Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2023-01-24)   Marek Kołakowski

Lampa biurkowa model 145 zaprojektowana przez H. Busqueta dla firmy Hala

W poprzednim artykule  prezentującym moją mała kolekcję lamp, prezentowałem mała lampka Pinocchio (Pinokio), którą w 1954 r. zaprojektował H. Th. J. A. Busquet dla firmy Hala. Dziś pokażę moją kolejną lampę z dorobku tego same projektanta, Hala model 145.

Biurkowa lampa model 145 z połowy XX wieku, to kolejny, słynny projekt H. Th.J. Busqueta w stylu minimalistycznym, wykonany dla holenderskiej firmy Hala.

 

Fot. M. Kołakowski - lampa z kolekcji własnej


Klosz lampy jest połączony z podstawą za pomocą 2 stalowych prętów o przekroju prostokątnym. Prosty mechanizm mocowania tych prętów do klosza i podstawy umożliwia pochylanie lampy w jednej płaszczyźnie, do przodu i tyłu, przy czym klosz zawsze pozostaje w położeniu poziomym. Klosz ma kształt sferyczny, a podstawa trapezowy. Oprawka źródła światła jest umieszczona pod kloszem w pozycji poziomej. Przyciskowy wyłącznik zasilania znajduje się centralnie na podstawie lampy.

 
   
Fot. M. Kołakowski - lampa z kolekcji własnej


Lampa była produkowana w latach pięćdziesiątych i i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Lampy modelu 145 oferowano z podstawami w kolorze czarnym, białym wysięgnikiem i kloszami barwy szarej, czarnej, czerwonej i beżowej.

Mój egzemplarz został niestety w całości pomalowany przez poprzedniego właściciela na kolor zielony. Może kiedyś pokuszę się o usunięcie tej powłoki i przywrócenie lampie pierwotnego wyglądu.

Nieco informacji o historii firmy Hala i jej założyciela i główneo projektanta Hermana Theodoora Jana Anthoina (H. Th. J. A.) Busqueta można znaleźć w artykule Pinocchio – ikoniczna lampka w stylu modernistycznym.
 

 
Opracował: Marek Kołakowski

Treści powiązane:Komentarze: