Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2017-08-11)   MILOO LIGHTING

SCORPIO – innowacyjny projekt oprawy oświetlenia drogowego

W obliczu wciąż rosnącego zapotrzebowania na oprawy oświetlenia drogowego oparte o wysoko efektywne moduły LED producenci bez przerwy poszukują nowoczesnych, oszczędnych i nieszablonowych rozwiązań. Również w związku z rosnącą świadomością wymagań oświetleniowych u inwestorów oraz użytkowników dróg niezbędna jest obecność na rynku najwyższej klasy produktów.
 
W odpowiedzi na te potrzeby inżynierowie firmy MILOO-ELECTRONICS stworzyli autorski projekt oprawy oświetlenia drogowego SCORPIO spełniający kryteria innowacyjności, ekonomiczności oraz praktyczności w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi normami oświetleniowymi.
 
 


Układ zasilania LED
 
W oprawie zostało zastosowane autorskie rozwiązanie opracowane przez inżynierów firmy MILOO-ELECTRONICS. Jest nim trójfazowy układ zasilacza sekwencyjnego LED. W roku 2016 firma otrzymała na nie pierwszeństwo patentowe na terenie Polski oraz USA. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Układ posiada doskonałe parametry elektryczne oraz energetyczne. Współczynnik mocy PF=0,99 gwarantuje brak kosztów związanych z obsługą mocy biernej. Działanie zasilacza nie zakłóca pracy innych urządzeń elektrycznych. Poziom emitowanych zakłóceń harmonicznych THD jest niższy niż 5%. Bardzo wysoka sprawność elektryczna osiągającą 97% pozwala oszczędzić do 20% energii w stosunku do tradycyjnego zasilacza impulsowego lub nawet 40% względem konwencjonalnego układu ze statecznikiem magnetycznym. Dzięki takim parametrom możliwe jest uzyskanie niskich strat mocy oraz wysokiej skuteczności świetlnej oprawy. Kolejną zaletą obniżającą koszty instalacji elektrycznej jest brak udarowych prądów rozruchowych, które dla standardowych zasilaczy impulsowych wynoszą 30-100 krotność wartości prądu nominalnego, natomiast w prezentowanym zasilaczu prąd rozruchowy jest na taki samym poziomie jak prąd nominalny. Czas życia zasilacza przy pracy 24 h przekracza 12 lat i jest trzykrotnie dłuższy w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Jest to możliwe, ponieważ układ nie wymaga stosowania elementów starzejących się, takich jak kondensatory elektrolityczne. Tak wysoka trwałość znacząco obniża koszty serwisu oraz eksploatacji. Zasilacz jest bezpieczny i niezawodny, posiada wbudowane wszelkie zabezpieczenia np. przeciwprzepięciowe do poziomu 10 kV. Dzięki interfejsom komunikacyjnym typu DALI oraz RF możliwa jest integracja opraw drogowych z systemem inteligentnego sterowania oświetleniem, tzw. Smart Lighting. Jest to coraz popularniejszy trend nastawiony na redukcję zużycia energii elektrycznej (do 30%) wspierany i realizowany przez firmę MILOO-ELECTRONICS.
 
 
Odbłyśnikowy układ optyczny
 
W SCORPIO zaproponowano odbłyśnikowy układ optyczny, który jest alternatywą dla najczęściej obecnie stosowanych układów soczewkowych. Technika odbłyśnikowa pozwala uzyskać doskonałą kontrolę nad kształtem bryły fotometrycznej, wysoką sprawność oraz ekstremalnie niski poziom olśnienia. Na układ optyczny oprawy składają się dwa moduły LED, dwa odbłyśniki pokryte warstwą metaliczną o wysokim współczynniku odbicia z naniesioną mikrostrukturą oraz szyba hartowana z powłoką samoczyszczącą. Oprawa SCORPIO została zaprojektowana z myślą o połączeniu wysokoefektywnej technologii LED z wysokim komfortem użytkowników. Konstrukcja oprawy sprawia, że źródła LED nie są bezpośrednio widoczne w szerokim zakresie kąta obserwacji, oprawa świeci światłem odbitym, a zwiększona powierzchnia odbiciowa odbłyśnika zmniejsza luminancję i praktycznie całkowicie niweluje zjawisko olśnienia. Dzięki zaprojektowanym wariantom układów optycznych oprawa zapewnia szerokie spektrum zastosowań w różnych sytuacjach oświetleniowych i geometriach drogi. Zaproponowane rozsyły światła z powodzeniem mogą służyć do projektowania oświetlenia konkretnych ulic ze spełnieniem wymagań normy PN-EN 13201.
 
 
Technologia LED - WICOP®
 
Jako źródło światła zostały zastosowane moduły LED wykonane w najnowocześniejszej technologii WICOP® wyprodukowane przez firmę SEOUL SEMICONDUCTOR, jednego z czołowych producentów  źródeł LED. Innowacyjność tych chipów LED wynika między innymi z ich budowy. Mają niewielkie wymiary, nie posiadają obudowy, ceramicznego podłoża PCB, srebrnej ramki ani bondingu. Są niezwykle trwałe i odporne na wysokie temperatury, w tym także szoki termiczne. Technologia WICOP® umożliwia uzyskanie ekstremalnie wysokiej żywotności L80 przekraczającej 100 000 godzin oraz  bardzo wysokiej skuteczności świetlnej dochodzącej do 210 lm/W. Skuteczność świetlna całej oprawy SCORPIO po uwzględnieniu wszystkich strat układu optycznego oraz układu zasilania wynosi około 155 lm/W.
 
 
Konstrukcja mechaniczna
 
Zwracający uwagę design oprawy jest wynikiem pracy biura projektowego, ale to funkcjonalność była głównym założeniem. Oprawa zbudowana jest z korpusu oraz dwóch niezależnych modułów obudowy LED ze zintegrowanymi radiatorami. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnione jest skuteczne odprowadzanie i rozpraszanie ciepła, wykorzystujące naturalną konwekcję powietrza. Wszystkie elementy wykonane są z ciśnieniowego odlewu aluminium, a cała oprawa jest wyjątkowo lekka, jej waga dla modeli wysokiej mocy 150 - 200 W wynosi zaledwie 7 kg. Konstrukcja oprawy została tak zaprojektowana, aby spełnić wszystkie wymagania normy PN-EN 60598. Moduł układu zasilania oraz moduły LED są wymienne w sposób nie wymagający użycia narzędzi, co pozwala na szybki i sprawny serwis. Oprawa posiada wbudowane zabezpieczenie przed porażeniem prądem, które rozłącza zasilanie po otwarciu obudowy. Szczelność oprawy została zapewniona na poziomie IP66. Dodatkową ochroną przed wnikaniem wilgoci do środka obudowy jest specjalny zawór membranowy. Uchwyt oprawy zapewnia łatwy montaż na słupie oraz daje możliwość regulacji kąta pochylenia w zakresie od -15° do +90°. Obudowa jest uniwersalna, dostosowana do wszystkich opracowanych układów optycznych. Oprawa SCORPIO pomyślnie przeszła wszystkie zaplanowane ekspertyzy konstrukcyjne dotyczące aerodynamiki, termoregulacji, funkcjonalności, a także wpływu na środowisko naturalne.
 
 
Wskazówka nowego kierunku w dziedzinie oświetlenia drogowego
 
Oprawa oświetlenia drogowego SCORPIO została zaprojektowana z myślą o połączeniu najnowszych technologii z dziedziny LED z doświadczeniem inżynierów firmy MILOO-ELECTRONICS. Wszystkie elementy oprawy zostały szczegółowo przemyślane i opracowane. Opatentowany, autorski projekt trójfazowego układu zasilania zapewnia idealne parametry elektryczne. Nieszablonowe, odbłyśnikowe podejście do układu optycznego eliminuje efekt olśnienia i zapewnia wysoką skuteczność świetlną. Najnowsze osiągnięcia technologii LED gwarantują trwałość i wydajność. Wyróżniająca się wyglądem obudowa zapewnia doskonałe odprowadzanie ciepła i niezwykle łatwy montaż. Oprawa SCORPIO, kładąc nacisk na trwałość i efektywność zasilania oraz skuteczność LED, wskazuje nowy kierunek w dziedzinie oświetlenia drogowego. Z pełną możliwością sterowania wpisuje się również w trend SMART-LIGHTING, który wydaje się być przyszłością energooszczędnego oświetlenia LED.

Źródło: Miloo Lighting

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW