Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2014-01-24)  

Twierdza Kłodzko w nowym świetle

Olbrzymia Twierdza Kłodzko to najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Dzięki opartemu na technologii LED systemowi iluminacji firmy OSRAM teraz można podziwiać ją także nocą.

Proces projektowania iluminacji obiektów architektonicznych nie jest prosty. Wymaga nie tylko opracowania koncepcji czy doboru liczby urządzeń i ich mocy, lecz także wzięcia pod uwagę ograniczeń, jakie wynikają z możliwości ingerencji w strukturę oraz otoczenie obiektu. Do takich realizacji najbardziej odpowiednią technologią oświetleniową jest LED i tak też było w przypadku Twierdzy w Kłodzku.

 
Oprawy oświetleniowe z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych mogą być znacznie mniejsze, więc sama instalacja jest bardzo dyskretna, a jej elementów niemal nie widać w ciągu dnia. W przypadku Twierdzy Kłodzko do oświetlenia wybrano m.in. zasilane napięciem sieciowym podłużne oprawy Nano Liner Allegro o wysokiej skuteczności świetlnej, WallWasher Shield XB RGB – oprawy, które mają niemal nieograniczone możliwości wyboru barwy światła, a dzięki układowi optycznemu można oświetlać nimi obiekt niezwykle precyzyjnym strumieniem, bez „zaśmiecania” nieba. Projektanci uzupełnili system oprawami wbudowanymi w podłoże, AquaLED 2XL. Wysunięte nad powierzchnię chodnika o zaledwie 5 mm, nie stanowią niebezpieczeństwa dla przechodniów. Całym systemem zarządza urządzenie Traxon/E:cue Lightning Control, bazujące na standardzie komunikacyjnym DMX. Iluminacja twierdzy zmienia się automatycznie według zaprogramowanych scenariuszy z zastosowaniem kalendarza astronomicznego i może być zmieniana manualnie przy pomocy sieci GSM oraz lokalnie, wykorzystując sieć Wi-Fi.

Dr inż. Marian Okoń szef działu Projects & Solutions firmy OSRAM, komentuje: – Obiekty zabytkowe, będące świadectwem oraz dokumentem historii, są nieodłącznym elementem krajobrazu. Nie powinny być zniekształcane niewłaściwą iluminacją, lecz subtelnie kreowane w sposób pozwalający zachować ich charakter i symbolikę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii LED. Projekt oświetlenia Twierdzy w Kłodzku z pewnością otwiera kolejny etap w iluminacjach obiektów i powinien przekonać sceptyków uważających, że technologia LED jest jeszcze zbyt nowa, droga i „za słaba” do dużych obiektów.

Firma OSRAM specjalizuje się nie tylko w produkcji komponentów, lecz także oferuje całościowe rozwiązania i usługi, dopasowane do potrzeb różnych klientów, w szczególności z wykorzystaniem technologii LED. Różnorodność realizacji działu Projects & Solutions OSRAM w Polsce prezentuje szerokie możliwości i ogromną elastyczność firmy. We współpracy z architektami, projektantami instalacji powstają realizacje oświetlenia wnętrz, automatyki oświetlenia, rozwiązania specjalne, oświetlenia dedykowane do zabytkowych obiektów, nowoczesnych centrów finansowych i handlowych, a także obiektów sportowych (jak np. iluminacja fasady Stadionu Narodowego).
 
 
Źródło: OSRAM
 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW