Oświetlenie profesjonalne  (2015-09-16)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Efektywność energetyczna cz. 2 – Trzy główne sposoby wspomagające poprawę efektywności energetycznej oświetlenia wnętrz

Efektywność energetyczna oświetlenia, zwłaszcza oświetlenia wnętrz. może być zwiększona nie tylko dzięki stosowaniu efektywniejszych systemów oświetleniowych, ale również przez umiejętne wykorzystywanie światła dziennego oraz stosowanie automatycznych systemów sterowania światłem.


Wykorzystanie światła naturalnego
Jednym z najważniejszych powodów nadmiernego zapotrzebowania na energię elektryczną do oświetlania wnętrz w porze dziennej jest niedostateczne docenianie roli naturalnego słonecznego światła dziennego. Światło naturalne docierające do pomieszczeń przez okna i świetliki dachowe jest doskonałym oświetleniem wszelkich stanowisk pracy. Jego właściwości zapewniają doskonałe odwzorowanie barw, a naturalny rytm czasowy zmian jego natężenia i barwy dobrze działa na psychikę osób pracujących we wnętrzu. Dlatego w miarę możliwości światło dzienne powinno być głównym sposobem oświetlania wnętrz. Światło sztuczne powinno natomiast sposobem na oświetlenie uzupełniające w przypadku niedoboru światła słonecznego.

 


Nowoczesne systemy oświetleniowe składające się z wydajnych źródeł światła i opraw oświetleniowych
Najważniejszym krokiem zapewniającym zwiększenie efektywności energetycznej systemów uzupełniającego oświetlenie sztucznego jest modernizacja istniejącego oświetlenia przy zastosowaniu nowoczesnych wydajnych źródeł światła i opraw oświetleniowych.
Oświetlenie o wysokiej efektywności energetycznej może być z powodzeniem realizowane przy użyciu tradycyjnych źródeł światła w ich najnowocześniejszych wersjach konstrukcyjnych. W oświetlaniu wnętrz biurowych, handlowych i użyteczności publicznej powinno się stosować oprawy ze świetlówkami liniowymi typu T5 wyposażone w stateczniki elektroniczne. W wysokich wnętrzach przemysłowych mogą być stosowane np. wysokoprężne lampy metalohalogenkowe, zwłaszcza ich wersje z jarznikami ceramicznymi mogące współpracować z elektronicznymi urządzeniami stabilizacyjno-zapłonowymi. Do osiągnięcia najwyższej efektywności energetycznej systemów oświetleniowych przyczynią się natomiast oprawy oświetleniowe z diodami świecącymi LED. Te najnowocześniejsze źródła światła są w istocie przyrządami półprzewodnikowymi. Dzięki temu mogą łatwo współpracować z systemami automatycznego sterowania budynkiem, w tym także oświetleniem.

 


Sterowanie oświetleniem i jego automatyzacja
Coraz powszechniejszą praktyką staje się stosowanie inteligentnych cyfrowych systemów sterowania oświetleniem wnętrz. Systemy takie sterują pracą opraw oświetleniowych na podstawie danych otrzymywanych z czujników natężenia światła dziennego oraz obecności osób w oświetlanych pomieszczeniach, a także wprowadzonych danych dotyczących czasowego zapotrzebowania na oświetlenie. Sterowanie może odbywać się automatycznie, według wcześniej zaprogramowanego sposobu, i nie wymaga udziału operatora. Systemy takie umożliwiają oczywiście doraźną zmianę lokalnych lub globalnych ustawień. Cyfrowe systemy sterowania najlepiej współpracują z oprawami oświetleniowymi wyposażonymi w najnowocześniejsze półprzewodnikowe źródła światła LED. Jednak z powodzeniem mogą również sterować systemami oświetleniowymi z tradycyjnymi lampami, np. nowoczesnymi świetlówkami liniowymi typu T5 zasilanymi za pośrednictwem stateczników elektronicznych.

 

 

Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW