapewnienie światła naturalnego.  Ze względu na położenie geograficzne Polski oraz różne pory pracy w ciągu doby związane z jej zmianowością, na stanowiskach pracy niezbędne jest zapewnienie oświetlenia sztucznego. Jednak w ciągu dnia, gdy na zewnątrz dostępne jest światło naturalne, również na stanowiskach pracy we wnętrzach, główną składową oświetlenia powinno być światło dzienne, a oświetlenie sztuczne powinno stanowić jedynie jego uzupełnienie.

Norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, po raz pierwszy oficjalnie zwraca uwagę na korzyści, jakie przynosi wykorzystanie światła dziennego w projektowaniu stanowisk pracy , nie tylko ze względu na niewątpliwe oszczędności energetyczne, ale także na oddawanie barw i korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Świetliki dachowe i okna w obiektach przemysłowych są źródłem światła dziennego i dodatkowo zapewniają pracownikom kontakt wzrokowy ze środowiskiem zewnętrznym. Nie powinny jednak powodować dyskomfortu termicznego ani utraty prywatności. Dodatkowo światło dzienne wprowadzone do wnętrz roboczych z biegiem czasu zmienia swoje natężenie, kierunek i temperaturę barwową zapewniając zmieniający się w sposób naturalny wygląd pola pracy wzrokowej postrzegany jako korzystny dla pracujących tam osób.
 
Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem zakładów przemysłowych korzystają z danych pochodzących z zamontowanych we wnętrzach czujników natężenia światła dziennego i w zależności od jego poziomu załączają uzupełniające oświetlenie sztuczne o natężeniu wymaganym do zapewnienia właściwych warunków widzenia. Jest to możliwe np. w przypadku sterowania fluorescencyjnymi źródłami światła – świetlówkami liniowymi w oprawach ze statecznikami elektronicznymi z funkcją DALI, ale największe możliwości pełnej automatyzacji sterowania zapewniają nowoczesne instalacje oświetleniowe wykorzystujące techniki półprzewodnikowych diod świecących LED.


Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW