Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

5. Siedem zasad, za które oczy Twojego dziecka będą Ci wdzięczne

Czy dbasz o swoje oczy?


Rodzicom nigdy nie brakuje powodów do zmartwień: czy dzieci dobrze rozwijają się, czy są zdrowe, czy nie oglądają za dużo bajek (oraz czy na pewno te właściwe), czy mają dobre wyniki w nauce… Każdy rodzic wie, że wyliczać można bez końca.

 


Badania przeprowadzone przez Philips Lighting wskazały na jeszcze jedno źródło rodzicielskiego niepokoju: ponad połowa respondentów (52%) przyznała, że martwi się o wzrok swoich pociech. Te dane mają szczególny wydźwięk w kontekście jeszcze innych szacunków: Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2050 roku co druga osoba na świecie będzie dotknięta przez krótkowzroczność.
 

Poznaj 7 prostych zasad, dzięki którym oczy - Twoje i Twojego dziecka - będą Ci naprawdę wdzięczne:
 

1. Zainwestuj w wysokiej jakości oświetlenie LED
Żarówki Philips LED emitują niemigoczące światło, które sprzyja komfortowej nauce i koncentracji, przeciwdziałając jednocześnie zmęczeniu oczu i bólom głowy. Ponadto Philips Lighting opracował szczegółowe warunki testowania do oceny migotliwości światła – tzw. kryteria komfortu. Żarówki LED Philips poddawane są testom zgodnie z tymi kryteriami, aby zapewnić ich zgodność z najwyższymi standardami, jednocześnie dbając o ich efektywność energetyczną oraz średnio ponad 10-letnią żywotność.
 
2. Zachęcaj dzieci do zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu
Badania pokazują, że naturalne światło korzystnie wpływa na komfort oczu. Dlatego zachęcaj dzieci do zabawy w ogrodzie lub zabierz je na przechadzkę do pobliskiego parku. Według Światowej Organizacji Zdrowia optymalny czas spędzany na zewnątrz to co najmniej dwie godziny dziennie.
 
3. Ogranicz czas spędzany przed ekranami
Choć w dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez telefony, komputery i telewizory, może nie być łatwo, zachęcaj dzieci do spędzania czasu inaczej niż przed monitorem, na przykład na zabawie na zewnątrz lub na lekturze książki.
 
4. Zadbaj o odpoczynek dla oczu
Jeśli dzieci spędzają dużo czasu w sztucznym oświetleniu lub przed ekranami, dopilnuj, aby regularnie dawały oczom odpocząć poprzez zamykanie powiek na 30 sekund.
 
5. Wzbogać dietę
Korzystny wpływ na oczy mają warzywa liściaste, tłuste ryby i owoce cytrusowe.
 
6. Ćwicz jogę oczu
To proste ćwiczenia na mięśniach wokół oka, dzięki którym zmniejsza się poziom zmęczenia oczu i poprawia komfort patrzenia.
 
7. Regularnie badaj wzrok u okulisty lub optyka
Do 40. roku życia zdrowe osoby mogą badać się raz na 2 lata, po 40. - raz na rok. Podstawowe badanie kontrolne powinno obejmować: sprawdzenie ostrości wzroku, badanie tzw. przedniego odcinka oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka.


Czytaj więcej:

Treści powiązane:Komentarze: