Ze względu na wysokość oraz infrastrukturę w postaci maszyn lub regałów magazynowych, w wielu pomieszczeniach przemysłowych dostęp do instalacji oświetleniowej jest poważnie utrudniony. Oświetlenie przemysłowe wymaga zatem sprzętu o różnorodnych parametrach fotometrycznych, charakteryzującego się jednak wspólnymi cechami –energooszczędnością i wysoką trwałością.
Światło najwyższej jakości przy optymalnej efektywności energetycznej
Obniżanie kosztów produkcji wymaga optymalizacji efektywności energetycznej oświetlenia przemysłowego polegającej na obniżaniu jego kosztów eksploatacyjnych. Powinno się to jednak odbywać bez pogarszania jakości światła ponieważ dobre oświetlenie obiektów przemysłowych, zwłaszcza produkcyjnych, może stymulować wzrost produktywności pracy. Wysoka wartość natężenia oświetlenia, jego równomierność oraz ograniczenie zjawiska olśnienia we wnętrzach przemysłowych, szczególnie tych w których praca wykonywana jest w sposób ciągły, wpływa bezpośrednio na wydajność i liczbę pomyłek popełnianych przez pracowników, a więc także na wysokość produkcji, jej jakość i liczbę braków. Właściwe oświetlenie wpływa także na bezpieczeństwo personelu i samej firmy, obniża liczbę wypadków, a także podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach roboczych.
Autor: Marek Kołakowski (LIGHTING.PL)
Treści powiązane:
- Oświetlenie przemysłowe cz. 2 – Racjonalizacja zużycia energii elektrycznej w przemyśle obniża koszty i chroni środowisko
- Oświetlenie przemysłowe cz. 3 – Wymagania prawne i BHP związane z odpowiednim oświetleniem hal przemysłowych
- Oświetlenie przemysłowe cz. 4 – Znaczenie światła dziennego
- Oświetlenie przemysłowe cz. 5 – Źródła światła do oświetlania obiektów przemysłowych
- Oświetlenie przemysłowe cz. 6 – Przemysłowe oprawy oświetleniowe z tradycyjnymi źródłami światła
- Oświetlenie przemysłowe cz. 7 – Technika LED w oświetleniu przemysłowym
- Oświetlenie przemysłowe cz. 8 – Oświetlenie w pomieszczeniach przemysłowych o podwyższonych wymaganiach czystości