Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2018-11-19)   SIGNIFY

Wieża China World Trade Center iluminowana „niewidocznym” światłem

Fasadę jednego z najwyższych budynków w Pekinie – China World Trade Center (CWTC) Tower B – wzbogaciła instalacja oświetlenia architektonicznego. Dzięki LEDowej iluminacji wieża będąca jednym z głównych punktów orientacyjnych Pekinu, jest manifestacją najnowszych trendów, takich jak podnoszenie jakości życia w miastach i ich atrakcyjności. Do jej podświetlenia wykorzystano oświetlenie zintegrowane.

 


CWTC Tower B to nowa mekka handlu i turystyki w centralnej dzielnicy biznesowej Pekinu. Ta 300-metrowa wieża jest najmłodszym budynkiem w wielofunkcyjnym kompleksie CWTC, będącym siedzibą najważniejszych firm w Chinach. Bryła budynku została zainspirowana geometrią występującą w przyrodzie i tradycyjnym Feng Shui. Zewnętrzna część jest pokryta lśniącą kurtyną ze szkła z samonośnymi pionowymi żebrami i ukośną fasadą, która odbija tętniącą życiem panoramę Pekinu. Projekt uwzględnia również zmiany klimatyczne. Zewnętrzna szklana ściana osłonowa została zamontowana pod skosem – ma to na celu zmniejszenie olśnienia i dostawania się do środka ciepła słonecznego w letnich miesiącach, dzięki czemu minimalizuje ona zużycie energii.


„Niewidzialne” światła i unikalny design

Górna część budynku jest oświetlona przez 88 zestawów reflektorów LED ColorReach Philips Color Kinetics. Aby podkreślić architekturę ścian wieży, zastosowano łącznie 400 000 białych punktów świetlnych LED. Z kolei lampy Philips Color Kinetics eW Flex Micro osadzone są we wnękach na ścianach zewnętrznych, co sprawia, że stają się one „niewidoczne”. Od samego początku zespół Professional Lighting Services firmy Signify ściśle współpracował z architektem, efektem czego pewne elementy konstrukcji zostały specjalnie przeznaczone do instalacji oświetlenia. Węzły instalacyjne są wyjątkowo dobrze zaprojektowane, a kąty podświetlenia i pozycje instalacji idealnie pasują do konstrukcji ściany osłonowej, zapobiegając oświetlaniu wnętrza biur w nocy. Instalację wspomogła firma Beijing Fortune Lighting System Engineering Co. Ltd, członek programu Signify Value Added Partner.

 


Wieża staje się gigantycznym ekranem wideo

Światła wieży CWTC Tower B są sterowane cyfrowo za pomocą kontrolera Philips Color Kinetics Video System Manager. Umożliwia on przesyłanie treści wideo na całą fasadę budynku dzięki tysiącom lamp LED. Te ruchome grafiki stworzone diodami sprawiają, że wieża wygląda jak gigantyczne płótno lub ekran.


Nagradzany projekt

Twórcą oświetlenia pekińskiego CWTC Tower B jest Kaoru Mende z firmy Lighting Planners Associates, który stworzył już ponad 700 projektów na całym świecie. Zaprojektowane przez niego oświetlenie podkreśla unikalną strukturę budynku i jego przypominające bambus warstwy. W 2018 roku ten innowacyjny projekt zdobył nagrodę China Lighting Award w kategorii Outdoor/Singular Engineering Design.

Projekt oświetleniowy CWTC Tower B wykorzystuje innowacyjne zintegrowane oświetlenie LED, aby poprawić jakość życia w mieście.

Źródło: Signify

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW

Advertisement