Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

Czy dbasz o swoje oczy?

Światło ma wpływ na wzrok, zdrowie i samopoczucie, dlatego ważna jest świadomość, jak ważny jest wybór dobrej jakości oświetlenia. Warto wiedzieć na jakie parametry zwracać uwagę wybierając w sklepie źródło światła LED i jakimi zasadami kierować się dopasowując oświetlenie do różnych życiowych aktywności, np. do pracy, nauki, relaksu, ze szczególnym uwzględnieniem wieku, ponieważ 40-latek potrzebuje 2-3 razy więcej światła niż 20-latek, aby tak samo sprawnie i w koncentracji wykonać to samo zadanie.

 


Z globalnych badań przeprowadzonych przez firmę Philips Lighting wynika, że w porównaniu z rówieśnikami polskie dzieci i młodzież spędzają najwięcej czasu na odrabianiu lekcji w domu. Światło złej jakości, czyli niejednolite, migoczące, o nieodpowiedniej temperaturze barwowej, może skutecznie przeszkadzać w nauce, obniżając koncentrację i wywołując rozdrażnienie.

 
Już ponad 78% Polaków używa oświetlenia LED w domach – to więcej niż ogólnoświatowa średnia, która wynosi 74%. Jednocześnie obserwowane jest duże nasycenie rynku produktami LED o niewłaściwych parametrach.


Wyniki tych badań nabierają szczególnego wydźwięku w kontekście szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, która przewiduje, że do 2050 r.  [1] co druga osoba na świecie będzie krótkowzroczna, a obciążenie naszych oczu jest coraz większe, bo spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach przed monitorami komputerów i innych inteligentnych urządzeń [2]. Warto więc dbać nie tylko o sprawność fizyczną i prawidłową wagę, ale także o komfort oczu – z pełną świadomością, jak bardzo polegamy na naszym wzroku w codziennym życiu.

   
[1] Wpływ krótkowzroczności i wysokiej krótkowzroczności. Dane WHO z marca 2015 r.
[2] http://www.nature.com/news/the-myopia-boom-1.17120Czytaj wiecej:

Treści powiązane:Komentarze: