Oświetlenie profesjonalne | drogi i ulice  (2023-05-15)   LUG

Warszawska modernizacja oświetlenia zrealizowana przez LUG będzie największą w Europie

LUG Light Factory zwyciężył w drugim warszawskim przetargu na modernizację oświetlenia. Tym razem oprawy polskiej firmy oświetlą ponad dwa tysięce mniejszych stołecznych ulic. W piątek, 21 kwietnia br., podpisano umowę na dostawę nowych 36,7 tys. opraw oświetleniowych LED. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, w tym największe międzynarodowe koncerny. Całkowita wartość oferty wynosi 39,4 mln zł brutto. Miastu Stołecznemu Warszawa przysługuje także tzw. „prawo opcji” co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mogło zwiększyć ilość opraw LED na wartość odpowiadającą dodatkowym 5 mln zł brutto.

 
 
 
Warszawa liderem w modernizacji oświetlenia
 
To już drugie tak duże zamówienie obejmujące wyprodukowanie dla stolicy kilkudziesięciu tysięcy sztuk opraw w techologii LED, realizowane przez Lug Light Factory na zamówienie Zarzadu Dróg Miejskich w Warszawie. Tym razem wymienionych zostanie do 40 tys. sztuk opraw zlokalizowanych na mniejszych stołecznych ulicach.
 
Jestem dumny, że możemy kontynuować modernizację oświetlenia stolicy. To obecnie największy projekt modernizacji oświetlenia w Europie. Choć jesteśmy polską firmą rodzinną, to mamy kapitał, wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów na całym świecie. Jestem przekonany, że drugi etap modernizacji oświetlenia Miasta Stołecznego Warszawy będzie bezprecedensowym projektem na skalę światową – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.
 
Oprawy SAVA zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o Warszawie. Dają przyjemne światło o temperaturze barwowej 3000K, które łatwo można ukierunkować, cechują się nowoczesnym wzornictwem ujednoliconym w skali miasta, są trwałe oraz łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Charakteryzują sie również niemal 3-krotnie mniejszym zużyciem prądu niż zwykłe oprawy sodowe. Są przyjazne dla środowiska i przeciwdziałają zjawisku „zanieczyszczenia światłam”.

 
Przetarg był bardzo wymagający, konkurowaliśmy z największymi światowymi graczami.  Zwycięstwo cieszy nas podwójnie, bo wygraliśmy nie ceną, ale jakością i parametrami technicznymi – komentuje Ryszard Wtorkowski. – Skuteczna realizacja I etapu projektu, który kończymy w kwietniu br., potwierdza naszą gotowość do działania przy największych i najbardziej wymagających przedsięwzięciach. Praca przy jego realizacji pozwoliła nam nauczyć się wzajemnej współpracy, poznać i zrozumieć potrzeby Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, co jest gwarancją powodzenia realizacji prac drugiego etapu inwestycji – dodaje.

 
Wymiana oświetlenia w Warszawie to największy tego typu program inwestycyjny w Polsce, a prawdopodobnie również w całej Europie. Za jego realizację, w marcu br. warszawski Zarząd Dróg Miejskich otrzymał nagrodę główną w „Konkursie na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2022 Roku i Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2022 Roku”. Jednocześnie nagrodę specjalną branży oświetleniowej za projekt oprawy SAVY przyznano spółce LUG Light Factory.
 
Pierwszy etap wymiany oświetlenia dobiega końca. Do całkowitego zakończenia projektu brakuje 3 tysięcy sztuk, które zostaną zamontowane do końca kwietnia 2023 roku. Na ten moment, na ponad 460 odcinkach stołecznych dróg zamontowanych zostało już 32,8 tysiąca opraw modelu SAVA.
 
 
SAVA – patent na oszczędzanie
 
Wymiana ponad 36 tysięcy opraw to oszczędności rzędu 32 mln złotych. Łącznie Grupa LUG wymieni w stolicy ponad ok. 80 tys. sztuk opraw (łącznie z prawem opcji), co pozwoli władzom miasta na zmniejszenie kosztów energii o ok. 111,5 mln złotych rocznie. Kwoty te mogą być jeszcze wyższe, jeśli ceny energii elektrycznej będą rosły.
 
To inwestycja, która się opłaca. Całkowity jednorazowy koszt zakupu opraw i ich wymiany w Warszawie to ok. 89 mln zł. W tej cenie jest również zakup specjalistycznego oprogramowanie do inwentaryzacji infrastruktury oraz projekty oświetleniowe. Oznacza to, że SAVY zwrócą się już po 1,5 roku, a następnie będą tylko i wyłącznie generować oszczędności w budżecie miasta.
 
 
Nie tylko koszty energii
 
Dzięki beznarzędziowemu systemowi otwierania, oprawy są łatwiejsze w montażu i obsłudze. Elementy konstrukcyjne oprawy, jak również wszystkie połączenia elektryczne zostały zaprojektowane w taki sposób, by serwisowanie ich było szybkie i proste, a w konsekwencji również tańsze. Dzięki takiemu podejściu i obudowie wykonanej ze stopów aluminium, oprawy przetrwają kilkadziesiąt lat. W przyszłości na niższe koszty eksploatacji może wpływać również zastosowanie systemu zarządzania oświetleniem. Oprawy Sava są „smart ready”, co oznacza, że w przyszłości miasto będzie mogło wdrożyć dowolny system zarządzania oświetlenie. Wszystkie oprawy LUG posiadają gniazda Zhaga, które umożliwią integrację z systemem.
 
Kompleksowa wymiana opraw pozwoli znacząco zminimalizować ślad węglowy Warszawy. Konsumpcja energii elektrycznej zostanie zredukowana już w I etapie projektu o niemal 28 GWh.
 
Źródło: LUG

Treści powiązane:Komentarze:


OŚWIETLANIE OBIEKTÓW