Oświetlenie profesjonalne | wnętrza handlowe  (2015-11-10)   M. Kołakowski (LIGHTING.PL)

Oświetlenie w handlu cz. 4 – Oświetlenie w najważniejszych miejscach sklepu

 
Oświetlenie stanowisk promocyjnych – idealny sposób na zaprezentowanie i promocję produktów
Światło jest jednym z najsilniejszych sygnałów przyciągający uwagę klientów. Dlatego można je z powodzeniem stosować do zasygnalizowania ofert specjalnych i produktów w promocjach. Jasne punktowe oświetlenie ściągnie wzrok klientów i doprowadzi ich do specjalnych stanowisk promocyjnych usytuowanych na początku lun końcu alejek sklepowych.

 


Oświetlenie lad sklepowych – rzuca się w oczy z daleka
Nastrojowe światło nad ladą sklepową, które jednak nie może oślepiać ani klientów, ani personelu sklepowego, spowoduje że stanie się ona ważnym punktem sklepu ściągającym uwagę klientów. Wyeksponuje i podkreśli także informacje specjalne przeznaczone dla kupujących.

 


Oświetlenie regałów - zapewnia doskonałą przejrzystość
Oświetlenie regałów musi być zrealizowane w taki sposób, aby intensywność światła była równomierna na ich całej powierzchni pionowej. W ten sposób zapewniona zostanie dobra orientacja w oferowanych produktach. Równocześnie należy zadbać, aby oprawy oświetleniowe nie były źródłem nieprzyjemnego zjawiska olśnienia, czyli mówiąc językiem popularnym nie oślepiały wzroku osób sięgających po towary rozłożone na regałach.

 


Oświetlenie w urządzeniach chłodniczych – obniżenie kosztów zużywanej energii
Oświetlanie produktów przechowywanych w urządzeniach chłodnicze stwarza specjalne wymagania. Ciepło wydzielane przez sprzęt oświetleniowy może ogrzewać wnętrze chłodziarek. Do tego szczególnego zadania nadają się doskonale źródła światła LED, które mogąpracować z powodzeniem nawet w bardzo obniżonych temperaturach otoczenia. Równocześnie oprawy oświetleniowe LED  zużywające mało energii , wydzielają też niewiele ciepła. Pracując w zamrażarkach i chłodziarkach nie ogrzewają ich. Dzięki temu sprzęt chłodnicy zużywa mniej energii na chłodzenie produktów. Zamrażarki i chłodziarki pochłaniają około 40% całej energii zużywanej w supermarketach. Zastosowanie oświetlenia LED może zredukować zużycie energii  na chłodzenie produktów aż o 70%.

 
Fot. Philips


Oświetlenie stref kas - optymalna ilość światła w miejscu pracy
Głównym zadaniem oświetlenia w strefie kas sklepowych jest zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy wzrokowej, tak by przebiegała ona sprawnie, efektywnie i bez pomyłek. Ze względu na długotrwały charakter pracy kasjerów i ich trudną pracę wzrokową oświetlenie powinno być równomierne, pozbawione cieni oraz chronić wzrok pracownika przed zjawiskiem olśnienia. Światło przy kasach musi też umożliwiać klientom kontrolę otrzymanych rachunków.

 


Oświetlenie magazynowe - wydajne i funkcjonalne
Oświetlenie pomieszczeń magazynowych powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a ze względu na brak okien w tego rodzaju pomieszczeniach i związany z tym długi czas dziennej eksploatacji, także energooszczędne. Ogromną rolą oświetlenia magazynów jest także zapewnienie bezpiecznej pracy. Każdy zmagazynowany produkt musi być sprawnie i szybko odnaleziony, a oświetlenie musi umożliwiać jego bezpieczne pobranie i przemieszczenie do sali sprzedaży.

 
 
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW