Artykuły

Oświetlenie domu Oświetlenie biura Oświetlenie przemysłowe Efektywność energetyczna

Oświetlenie domowe  (2017-11-07)   PHILIPS LIGHTING

2. Efekt migotania – na czym polega?

Czy dbasz o swoje oczy?


Efekt migotania w anglojęzycznej literaturze opisywany jest jako flickering. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia wtedy, kiedy pojawia się wrażenie „niestabilności” światła (strumienia świetlnego). Badania wskazują, że oko ludzkie jest najbardziej czułe na efekt migotania, który zachodzi z częstotliwością od 1 do 80 Hz. Jest to efekt bardzo negatywnie wpływający na nasze oczy: wywołuje ich zmęczenie, łzawienie i bardzo uprzykrza przebywanie w danym pomieszczeniu.
 
Efekt migotania wywołany jest poprzez zmiany (wahania) napięcia, które mogą być wywołane poprzez urządzanie elektroniczne, takie jak na przykład oprawy LED-owe. Zniekształcenia napięcia zasilania może być ubocznym efektem wadliwej konstrukcji oprawy lub niskiej jakości użytych komponentów.
 
Jeżeli producent szuka oszczędności kosztem jakości swych produktów, będzie to robił już na etapie konstrukcji, a więc będzie szukał tanich komponentów elektronicznych lub będzie rezygnował z zaawansowanych rozwiązań w obszarze zasilania czy też stabilizacji emitowanego sygnału.
 
Te pozorne oszczędności odbijają się na jakości produktu: tańsze elementy mogą oznaczać ich niską wytrzymałość na zmienne warunki otoczenia (takie jak temperatura czy też wilgotność). Zdarza się niestety, że klienci, których skłoniła niska cena źródła LED, narzekają na to, że podczas pracy tych źródeł odczuwają dyskomfort związany z wyraźnym zjawiskiem migotania lub też obserwują, że sygnał radiowy jest zakłócany w czasie pracy tego źródła LED.
 
Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że źródłem efektu uciążliwego migotania jest nie tylko wahanie napięcia zasilania, ale także może to być zastosowany zewnętrzny regulator strumienia świetlnego. Jeśli będziemy stosowali zewnętrzne regulatory (ściemniacze), które nie są na liście rekomendowanych (sprawdzonych) ściemniaczy przez producenta, może to skutkować, tym, że efekt migotania powstanie nawet w momencie, kiedy ustawimy regulator na 100% mocy, a wyraźniejszy będzie przy próbie coraz głębszego poziomu redukowania strumienia świetlnego.
 
Efekt migotania może zostać także wywołany w wyniku błędu konstrukcyjnego zastosowanego w zasilaczach, mianowicie chodzi o sposób konwersji napięcia zmiennego na napięcie stałe.
 
Konsekwencje migotania są nieprzyjemne, mogą także wywoływać bóle głowy, a w skrajnych przypadkach - nawet epilepsje czy zaburzenia percepcji.


Czytaj więcej:

Treści powiązane:



Komentarze: