Wykorzystanie światła naturalnego
Jednym z najważniejszych powodów nadmiernego zapotrzebowania na energię elektryczną do oświetlania wnętrz w porze dziennej jest niedostateczne docenianie roli naturalnego słonecznego światła dziennego. Światło naturalne docierające do pomieszczeń przez okna i świetliki dachowe jest doskonałym oświetleniem wszelkich stanowisk pracy. Jego właściwości zapewniają doskonałe odwzorowanie barw, a naturalny rytm czasowy zmian jego natężenia i barwy dobrze działa na psychikę osób pracujących we wnętrzu. Dlatego w miarę możliwości światło dzienne powinno być głównym sposobem oświetlania wnętrz. Światło sztuczne powinno natomiast sposobem na oświetlenie uzupełniające w przypadku niedoboru światła słonecznego.
Nowoczesne systemy oświetleniowe składające się z wydajnych źródeł światła i opraw oświetleniowych
Najważniejszym krokiem zapewniającym zwiększenie efektywności energetycznej systemów uzupełniającego oświetlenie sztucznego jest modernizacja istniejącego oświetlenia przy zastosowaniu nowoczesnych wydajnych źródeł światła i opraw oświetleniowych.
Oświetlenie o wysokiej efektywności energetycznej może być z powodzeniem realizowane przy użyciu tradycyjnych źródeł światła w ich najnowocześniejszych wersjach konstrukcyjnych. W oświetlaniu wnętrz biurowych, handlowych i użyteczności publicznej powinno się stosować oprawy ze świetlówkami liniowymi typu T5 wyposażone w stateczniki elektroniczne. W wysokich wnętrzach przemysłowych mogą być stosowane np. wysokoprężne lampy metalohalogenkowe, zwłaszcza ich wersje z jarznikami ceramicznymi mogące współpracować z elektronicznymi urządzeniami stabilizacyjno-zapłonowymi. Do osiągnięcia najwyższej efektywności energetycznej systemów oświetleniowych przyczynią się natomiast oprawy oświetleniowe z diodami świecącymi LED. Te najnowocześniejsze źródła światła są w istocie przyrządami półprzewodnikowymi. Dzięki temu mogą łatwo współpracować z systemami automatycznego sterowania budynkiem, w tym także oświetleniem.
Sterowanie oświetleniem i jego automatyzacja
Coraz powszechniejszą praktyką staje się stosowanie inteligentnych cyfrowych systemów sterowania oświetleniem wnętrz. Systemy takie sterują pracą opraw oświetleniowych na podstawie danych otrzymywanych z czujników natężenia światła dziennego oraz obecności osób w oświetlanych pomieszczeniach, a także wprowadzonych danych dotyczących czasowego zapotrzebowania na oświetlenie. Sterowanie może odbywać się automatycznie, według wcześniej zaprogramowanego sposobu, i nie wymaga udziału operatora. Systemy takie umożliwiają oczywiście doraźną zmianę lokalnych lub globalnych ustawień. Cyfrowe systemy sterowania najlepiej współpracują z oprawami oświetleniowymi wyposażonymi w najnowocześniejsze półprzewodnikowe źródła światła LED. Jednak z powodzeniem mogą również sterować systemami oświetleniowymi z tradycyjnymi lampami, np. nowoczesnymi świetlówkami liniowymi typu T5 zasilanymi za pośrednictwem stateczników elektronicznych.
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)
Treści powiązane:
- Efektywność energetyczna cz. 1 – Paląca potrzeba ochrony klimatu
- Efektywność energetyczna cz. 3 – Etykiety efektywności energetycznej w oświetleniu
- Efektywność energetyczna cz. 4 – Światło dzienne, efektywne źródła światła i sterowanie sposobem na oszczędne oświetlenie domu
- Efektywność energetyczna cz. 5 – Efektywne energetycznie oświetlenie obiektów przemysłowych