Oświetlenie profesjonalne | wnętrza biurowe  (2014-06-01)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Systemy oświetlania biur cz. 1 Wstęp

W zurbanizowanej przestrzeni miasta jednym z powszechnych miejsc pracy człowieka jest biuro, miejsce pracy umysłowej. Pracują tam tysiące mieszczuchów, nierzadko od świtu do późnej nocy, za dnia i po zmroku. Właśnie wtedy szklane ściany biurowców rozbłyskują tysiącem świateł.

 

 

Pomieszczenie biurowe trudno jednoznacznie zdefiniować pod względem przestrzennym. Może to być równie dobrze nowoczesne, rozległe biuro wielkiej firmy korporacyjnej w pomieszczeniach o strukturze otwartej, biura średniej wielkości mieszczące się w oddzielnych pojedynczych pokojach z pomieszczeniami do pracy i pokojami konferencyjnymi, mała firma adwokacka, doradcza lub handlowa, a także biuro domowe w eleganckim apartamencie, domu prywatnym lub zwykłym mieszkaniu.
 
W myśl zasady „zadowolony pracownik pracuje lepiej” pracodawcy coraz częściej dążą do stworzenia w pomieszczeniach biurowych możliwie komfortowych warunków pracy. Składają się na to wspólnie: systemy wentylacji, klimatyzacji, akustyka, rodzaj i usytuowanie stanowisk pracy, mebli i ścian. Niezmiernie ważnym elementem tworzącym ergonomiczne środowisko pracy biurowej jest także właściwe oświetlenie. Realizujący je system oświetleniowy będzie się składał z różnorodnego sprzętu – opraw oświetleniowych, źródeł światła, systemów zasilania i sterowania. U podstaw wyboru środków technicznych zawsze powinien być jednak świadomie zamierzony efekt oświetleniowy polegający na zagwarantowaniu maksymalnego komfortu widzenia, odpowiedniego do rodzaju aktywności prowadzonej w przestrzeni biura oraz wykreowaniu elastycznego i przyjemnego środowiska świetlnego spełniającego różnorodne potrzeby.

 
Damian Rośleń, Marek Kołakowski
Artykuł ukazał się w kwartalniku "Oświetlenie INFO" nr 4(20) październik-grudzień 2007
 

Treści powiązane:



Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW