Proces projektowania iluminacji obiektów architektonicznych nie jest prosty. Wymaga nie tylko opracowania koncepcji czy doboru liczby urządzeń i ich mocy, lecz także wzięcia pod uwagę ograniczeń, jakie wynikają z możliwości ingerencji w strukturę oraz otoczenie obiektu. Do takich realizacji najbardziej odpowiednią technologią oświetleniową jest LED i tak też było w przypadku Twierdzy w Kłodzku.
Dr inż. Marian Okoń szef działu Projects & Solutions firmy OSRAM, komentuje: – Obiekty zabytkowe, będące świadectwem oraz dokumentem historii, są nieodłącznym elementem krajobrazu. Nie powinny być zniekształcane niewłaściwą iluminacją, lecz subtelnie kreowane w sposób pozwalający zachować ich charakter i symbolikę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii LED. Projekt oświetlenia Twierdzy w Kłodzku z pewnością otwiera kolejny etap w iluminacjach obiektów i powinien przekonać sceptyków uważających, że technologia LED jest jeszcze zbyt nowa, droga i „za słaba” do dużych obiektów.
Firma OSRAM specjalizuje się nie tylko w produkcji komponentów, lecz także oferuje całościowe rozwiązania i usługi, dopasowane do potrzeb różnych klientów, w szczególności z wykorzystaniem technologii LED. Różnorodność realizacji działu Projects & Solutions OSRAM w Polsce prezentuje szerokie możliwości i ogromną elastyczność firmy. We współpracy z architektami, projektantami instalacji powstają realizacje oświetlenia wnętrz, automatyki oświetlenia, rozwiązania specjalne, oświetlenia dedykowane do zabytkowych obiektów, nowoczesnych centrów finansowych i handlowych, a także obiektów sportowych (jak np. iluminacja fasady Stadionu Narodowego).