Oświetlenie profesjonalne | iluminacja architektury  (2014-09-16)  

Symbol Szczecina z oświetleniem firmy Osram

5 września otwarty został nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej. Nietypowy, wręcz futurystyczny budynek stał się symbolem tego nowoczesnego miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Szczecina. Za projekt i wykonanie oświetlenia elewacji nowej filharmonii odpowiedzialna była firma Osram.

Zdaniem ekspertów budynek filharmonii ma ogromną szansę zostać architektoniczną ikoną. Wszystko zaczęło się siedem lat temu, gdy w konkursie wygrał projekt autorstwa hiszpańskiego Estudio Barozzi Vega. Ich propozycja – niezwykle oszczędna estetycznie biała bryła – wzbudzała od początku ogromne emocje. Dziś już wiadomo, że rację mieli zwolennicy tego pomysłu. Szczecin zyskał znakomitą salę koncertową i budynek, który może stać się wyjątkowym symbolem miasta. Nowy gmach stoi w miejscu, gdzie 130 lat temu swoją działalność rozpoczął Konzerthaus, czyli Dom Koncertowy. Nie przetrwał on wojennej zawieruchy, ale dziś ma z pewnością godnego następcę. Nowy budynek ma być świątynią muzyki, ale również centrum spotkań i innych wydarzeń.

 
Białe bryły budynku z pewnością nie budziłyby takich emocji, gdyby nie spektakularny system ich oświetlenia. Do tego celu wykorzystano ponad 25 tysięcy opraw LED DOT XL/TRAXON firmy OSRAM. Umieszczono je równomiernie na elewacji budynku – między ścianami a szklaną fasadą. Każda z opraw DOT XL może świecić w dowolnym kolorze z palety barw RGB, jest więc możliwe tworzenie iluminacji o zmiennej barwie. Taki scenariusz przewidziany jest jednak wyłącznie na specjalne okazje (np. dynamiczna forma flagi narodowej). Co nie znaczy, że na co dzień filharmonia nie będzie wyglądać imponująco. Przeciwnie, ogólny zamysł opiera się na jednolitym i subtelnym oświetleniu całej powierzchni fasady w stylu lampionu chińskiego. Sterowanie oświetleniem umożliwia iluminację nawiązującą do faz światła dziennego, które zmienia swą barwę o różnych porach dnia.
 
Iluminacja fasady filharmonii była niezwykłym wyzwaniem, między innymi ze względu na konieczność uzyskania światła rozproszonego na szklanej powierzchni całego budynku. Jest to rodzaj białej, dynamicznej „mgły świetlnej”. To wprost wymarzone zadanie dla naszego zespołu Projects & Solutions, który wykonał projekt wg. koncepcji architekta – mówi dr inż. Marian Okoń z firmy Osram, który był odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji i realizację projektu.

 
Źródło: Osram
 

Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW