Oświetlenie profesjonalne | przemysł  (2015-05-14)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie przemysłowe cz. 5 – Źródła światła do oświetlania obiektów przemysłowych

Wymagane wysokie poziomy natężenia oświetlenia we wnętrzach i obiektach przemysłowych sprawiają, że do ich oświetlania tradycyjnie stosowane są źródła światła o wysokiej skuteczności świetlnej i stosunkowo wysokich mocach.
 

Obecnie do oświetlania hal przemysłowych najczęściej używane są dwa rodzaje źródeł światła:
  • lampy fluorescencyjne – świetlówki liniowe,
  • wysokoprężne lampy metalohalogenkowe,
    jednak w ostatnich latach w nowych i modernizowanych instalacjach oświetlenia przemysłowego coraz częściej, z powodzeniem stosowane są też:
  • półprzewodnikowe, elektroluminescencyjne źródła światła – diody świecące LED.
     
    Od lat można też spotkać instalacje oświetleniowe z użyciem tzw. indukcyjnych źródeł światła, jednak liderzy rynku oświetleniowego praktycznie zaprzestali prac nad ich dalszym rozwojem.
     
    Nie jest zalecane używanie wysokoprężnych lamp rtęciowych ze względu na ich niską skuteczność świetlną, natomiast niskoprężnych i wysokoprężnych lamp sodowych z powodu ich niskiego wskaźnika oddawania barw.
     
    Świetlówki liniowe
    Obecnie w nowych instalacjach przemysłowych stosuje się głównie najnowocześniejsze świetlówki liniowe typu T5 o średnicy rury wynoszącej 16 mm. Zastąpiły one starsze i mniej wydajne świetlówki typu T8 o średnicy 26 mm. Świetlówki T5 nie mogą współpracować ze statecznikami magnetycznymi stosowanymi do starszych typów świetlówek T8. W układach zasilania świetlówek T5 mogą być stosowane wyłącznie stateczniki elektroniczne gwarantujące natychmiastowe zaświecanie, płynną pracę, stabilizację wartości strumienia świetlnego i eliminację tętnienia światła, a w bardziej zaawansowanych konstrukcjach także możliwość ściemniania i współpracy z czujnikami ruchu i poziomu światła dziennego.
     
    Wysokoprężne lampy metalohalogenkowe
    Lampy metalohalogenkowe są nowoczesnymi źródłami światła łączącymi zalety wysokiej skuteczności świetlnej i zdolności wiernego oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Pod względem energooszczędności ustępują tylko lampom sodowym, pozostawiając daleko w tyle przestarzałe lampy rtęciowe.
     
    Lampy metalohalogenkowe są dostępne w zakresie niskich, średnich i wysokich mocy, w dwóch podstawowych wersjach konstrukcyjnych. Nowocześniejsze wersje tych lamp wyposażone są w jarzniki wykonane z materiału ceramicznego i mają moce od 3550 W do 250 W. W lampach w starszej wersji materiałem jarznika jest szkło kwarcowe, a moce wynoszą od 150 W do 2000 W.
     
    Lampy metalohalogenkowe wymagają zasilania za pośrednictwem specjalnego układu stabilizacyjno-zapłonowego. Dla lamp w starszej wersji z jarznikiem kwarcowym składa się on najczęściej ze statecznika elektromagnetycznego i elektronicznego układu zapłonowego. Dla nowszych wersji lamp z jarznikiem ceramicznym układ zasilania ma postać w pełni elektronicznego układu zapłonowo-stabilizacyjnego.
     
    Istotnym parametrem dla niektórych lamp metalohalogenkowych, zwłaszcza tych z jarznikiem kwarcowym, jest pozycja pracy, która ma istotny wpływ na barwę promieniowania lamp metalohalogenkowych. Może także wpływać na ich trwałość. Ogólnie, najlepsze rezultaty w zakresie właściwości barwowych i trwałości, daje instalowanie lamp MH w pozycji pionowej – trzonkiem w górę, choć niektóre lampy pracują równie dobrze trzonkiem w dół. Istnieją również konstrukcje przeznaczone wyłącznie do instalowania w pozycji poziomej. W tym zakresie producenci podają strumień świetlny i inne właściwości lamp dla ściśle określonych pozycji pracy.


    Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW