Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2016-11-04)   OSRAM

Plac Świętego Piotra w Rzymie oświetlony nową instalacją LED

Nowa instalacja oświetlenia LED rozswietliła Plac Świętego Piotra w Rzymie. Po remoncie nowoczesne, energooszczędne oprawy zewnętrzne LED zapewniają wrażenie wyjątkowego oświetlenia, a także około 70% oszczędności energii elektrycznej.

 


 
Projekt zgodny z koncepcją Direzione dei Servizi Tecnici del Governatorato dello Stato della Città del Vaticano został zrealizowany przy wsparciu firmy Osram. Podobna współpraca miała także podstawowe znaczenie dla sukcesu osiągniętego podczas realizacji projektu oświetlenia Kaplicy Sykstyńskiej, przeprowadzonego w 2014 r.
 
W przypadku Placu Świętego Piotra oprócz osiągnięcia doskonałych rezultatów oświetleniowych zadanie obejmowało także aspekty wizualne takie jak dyskretną integrację opraw oświetleniowych z architekturą oraz wykonanie prostej i niewidocznej instalacji zasilania elektrycznego. Ważne było także uzyskanie oszczędności energii elektrycznej i zachowanie równowagi ekologicznej.

  Watykan określił, że w nocy natężenie oświetlenia niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób odwiedzających plac, a nawet czytania podczas odbywających się tam imprez i uroczystości ma wynosić 120 lx. Aby osiągnąć wystarczające natężenie oświetlenia i jego dostateczną równomierność, na placu zainstalowano 132 oprawy reflektorowe LED świecące światłem w barwie neutralnej-białej, o temperaturze barwowej 4000 K. Nowe oświetlenie odświeżyło wygląd materiałów i architektury – światło podkreśliło imponującą architekturę kolumn i podkreśliło naturalny kolor marmuru. Równocześnie dla osiągnięcia równowagi ekologicznej koncepcja oświetlenia skoncentrowała się na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej i ograniczeniu niepożądanej emisji światła. Dzięki nowoczesnej technice LED w połączeniu z systemem sterowania DALI osiągnięto około 70% oszczędność energii.
 
Plac Świętego Piotra, znajdujący się naprzeciwko Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, składa się z części trapezowej i głównej części eliptycznej o łącznej powierzchni 40 000 m². Na uroczystościach i przy szczególnych okazjach, na przykład przy wyborze nowego Papieża lub w czasie Wielkanocy, zbiera się tam nawet do 400 000 osób. Rozległe prace remontowe na Placu Świętego Piotra rozpoczęły się w 2011 r., a na początku bieżącego roku powstała koncepcja oświetlenia opartego na nowoczesnej technice LED. Po zainstalowaniu oświetlenie zostało po raz pierwszy uruchomione wieczorem w dniu 20 października 2016 r. 
Źródło: Osram

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW