Oświetlenie profesjonalne | tereny miejskie  (2016-12-28)   PHILIPS

Inteligentne miasta są bliżej niż myślimy

Philips Lighting stworzył za pomocą wirtualnej rzeczywistości zapowiedź tego, jak w 2030 roku mogłoby wyglądać miejskie życie. Podczas światowego kongresu Smart Cities Expo w Barcelonie, Philips Lighting Research podzielił się swoją wizją na temat tego, jak w ciągu nadchodzącego dziesięciolecia systemy kompleksowego zarządzania światłem odegrają kluczową rolę w tworzeniu inteligentnych miast.

 


Ośrodki miejskie coraz szybciej się zaludniają, do 2030 roku w miastach ma mieszkać 60% ludności świata [1]. Philips Lighting toruje drogę dla rozwoju miejskiego poprzez tworzenie nowego, skoncentrowanego na ludziach modelu oświetlenia i usług opartych na internecie rzeczy. W pierwszej części swojego pokazu „Rok 2030: życie w inteligentnym mieście” Philips Lighting pokazuje, że kompleksowy system oświetlenia LED niesie w sobie potencjał do poprawy jakości życia, transformacji codziennych przeżyć i usług oraz zapewniania zrównoważonego rozwoju naszych stale powiększających się miast. Szacuje się, że do 2030 zainstalowanych zostanie blisko 70 miliardów lamp LED. [2]
 
Oświetlenie publiczne jest wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i podróżują. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie dobrej jakości, wydajnego energetycznie światła, które zwiększa bezpieczeństwo i poprawia miejski krajobraz. Jednak w przyszłości, infrastruktura oświetleniowa będzie też mogła być częścią obejmującej całe miasto sieci, która będzie zbierać i dostarczać dane z milionów urządzeń, od pojemników na śmieci po pojazdy autonomiczne. W ten sposób usługi w inteligentnym mieście będą ułatwiać życie zarówno mieszkańcom, jak i administracji.
 
Potrzeby i aspiracje mieszkańców miast uległy zmianie. Możliwość dostępu do informacji i poruszania się w przestrzeni jest na poziomie, którego nikt 30 lat temu sobie nie wyobrażał, a dalsze błyskawiczne zmiany spowodują wywieranie nacisków na lokalne władze” powiedział Kees van der Klauw, vice dyrektor Philips Lighting Research. „Technologia odgrywa ogromną rolę w podnoszeniu standardu życia w mieście i dostarczaniu jego mieszkańcom nowych usług. Dzięki naszym systemom kompleksowego zarządzania oświetleniem, Philips Lighting już teraz przygotowuje elementy niezbędne w inteligentnych miastach przyszłości. Widzimy też, że mieszkańcy nie chcą, żeby technologia była im narzucana, chcą mieć prawo głosu i chcą być zaangażowani w proces wyboru potrzebnych zastosowań.
 
Projekt Philips Lighting prezentuje 4 scenariusze, pokazujące jak przyszłe technologie oświetleniowe mogą budować bardziej zrównoważone, lepiej połączone i przyjemniejsze miasta. Oto przykłady:
 
 
1. Połączone ulice
 
Kompleksowy system latarni LED dostarcza dobrej jakości, wydajnego energetycznie światła, ale też buduje węzły czujników, przez które przepływają dane. W 2030 roku, kompleksowy system zarządzania oświetleniem mógłby przesyłać dane między milionami urządzeń. Infrastruktura będzie zbierać i dystrybuować informacje na temat światła, natężenia ruchu, jakości powietrza, bezpieczeństwa czy miejsc parkingowych, pozostawiając pole do popisu nowym technologiom komunikacyjnym. Pojazdy autonomiczne będą mogły bezpiecznie się poruszać, korzystając z danych dostarczanych przez czujniki w latarniach, które skanują drogę i chodniki, dostarczając punktów odniesienia i przekazując bieżącą sytuację odbiornikom zainstalowanym w pojazdach.
 
Philips Lighting ogłosił największy na świecie projekt systemu kompleksowego zarządzania oświetleniem miejskim Philips CityTouch w Dżakarcie, który zakłada stworzenie sieci blisko 90 tysięcy takich latarni.

 
2. Interaktywne przestrzenie publiczne

Brak miejsca sprawi, że miasta będą musiały przenosić przestrzeń publiczną pod ziemię. Naturalny efekt komfortu będzie możliwy dzięki odtworzeniu światła imitującego światło dzienne. Cyfrowy system oświetlenia może też wysyłać dane pozycyjne pomagając dronom w nawigacji i dostarczaniu produktów, a interaktywne ściany świetlne mogą prezentować sztukę i zachęcać mieszkańców do kreatywnego uczestnictwa.
 
Philips Lighting przedstawił nowy system Philips Power-over-Ethernet (PoE), który zmienił madrycki wieżowiec Torre Europa w inteligentną przestrzeń biurową.

 

 
3. Zrównoważone rolnictwo miejskie
 
W nieużywanych przestrzeniach miast mogą powstawać miejskie farmy, które, wymagając niewielkich ilości wody i nie stosując pestycydów mogą w zrównoważony sposób produkować rośliny i warzywa, zmniejszając w ten sposób odległość, jaką musi przebyć nasze jedzenie między miejscem produkcji a naszym talerzem. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo żywnościowe, kontrolujemy pochodzenie produktu i chronimy zasoby naturalne.
 
Od 2013 roku Philips Lighting współpracuje z GrowUp Urban Farms – wertykalną farmą miejską, założoną we wschodniej części Londynu, na terenie porzuconego magazynu. To pierwsza komercyjna, akwaponiczna farma miejska w Wielkiej Brytanii. W ciągu roku produkuje ona 20 000 kilogramów sałaty korzystając z systemu Philips GreenPower LED lighting.
 
 
4. Spersonalizowana przestrzeń mieszkalna
 
W roku 2030 oświetlenie w domu będzie mogło dostosować się do wszystkiego, od dzwonka u drzwi po telewizję i muzykę. Światło będzie rozpoznawało Twój nastrój i poprawiało samopoczucie, dodawało energii, pomagało w relaksie i dbało o Twoje bezpieczeństwo.
 
W listopadzie Philips Lighting połączył siły z Xiaomi – firmą, która dla chińskiego rynku produkuje inteligentne systemy zarządzania domem. Efektem współpracy będzie projekt i realizacja kompleksowego, dostosowanego do produktów Xiaomi systemu LED.
 
Jeff Cassis, szef działu Government Business w Philips Lighting, tłumaczy: „Zrównoważony rozwój miasta musi szukać równowagi między rosnącym zapotrzebowaniem na zasoby naturalne, przestrzeń i bezpieczeństwo, przy jednoczesnym podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Administracja miejska będzie musiała wybierać priorytety kierując się nie tylko kosztami, wykonalnością i ramami czasowymi, ale też aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.”
 
Przyszłość inteligentnych miast to suma małych działań i sukces będzie zależał od współpracy dużych i małych firm, rządów i świata akademickiego oraz przede wszystkim, mieszkańców. To dlatego dzisiaj, wzywamy mieszkańców i administracje miast na całym świecie do przyłączenia się do debaty i wspólnej refleksji nad przyszłością, która zaczyna się już teraz.”

 
 
[1] United Nations – Department of Economic and Social Affairs, ‘World Urbanization Prospects’, 2014
[2] Philips Lighting estimate extrapolated from UN population and urbanization figures
 
Źródło: Philips Lighting

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW