Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

4. Joga: daj oczom odpocząć

Czy dbasz o swoje oczy?


W trosce o dobrą kondycję uprawiamy sporty, pamiętamy o badaniach profilaktycznych, dbamy o zrównoważoną dietę. W ostatnich latach na popularności zyskują różne odmiany jogi, czyli ćwiczenia, które równolegle dbają o ciało i umysł.
 
Czy wiesz, że wokół ludzkiego oka też są mięśnie? To w sumie oczywiste, ale czy kiedykolwiek ćwiczyłaś je (albo ćwiczyłeś)? No właśnie…Tymczasem one także lubią trening.
 
Joga dla oczu oprawia komfort patrzenia, zmniejsza napięcie wokół oczu, a regularnie stosowana spowalnia także proces powstawania zmarszczek! Do jej zalet należy także fakt, że nie potrzebujesz maty do ćwiczeń ani odosobnienia. Możesz zacząć praktykę od razu, dokładnie tu, gdzie teraz siedzisz czytając ten tekst. Najważniejsze, żeby było Ci wygodnie.

 


Ćwiczenie 1

Nie ruszając głową skieruj wzrok do góry. Po 3 sekundach pomrugaj oczami. Zmieniaj kierunki patrzenia: w dół, w prawo, w lewo. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
 

 
Ćwiczenie 2

Wyobraź sobie, że Twoje oczy są środkiem tarczy zegara. Nie ruszając głową skieruj wzrok do góry, na godzinę 12. Powoli przesuwaj wzrok po okręgu, zgodnie z ruchem wskazówek a następnie w przeciwną stronę. Powtórz kilka razy w obu kierunkach.
 


Ćwiczenie 3

Zamknij oczy i nakryj je dłońmi tak, żeby nie przepuszczały światła. Przez 5-10 minut oddychaj spokojnie i na zmianę otwieraj i zamykaj oczy.
 


Ćwiczenie 4

Zasłoń dłonią jedno oko i popatrz na przedmiot znajdujący się w bliskiej odległości, np. otwartą książkę. Przez kilka sekund skup wzrok na szczególe, np. kształcie wybranej litery. Następnie przenieś wzrok na obiekt znajdujący się możliwie daleko, np. drzewo za oknem. Powtórz kilka razy zmieniając ogniskową, a następnie zrób to samo z drugim okiem.
 


Rysunki: Katarzyna Bogdańska


Czytaj więcej:
 

Treści powiązane:Komentarze: