W przypadku Placu Świętego Piotra oprócz osiągnięcia doskonałych rezultatów oświetleniowych zadanie obejmowało także aspekty wizualne takie jak dyskretną integrację opraw oświetleniowych z architekturą oraz wykonanie prostej i niewidocznej instalacji zasilania elektrycznego. Ważne było także uzyskanie oszczędności energii elektrycznej i zachowanie równowagi ekologicznej.
Watykan określił, że w nocy natężenie oświetlenia niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób odwiedzających plac, a nawet czytania podczas odbywających się tam imprez i uroczystości ma wynosić 120 lx. Aby osiągnąć wystarczające natężenie oświetlenia i jego dostateczną równomierność, na placu zainstalowano 132 oprawy reflektorowe LED świecące światłem w barwie neutralnej-białej, o temperaturze barwowej 4000 K. Nowe oświetlenie odświeżyło wygląd materiałów i architektury – światło podkreśliło imponującą architekturę kolumn i podkreśliło naturalny kolor marmuru. Równocześnie dla osiągnięcia równowagi ekologicznej koncepcja oświetlenia skoncentrowała się na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i ograniczeniu niepożądanej emisji światła. Dzięki nowoczesnej technice LED w połączeniu z systemem sterowania DALI osiągnięto około 70% oszczędność energii.
Plac Świętego Piotra, znajdujący się naprzeciwko Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, składa się z części trapezowej i głównej części eliptycznej o łącznej powierzchni 40 000 m². Na uroczystościach i przy szczególnych okazjach, na przykład przy wyborze nowego Papieża lub w czasie Wielkanocy, zbiera się tam nawet do 400 000 osób. Rozległe prace remontowe na Placu Świętego Piotra rozpoczęły się w 2011 r., a na początku bieżącego roku powstała koncepcja oświetlenia opartego na nowoczesnej technice LED. Po zainstalowaniu oświetlenie zostało po raz pierwszy uruchomione wieczorem w dniu 20 października 2016 r.
Źródło: Osram
Treści powiązane: