Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2016-11-02)   PHILIPS

Największy obiekt architektoniczny w Rumunii iluminowany w technologii LED

W 2016 roku Pałac Kultury w Jassach (Rumunia) zyskał efektowną iluminację LED. Ten wyjątkowy budynek, zaprojektowany przez I.D. Berindeia w latach 1906-1925 na poczatku pełnił funkcje Pałacu Sprawiedliwości i Administracji, teraz natomiast mieści Muzeum Narodowe i jest największą atrakcją regionu Hospodarstwa Mołdawskiego.
 
  Przez ostatnie siedem lat Pałac przechodził szeroko zakrojone prace restauracyjne, które obejmowały też modernizację oświetlenia fasady i instalację profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych LED, dostarczonych przez Philips Lighting. Głównym celem prac, jak również najważniejszym kryterium wyboru rozwiązań oświetleniowych było przywrócenie świetności tej najbardziej spektakularnej, neogotyckiej budowli w Rumunii. Philips musiał stanąć na wysokości zadania i zaprojektować system w taki sposób, żeby nocą wokół budynku goście mogli podziwiać wyjątkową atmosferę, ale też, żeby wygląd Pałacu za dnia pozostał niezmieniony.
 
Teraz Pałac Kultury jest prawdziwym symbolem piękna i dziejów historycznej krainy Mołdawii – powiedziała dr Lăcrămioara Stratulat, Manager Muzeum Narodowego w Jassach
 
Aby spełnić specyficzne wymagania projektu wybrano rozwiązania, które oprócz wspaniałego efektu wizualnego, oferują znaczne oszczędności, dzięki technologii LED. Na dodatek, w przypadku oświetlania konstrukcji architektonicznych ważne jest zminimalizowanie ryzyka przyszłych prac konserwacyjnych, systemy LED sprawdzają się więc idealnie. Specjaliści doskonale wiedzieli, jak ważną rolę w założeniach urbanistycznych pełni światło i dlatego zaproponowali elastyczny system Color Kinetics, który idealnie podkreśla detale architektoniczne i harmonijnie uzupełnia geometrię całego budynku.
 
W ciągu ostanich dwudziestu lat oświetlenie architektoniczne zmieniało swoją rolę. Dziś ma nie tylko zapewniać widoczność i bezpieczeństwo, ale stanowi też nieodłączny element planu rozwoju miast i może wspaniale podkreślać historię i tożsamość mieszkających w nich społeczności. Projekt taki jak Pałac Kultury w Jassach jest ważny dla społeczności lokalnej z wielu względów: kulturowych – utrzymuje wyjątkową tożsamość miasta, gospodarczych – zwiększa atrakcyjność regionu i przyciąga turystów oraz społecznych – angażuje mieszkańców w ponowne odkrywanie wartości.
 
Od grudnia 2009 Pałac przeszedł największe w swoich dziejach prace konserwacyjne. Jesteśmy dumni z tego, że nasze wysiłki zostały docenione przez 300 tysięcy gości, przybyłych na ponowne otwarcie Pałacu, w kwietniu 2016. Cieszymy się, że mogliśmy przywrócić tak ważnej budowli jej dawny blask – powiedziała Viorica Frunză, Manager w Impex Romcatel SA, Główny Projektant prac konserwacyjnych i remontowych w Pałacu Kultury w Jassach.
 
Źródło: Philips Lighting

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW