Z globalnych badań przeprowadzonych przez firmę Philips Lighting wynika, że w porównaniu z rówieśnikami polskie dzieci i młodzież spędzają najwięcej czasu na odrabianiu lekcji w domu. Światło złej jakości, czyli niejednolite, migoczące, o nieodpowiedniej temperaturze barwowej, może skutecznie przeszkadzać w nauce, obniżając koncentrację i wywołując rozdrażnienie.
Już ponad 78% Polaków używa oświetlenia LED w domach – to więcej niż ogólnoświatowa średnia, która wynosi 74%. Jednocześnie obserwowane jest duże nasycenie rynku produktami LED o niewłaściwych parametrach. |
Wyniki tych badań nabierają szczególnego wydźwięku w kontekście szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, która przewiduje, że do 2050 r. [1] co druga osoba na świecie będzie krótkowzroczna, a obciążenie naszych oczu jest coraz większe, bo spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach przed monitorami komputerów i innych inteligentnych urządzeń [2]. Warto więc dbać nie tylko o sprawność fizyczną i prawidłową wagę, ale także o komfort oczu – z pełną świadomością, jak bardzo polegamy na naszym wzroku w codziennym życiu.
[1] Wpływ krótkowzroczności i wysokiej krótkowzroczności. Dane WHO z marca 2015 r.
[2] http://www.nature.com/news/the-myopia-boom-1.17120
Czytaj wiecej:
Treści powiązane:
- 1. Bezpieczeństwo fotobiologiczne – co to jest?
- 2. Efekt migotania – na czym polega?
- 3. Jak szybko i dobrze wybrać LED?
- 4. Joga: daj oczom odpocząć
- 5. Siedem zasad, za które oczy Twojego dziecka będą Ci wdzięczne
- 6. Światło do nauki i pracy
- 7. Mrugaj na zdrowie – rozmowa z doktorem Piotrem Woźniakiem, okulistą