Oświetlenie większości warszawskich ulic wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Dlatego co roku na kolejnych miejskich drogach wymieniane są słupy i oprawy. Celem jest zapewnienie lepszej jasności po zmroku przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii elektrycznej i zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia awarii.
Nowoczesna i łatwiejsza w utrzymaniu
Na koniec 2020 r. tylko 20 proc. z ok. 55 tys. opraw na latarniach przy podlegających miastu ulicach świeciło nowoczesnym światłem LED, zainstalowanym w ciągu ostatnich kilku lat. Do grudnia 2022 r. w ledowe lampy wyposażone zostaną wszystkie słupy oświetleniowe. Na mocy podpisanej w styczniu umowy z LUG Light Factory zawisną oprawy przygotowane specjalnie dla stolicy.
Projektowanie „warszawskiego” modelu zakończyło się na początku maja. Zielonogórzanie zaprezentowali go na odbywającym się w stolicy XII Smart City Forum. To „SAVA”, przypominająca mały latający spodek. Nowoczesny wygląd zawdzięcza kształtowi kopuły ”future proof”, w której mieszczą się wszystkie podzespoły składające się na działanie lampy. Sercem oprawy jest odpowiednio dostosowany do niej układ optyczny, pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury barwowej światła.
Model wyróżnia się tym, że będzie prostszy w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko dzięki zastosowaniu m.in. trwałego zawiasu i systemu automatycznego rozłączenia.
Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat. To ważne, bo wraz z latarniami są cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów i dużych różnic temperatur zwłaszcza zimą.
Więcej zmian
Modernizując oświetlenie, miasto nie zapomni o samych słupach. Nowe oprawy w większości zawisną na stalowych i aluminiowych latarniach, które zastąpią betonowe, już bardzo mocno wyeksploatowane. To możliwie dzięki dobrej ofercie z LUG Light Factory, która opiewa na 32 mln zł i jest sporo niższa od planowanej przez miasto na wstępie przetargu. Zaoszczędzona kwota została przeznaczona właśnie na wymianę przestarzałych konstrukcji. W ogłoszonym niedawno przetargu wybrany wykonawca będzie miał za zadanie dostarczyć 3961 stalowych i aluminiowych słupów, które zaczną być stawiane jesienią tego roku, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy dostarczona będzie pierwsza partia ledowych opraw „SAVA”.
Zmian oświetleniowych w Warszawie jeszcze w tym roku będzie więcej. Ulice Sokratesa i Przy Agorze rozświetlane będą LED-ami na nowych latarniach, których montaż zakończy realizację programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Już w tym roku 2314 LED-ów zawiśnie w miejscu lamp sodowych na masztach na węzłach drogowych. Dostarczy je również LUG Light Factory, natomiast wymianę miasto przeprowadzi we własnym zakresie. Jaśniejsze po zmroku staną się takie miejsca jak m.in. rondo Żaba, pl. Narutowicza, rondo Cybernetyki i pl. Zbawiciela.
Źródło: ZDM Warszawa
Treści powiązane:
- Wyniki LUG w I kw. 2021 pod wpływem szoków popytowych i podażowych na komponenty
- Umowa na dostawę opraw oświetleniowych dla Warszawy w latach 2021-22 została zawarta
- Warszawa wybrała dostawcę 38,5 tys. opraw LED do oświetlenia ulicznego
- Energa Oświetlenie zmodernizowała już ponad 74 tys. lamp ulicznych
- Signify zrealizowała cele programu zrównoważonego rozwoju „Jaśniejsze Życie, Lepszy Świat 2020”
- Słupy oświetleniowe z Tych będą oświetlać ulice i ładować samochody elektryczne