Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2016-12-15)   PHILIPS

Ultranowoczesny biurowiec Q22 w Warszawie z oświetleniem Philips Lighting

Firma Philips Lighting wyposażyła najnowocześniejszy w Polsce biurowiec Q22 w Warszawie w ekologiczną i wydajną technologię oświetleniową LED. Dzięki temu Q22 jest pierwszym budynkiem, który już w standardzie najmu oferuje oświetlenie tego typu.


Otwarty w drugim kwartale tego roku kompleks zlokalizowany u zbiegu ulic Grzybowskiej i alei Jana Pawła II, to najwyższa klasa budownictwa. Wartości, którymi kierował się inwestor są widoczne już w samej nazwie wysokościowca. O ile liczba 22 nawiązuje do numeru budynku przy alei Jana Pawła, to litera Q oznacza quality, czyli właśnie najwyższą jakość, którą kierował się Echo Investment w sferze architektoniczno-technologicznej.
 
Całość zastosowanych w biurowcu Q22 rozwiązań oświetleniowych zawiera się w filozofii firmy Philips Lighting „Light beyond illumination”. Według niej światło ma dużo szersze znaczenie niż to, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Internet rzeczy zaczyna obejmować swym zasięgiem także instalacje oświetleniowe. Wkrótce będą mogły one dokonywać samodzielnej diagnostyki i sygnalizować zmieniające się potrzeby użytkowników. Już teraz Q22 dzięki zastosowanym inteligentnym rozwiązaniom oświetleniowym jest jednym z najjaśniejszych punktów stolicy Polski – mówi Bogdan Rogala, General Manager Philips Lighting CEE.
 
Oświetlenie odgrywa w Q22 szczególną rolę. Energooszczędne oprawy Philips LED automatycznie reagują na porę dnia i dostosowują natężenie światła do bieżących potrzeb użytkowników. Rozmieszczone w budynku czujniki ruchu nieustannie informują jednostkę sterującą, gdzie i w jakim natężeniu dostarczyć światło. Tam gdzie nie ma ludzi – światło jest gaszone. Działanie systemu jest optymalne dzięki żaluzjom oraz fotowoltaicznej fasadzie budynku. Przywiązujący dużą wagę do detali inwestor zadbał o to, z jakiego surowca są wykonane oprawy świetlne. Miejsce tradycyjnego metalu zajęło aluminium. Wszystko po to, by estetyka dorównywała jakości.
 
Innym z przykładów połączenia wyjątkowego piękna z użytkowością jest kolorowa iluminacja przy wejściu do budynku. Wysoka na kilka metrów, umieszczona w holu głównym budynku wydobywa najlepsze walory architektury i dopełnia całości konstrukcji. Zastosowana w niej gra świateł i cieni to ukłon w stronę koncepcji Q – synergii nowoczesności, bezpieczeństwa i komfortu. Kolorowa iluminacja wewnętrzna Q22 pozwala dowolnie aranżować określone sceny świetlne w zależności od potrzeb.

  Q22 należy do ścisłej czołówki obiektów będących urzeczywistnieniem odpowiedzialnego i zrównoważonego budownictwa. To m.in. system trójwarstwowych szklanych fasad, który zapewnia doskonałą izolację akustyczną i termiczną przy jednoczesnych zachowaniu wysokiego stopnia przezierności, ale też zintegrowane z fasadą panele fotowoltaiczne, pozwalające korzystać z energii odnawialnej i dostosować temperaturę do potrzeb użytkowników.
 
Ta szklana elewacja biurowca umożliwia maksymalny dopływ naturalnego światła do jego wnętrza. W Q22 zamontowano w częściach wspólnych około 1000 opraw oraz 3,4 kilometra linii świetlnych. Sterowanie oświetleniem, które łączy w sobie wydajność i energooszczędność odbywa się przez specjalny interfejs o nazwie Digital Addressable Light Interface (w skrócie DALI). Działa on kompatybilnie z systemem BMS (Building Management System) zainstalowanym w budynku.
 
Źródło: Philips Lighting

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW